Svátky

Příjemnou noc,
dnes je sobota 13.8.2022
svátek má Alena
zítra Alan

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

ABDU´L-BAHÁ
Přeji si, abyste byli šťastni… abyste se smáli, zářili a radovali se, tak, aby jiní skrze vás byli šťastní.

Omega-3 mastné kyseliny zmírňují schizofrenii

 
Pravidelná konzumace rybího oleje s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin může pomoci lidem, u nichž se projevily počáteční příznaky schizofrenie. S takovým závěrem přišli vědci z univerzity v australském Melbourne. Omega-3 jsou podle nich vhodným přírodním doplňkem v rámci terapie pacientů trpících dosud nerozvinutou schizofrenií.

 

Výzkumu australských vědců se zúčastnilo 81 lidí s počátečními příznaky schizofrenie ve věku od 13 do 25 let. U některých pacientů bylo dříve zjištěno, že trpí halucinacemi a slyší neexistující hlasy. Avšak tyto příznaky po několika dnech odezněly. Ve skupině byli také lidé, kteří se v minulosti potýkali s klamnou představou, že jim chce někdo ublížit. Poměrně rychle se však tohoto pomýlení dokázali zbavit.

 

Pacienti s dosud nerozvinutou schizofrenií byli rozděleni na dvě zhruba stejně velké skupiny. Ta první pravidelně dostávala doplněk stravy s rybím olejem bohatým na omega-3 mastné kyseliny. Druhé skupině vědci podávali kapsle s tekutinou, která sice připomínala rybí olej, byla ovšem zbavena účinné látky. Po dobu sedmi let pak vědecký tým sledoval duševní stav všech účastníků experimentu.

 

Jak se ukázalo, pouze 10 % pacientů konzumujících doplněk stravy s omega-3 čelilo rozvíjející se schizofrenii. Naopak v kontrolní skupině, jejíž členové dostávali jen neúčinnou látku, se zhoršily příznaky hned u 40 % pacientů.

 

Rybí olej s omega-3 tak může tvořit doplňkovou terapii, která je schopna přispět ke zmírnění příznaků schizofrenie a zastavení tohoto onemocnění v jeho počáteční fázi. „Omega-3 mastné kyseliny mohou být přínosné z hlediska dlouhodobé prevence závažných forem schizofrenie. Na rozdíl od antipsychotických léků totiž nemají prakticky žádné vedlejší účinky,“ řekl webu Live Science spoluautor výzkumu Paul Amminger z Univerzity Melbourne v Austrálii. Antipsychotika podle jeho slov sice bývají v boji se schizofrenií efektivní, když u pacientů potlačují halucinace a sklony k agresi, na druhé straně ale zvyšují cholesterol a riziko diabetu. V případě větších dávek dokonce mohou dočasně poškodit mozek a způsobit vznik Parkinsonovy choroby.

 

Vliv omega-3 na mozkovou činnost je přitom pozitivní. „Pro stavbu našeho mozku jsou omega-3 mastné kyseliny naprosto nepostradatelné. Zajišťují větší pružnost cév a tím i plynulejší průtok krve v mozku. Díky tomu dokážeme zpracovat větší objem informací a lépe se soustředíme,“ vysvětluje nutriční terapeutka Margareta Iliopulosová. Bylo také prokázáno, že lidé s vysokou hladinou omega-3 v krvi méně trpí depresemi.

 

Nedostatek omega-3 je možné řešit pomocí doplňků stravy s kvalitním rybím olejem. Dlouhodobým užíváním kapslí obsahujících olej z mořských ryb lze získat doporučenou denní dávku omega-3 a podpořit činnost vlastního mozku.

 

 

Jiří Hannich
Bison
& Rose

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..