Svátky

Příjemnou noc,
dnes je sobota 13.8.2022
svátek má Alena
zítra Alan

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

William Shakespeare
Znej míru v lásce, ať je stálá: chybí, kdo otálí, i ten, co cválá.

Co se děje s tělem, když se dítě nakazí rotavirem

Občasné bolesti žaludku, zvracení i průjem se čas od času objeví v životě každého z nás. Střevní potíže se nevyhýbají ani našim nejmenším, a ačkoli jejich průběh může vypadat naprosto normálně, co když to tak ve skutečnosti není? Je možné, že vaše dítě nemá obyčejné střevní potíže ze špatné kombinace podaného jídla, ale že se nakazilo nebezpečným rotavirem a může jít i o život.

 

Rotavirové onemocnění
Historie rotaviru

Rotavirus je rychle se množící sezónní virus, který způsobuje velké obtíže jak malým dětem, tak i dospělým. Byl objeven již ve 40. letech 20. století, ale podrobněji byl prozkoumáván až o tři desetiletí později. V roce 1974 byl Thomasem Henrym Flewettem oficiálně označen názvem „rotavirus“. Základ slova pochází z latinského slova „rota", což v překladu znamená „kolo". Rotavirus byl tedy pojmenován dle svého kruhového tvaru.

Rotavirové onemocnění je virové onemocnění, které způsobuje právě rotavirus. Ten infikuje střeva a tím vyvolává závažné průjmy, které jsou doprovázeny zvracením a také zvýšenou teplotou. Rotavirové infekce patří mezi nejčastější onemocnění dětského věku a závažné komplikace doprovázející toto onemocnění se nevyhýbají ani dětem v zemích s vysokou úrovní zdravotní péče. Charakter přenosu virů, schopnost přežívat na povrchu předmětů i několik dní a vyšší vnímavost dětí pak dělá z rotavirů hlavní příčinu hromadných onemocnění ve školkách i školách.

 

Sezónní onemocnění

 

Rotavirové onemocnění je dle literatury a statistických dat sezónní onemocnění s největším výskytem v zimních a jarních měsících, ale v podmínkách našeho mírného podnebného pásma se vyskytuje v podstatě neustále.

 

Kdo a jak se virem může nakazit?
Jak již bylo zmíněno, rotavirovou infekcí se může nakazit jak dospělý člověk, tak i malé dítě, přičemž nejohroženější skupinou jsou děti do věku pěti let. Viry se do těla dostávají především orální cestou, k nakažení tedy stačí velmi málo, například nedostatečná hygiena po styku s kontaminovaným předmětem. Děti se často dostávají do kontaktu s virem prostřednictvím hraček, s nimiž si hrají společně s ostatními ve školce. Také malá batolata, která mají tendenci zkoumat i „ochutnávat“ vše kolem sebe, patří do velmi ohrožené skupiny.
Hlavním důvodem, proč je snadné se rotavirem nakazit, je především jeho abnormální stabilita. Jelikož je virus dlouho stabilní, tedy zůstává po celou dobu infekční, dochází k jeho přenosu velice jednoduše. Nakazit se tak může téměř každý, i když dbá pravidelné a poctivé hygieny, dokonce je možné se virem infikovat, aniž bychom přišli do přímého styku s nakaženou osobou. Rotaviry přežívají v suchém prostředí až několik dní. Navíc mohou přečkávat také na lidské kůži, a to i několik hodin.

 

Kdy je čas navštívit lékaře?
Rotavirové onemocnění se obvykle začíná projevovat zvýšenou teplotou či horečkou, zvracením a častými průjmy. Obecně platí, že pokud jsou zvracení a průjem doprovázeny vysokou teplotou, poruchou chování či ztrátou vědomí a pokud se nepodaří obnovit příjem tekutin během 4-6 hodin, je třeba u dětí do tří let věku minimálně telefonická konzultace s lékařem či návštěva jeho ordinace. 
 
Co se děje v těle při nákaze rotavirem?
Rotaviry jsou velmi invazivní viry, které napadají sliznici převážně tenkého střeva, kde poškozují specifické funkce buněk a následně tak dochází k poruše vstřebávání vody, minerálů i živin. Hlavním projevem tohoto poškození je průjem, tedy opakovaný odchod objemné a vodnaté stolice, který pak může vést k rychlým ztrátám tekutin (dehydrataci) a výrazné nerovnováze minerálů v těle. Tento stav může být příčinou závažného ohrožení zdraví a někdy i života dítěte.
I když je terapie onemocnění i jejich komplikací většinou dobře zvládnutelná, bohužel je často nutné řešit i další přidružená onemocnění, a tak se relativně mírná rotavirová gastroenteritida komplikovaná rozvojem bakteriální infekce může stát příčinou hospitalizace.

