Svátky

Příjemnou noc,
dnes je sobota 13.8.2022
svátek má Alena
zítra Alan

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

KARL LUDWIG BÖRNE
Není nic směšnějšího, než něco pokládat za směšné.

Cesta za duhou

Čekání na signál aneb jak vidí svět lidé s roztroušenou sklerózou. Tak by mohl znít podtitul podzimní výstavy pod názvem Cesta za duhou. Již potřinácté ukazuje svět optikou nevyléčitelně nemocných. Poprvé však v bezbariérovém prostoru Galerie Vinohradská 12 v budově Českého rozhlasu.

 

Ve  čtvrtek 5. listopadu se v 17. hodin slavnostně otevřely dveře historické budovy Českého rozhlasu na pražských Vinohradech pacientům s roztroušenou sklerózou (RS) a všem, kteří  zavítají  prohlédnou si jejich díla. Celý listopad bude hostit tamní Galerie Vinohradská 12  třináctý ročník výstavy děl od tří desítek umělců, kteří mají jedno společné – diagnózu RS.

 

Do pestré skladby fotografií, kreseb, malby, básní, povídek, korálkových či textilních děl již tradičních autorů, letos přibydla díla čtyř autorů nových. K  těm patří i pan Milan Šlégr, který do pražské galerie přivezl unikátní kolekci velkoformátových podmořských fotografií.

 

Další, kdo své fotografie vystavuje, je paní Dana Kominková.  Roztroušenou sklerózou trpí 24 let. K fotografování ji přivedla chuť  podělit  se vizuálně o krásy, které  má na svých cestách. Zároveň se tak snaží ukázat nejen pacientům s RS, ale i ostatním lidem, že RS není nic, co by mělo  a mohlo člověka zastavit od jeho touhy poznávat svět. A jak sama říká: „S roztroušenou sklerózou nebojuji. Přijala jsem ji a uzavřely jsme spolu dohodu. Doprovází mě, ale neomezuje.  Nelze trávit život bojem. Na to, je život příliš krátký a nádherný. RS je společnice, která mě velmi posunula na cestě osobního růstu a bez ní bych nebyla tím, kým dnes jsem“.

 

Kurátorkám Veronice Bratrychové a Kláře  Zápotocké se podařilo i tento rok nenásilně propojit tvorbu umělců – profesionálů i amatérů. Pojítkem se stalo místo konání letošní výstavy. Většina autorů se totiž nechala shodně inspirovat rozhlasem, vlnami, přenosem signálu. A není se čemu divit. Právě zpomalení či přerušení signálů mezi nervovými buňkami je totiž průvodním jevem choroby, na jejímž konci může být trvalé ochrnutí. Není to ale pohled utopený v slzách či depresi. Naopak jde o niterné vyjádření jedinců, kteří museli čelit výzvě v podobě nevyléčitelné nemoci, a přesto v ní dokázali najít naplnění a radost.

 

Dnešní léčba umí u nemoci zmírnit řadu příznaků, ale doporučují se i další  formy terapie, terapeutický účinek umělecké činnosti napomáhá přijetí nemoci jako takové a pozitivně ovlivňuje psychický i emoční stav pacienta.“ vysvětluje prof. Eva Havrdová, vedoucí lékařka RS centra Všeobecné fakultní nemocnice Praha. Jako každoroční garant výstavy přidává i svoji osobní zkušenost: „Z letité praxe mohu říci, že řada pacientů nachází v umění velký životní náboj, a právě proto je každý ročník Cesty za duhou plný pozitivní energie.“

 

Výstavu Cesta za duhou lze zhlédnout od 5. do 30. listopadu na adrese Vinohradská 12 v budově Českého rozhlasu v Praze. Galerie je pro veřejnost otevřena vždy ve čtvrtek od 10 do 18 hodin, v ostatních dnech je možné navštívit expozice v rámci skupinové rezervace.

 

Výstava se koná za podpory CEROS, o. p. s., Nadačního fondu IMPULS, NFOZP, UNIE ROSKA, Sdružení mladých sklerotiků a společnosti Merck.

 

Podrobné informace najdete na www.cestazaduhou.cz a www.aktivnizivot.cz

 

O projektu Cesta za duhou

 

Pravidelné pořádání výstav děl nemocných s roztroušenou sklerózou Cesta za duhou začalo v roce 2001 ve starokatolickém sociálně pastoračním středisku Communio. Jako výstavní prostory jsou záměrně volena veřejně přístupná místa, kudy denně proudí kolemjdoucí. Cílem výstavy je, aby se o nemoci a pracech pacientů s roztroušenou sklerózou dozvěděli i lidé, kteří by běžně do galerie na podobnou výstavu nepřišli.

 

 

Hana Potměšilová - NFOZP

 

 

 

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..