Svátky

Dobré ráno,
dnes je neděle 15.12.2019
svátek má Radana a Radan
zítra Albína

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

JEAN-GALBERT DE CAMPISTRON
Srdce jen zřídka cítí to, co hovoří ústa. 

Cesta za duhou

Čekání na signál aneb jak vidí svět lidé s roztroušenou sklerózou. Tak by mohl znít podtitul podzimní výstavy pod názvem Cesta za duhou. Již potřinácté ukazuje svět optikou nevyléčitelně nemocných. Poprvé však v bezbariérovém prostoru Galerie Vinohradská 12 v budově Českého rozhlasu.

 

Ve  čtvrtek 5. listopadu se v 17. hodin slavnostně otevřely dveře historické budovy Českého rozhlasu na pražských Vinohradech pacientům s roztroušenou sklerózou (RS) a všem, kteří  zavítají  prohlédnou si jejich díla. Celý listopad bude hostit tamní Galerie Vinohradská 12  třináctý ročník výstavy děl od tří desítek umělců, kteří mají jedno společné – diagnózu RS.

 

Do pestré skladby fotografií, kreseb, malby, básní, povídek, korálkových či textilních děl již tradičních autorů, letos přibydla díla čtyř autorů nových. K  těm patří i pan Milan Šlégr, který do pražské galerie přivezl unikátní kolekci velkoformátových podmořských fotografií.

 

Další, kdo své fotografie vystavuje, je paní Dana Kominková.  Roztroušenou sklerózou trpí 24 let. K fotografování ji přivedla chuť  podělit  se vizuálně o krásy, které  má na svých cestách. Zároveň se tak snaží ukázat nejen pacientům s RS, ale i ostatním lidem, že RS není nic, co by mělo  a mohlo člověka zastavit od jeho touhy poznávat svět. A jak sama říká: „S roztroušenou sklerózou nebojuji. Přijala jsem ji a uzavřely jsme spolu dohodu. Doprovází mě, ale neomezuje.  Nelze trávit život bojem. Na to, je život příliš krátký a nádherný. RS je společnice, která mě velmi posunula na cestě osobního růstu a bez ní bych nebyla tím, kým dnes jsem“.

 

Kurátorkám Veronice Bratrychové a Kláře  Zápotocké se podařilo i tento rok nenásilně propojit tvorbu umělců – profesionálů i amatérů. Pojítkem se stalo místo konání letošní výstavy. Většina autorů se totiž nechala shodně inspirovat rozhlasem, vlnami, přenosem signálu. A není se čemu divit. Právě zpomalení či přerušení signálů mezi nervovými buňkami je totiž průvodním jevem choroby, na jejímž konci může být trvalé ochrnutí. Není to ale pohled utopený v slzách či depresi. Naopak jde o niterné vyjádření jedinců, kteří museli čelit výzvě v podobě nevyléčitelné nemoci, a přesto v ní dokázali najít naplnění a radost.

 

Dnešní léčba umí u nemoci zmírnit řadu příznaků, ale doporučují se i další  formy terapie, terapeutický účinek umělecké činnosti napomáhá přijetí nemoci jako takové a pozitivně ovlivňuje psychický i emoční stav pacienta.“ vysvětluje prof. Eva Havrdová, vedoucí lékařka RS centra Všeobecné fakultní nemocnice Praha. Jako každoroční garant výstavy přidává i svoji osobní zkušenost: „Z letité praxe mohu říci, že řada pacientů nachází v umění velký životní náboj, a právě proto je každý ročník Cesty za duhou plný pozitivní energie.“

 

Výstavu Cesta za duhou lze zhlédnout od 5. do 30. listopadu na adrese Vinohradská 12 v budově Českého rozhlasu v Praze. Galerie je pro veřejnost otevřena vždy ve čtvrtek od 10 do 18 hodin, v ostatních dnech je možné navštívit expozice v rámci skupinové rezervace.

 

Výstava se koná za podpory CEROS, o. p. s., Nadačního fondu IMPULS, NFOZP, UNIE ROSKA, Sdružení mladých sklerotiků a společnosti Merck.

 

Podrobné informace najdete na www.cestazaduhou.cz a www.aktivnizivot.cz

 

O projektu Cesta za duhou

 

Pravidelné pořádání výstav děl nemocných s roztroušenou sklerózou Cesta za duhou začalo v roce 2001 ve starokatolickém sociálně pastoračním středisku Communio. Jako výstavní prostory jsou záměrně volena veřejně přístupná místa, kudy denně proudí kolemjdoucí. Cílem výstavy je, aby se o nemoci a pracech pacientů s roztroušenou sklerózou dozvěděli i lidé, kteří by běžně do galerie na podobnou výstavu nepřišli.

 

 

Hana Potměšilová - NFOZP

 

 

 

Vyhledávání

Podporují nás

test Stránky se zdravotnickou tématikou jsou podporovány Ministerstvem zdravotnictví v rámci Programu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením


hartmann
 

kopriva

 

Florence

 

ZDN

 

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..