Svátky

Dobré dopoledne,
dnes je středa 15.7.2020
svátek má Jindřich
zítra Luboš

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

JOSEPHINE BAKER
Když se dva lidé milují, že bez sebe nemohou žít, až se navzájem omrzí, litují, že se kdy poznali.

Omega-3 mastné kyseliny zmírňují schizofrenii

 
Pravidelná konzumace rybího oleje s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin může pomoci lidem, u nichž se projevily počáteční příznaky schizofrenie. S takovým závěrem přišli vědci z univerzity v australském Melbourne. Omega-3 jsou podle nich vhodným přírodním doplňkem v rámci terapie pacientů trpících dosud nerozvinutou schizofrenií.

 

Výzkumu australských vědců se zúčastnilo 81 lidí s počátečními příznaky schizofrenie ve věku od 13 do 25 let. U některých pacientů bylo dříve zjištěno, že trpí halucinacemi a slyší neexistující hlasy. Avšak tyto příznaky po několika dnech odezněly. Ve skupině byli také lidé, kteří se v minulosti potýkali s klamnou představou, že jim chce někdo ublížit. Poměrně rychle se však tohoto pomýlení dokázali zbavit.

 

Pacienti s dosud nerozvinutou schizofrenií byli rozděleni na dvě zhruba stejně velké skupiny. Ta první pravidelně dostávala doplněk stravy s rybím olejem bohatým na omega-3 mastné kyseliny. Druhé skupině vědci podávali kapsle s tekutinou, která sice připomínala rybí olej, byla ovšem zbavena účinné látky. Po dobu sedmi let pak vědecký tým sledoval duševní stav všech účastníků experimentu.

 

Jak se ukázalo, pouze 10 % pacientů konzumujících doplněk stravy s omega-3 čelilo rozvíjející se schizofrenii. Naopak v kontrolní skupině, jejíž členové dostávali jen neúčinnou látku, se zhoršily příznaky hned u 40 % pacientů.

 

Rybí olej s omega-3 tak může tvořit doplňkovou terapii, která je schopna přispět ke zmírnění příznaků schizofrenie a zastavení tohoto onemocnění v jeho počáteční fázi. „Omega-3 mastné kyseliny mohou být přínosné z hlediska dlouhodobé prevence závažných forem schizofrenie. Na rozdíl od antipsychotických léků totiž nemají prakticky žádné vedlejší účinky,“ řekl webu Live Science spoluautor výzkumu Paul Amminger z Univerzity Melbourne v Austrálii. Antipsychotika podle jeho slov sice bývají v boji se schizofrenií efektivní, když u pacientů potlačují halucinace a sklony k agresi, na druhé straně ale zvyšují cholesterol a riziko diabetu. V případě větších dávek dokonce mohou dočasně poškodit mozek a způsobit vznik Parkinsonovy choroby.

 

Vliv omega-3 na mozkovou činnost je přitom pozitivní. „Pro stavbu našeho mozku jsou omega-3 mastné kyseliny naprosto nepostradatelné. Zajišťují větší pružnost cév a tím i plynulejší průtok krve v mozku. Díky tomu dokážeme zpracovat větší objem informací a lépe se soustředíme,“ vysvětluje nutriční terapeutka Margareta Iliopulosová. Bylo také prokázáno, že lidé s vysokou hladinou omega-3 v krvi méně trpí depresemi.

 

Nedostatek omega-3 je možné řešit pomocí doplňků stravy s kvalitním rybím olejem. Dlouhodobým užíváním kapslí obsahujících olej z mořských ryb lze získat doporučenou denní dávku omega-3 a podpořit činnost vlastního mozku.

 

 

Jiří Hannich
Bison
& Rose

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..