 

Léčba
Žádná speciální léčba u samotné rotavirové infekce není odborníky doporučována. Lidé se zdravým imunitním systémem se s tímto virem dokáží vypořádat sami během několika dní, podobně jako s běžnou střevní chřipkou. U dětí je nutné sledovat průběh a případně navštívit lékaře. Základním faktorem pro správnou léčbu je především pravidelný přísun tekutin, aby se zabránilo dehydrataci organismu.
Většina rotavirových infekcí trvá zhruba 3-9 dnů a jejich průběh bývá obvykle nekomplikovaný. V některých případech vede infekce až k těžké dehydrataci, která může v krajních případech skončit i smrtí. Téměř každé čtyřicáté dítě s rotavirovou infekcí je nutné hospitalizovat a zavést mu nitrožilní výživu.

 

Rotavirová gastroenteritida je druhou nejčastější příčinou hospitalizace dětí do 2 let. Zároveň ji prodělá 95 % dětí před svými 5. narozeninami.

 
Jak můžeme infekci předcházet?

Rotavirovému onemocnění se dá předcházet pomocí hygieny rukou, ale také předmětů, s nimiž přijde dítě během dne do styku. Tímto způsobem můžeme přispět ke snížení rizika nákazy, avšak vzhledem ke stabilitě viru existují i místa, kde je hygiena i sanitace na vynikající úrovni, a přesto jsou stále riziková. Nejspolehlivějším preventivním opatřením proti rotavirovému onemocnění je očkování.

Naočkované dítě a rotavirová infekce
Žádnéočkování není účinné na 100 %, ale pokud se nakazí již očkované dítě, je většinou průběh onemocnění méně závažný, než bývá u dětí neočkovaných, a to hlavně při tzv. primoatace onemocnění (stavu, kdy se tato nemoc prvně projeví). Tyto děti většinou nevyžadují pobyt v nemocnici, trvání nemoci je kratší a také doba potřebná na úpravu celkového stavu je obvykle výrazně kratší.

 

Preventivní očkování je řešením
Vědecké studie potvrzují, že vakcína proti rotavirům zabraňuje zhruba 74 % všech případů rotavirových infekcí, zhruba 98 % případů závažných rotavirových infekcí a také 96 % hospitalizací zapříčiněných rotaviry. Od roku 2006 je v Evropě registrována první vakcína proti rotavirovému onemocnění s názvem Rotarix. Očkování touto vakcínou patří mezi nadstandardní, tedy není hrazeno pojišťovnou, skládá se celkem ze dvou dávek a podává se dětem mezi 7. a 24. týdnem věku.Děti lze očkovat celoročně. Zdravotní pojišťovny nabízejí ve svých programech částečnou úhradu nepovinného očkování a je možné, že některé pojišťovny budou brzy toto očkování zcela hradit v rámci preventivního programu. Zkušenosti a data ukazují vysokou efektivitu plošného očkování, a proto k tomuto systému přistoupilo již deset evropských států (Belgie, Lucembursko, Rakousko, Finsko, Německo, Řecko, Velká Británie, Norsko, Estonsko a Litva). V České republice zatím úhrada plošného očkování schválena nebyla.

 

Co se děje s tělem dítěte po aplikaci vakcíny?
Vakcína se dítěti podává orálně a je možné ji kombinovat s vakcínou Infanrix hexa a s vakcínou proti pneumokokům - Synflorix. Zjednodušeně se dá říci, že očkováním aplikujeme do těla ne zcela funkční maketu viru, který toto onemocnění způsobuje. Takovou aplikací stimulujeme v organismu tvorbu specifických protilátek, a to bez vyvolání vlastního onemocnění. Podáním očkovací látky se v organismu vytvoří dostatečná hladina protilátek, která je potřebná pro ochranu organismu před nemocí.

 

 


 

Tiskový materiál vznikl ve spolupráci s MUDr. Janem Boženským, primářem dětského oddělení Vítkovické nemocnice.

 

Kontakt:
Dominika Závodská, Account Executive, AMI Communications

 

 

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..