Svátky

Příjemnou noc,
dnes je sobota 13.8.2022
svátek má Alena
zítra Alan

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

T. BERNARD
Jsou tři druhy mužů, kteří nerozumějí ženám: mladí, dospěli a starci.

VZP začíná zvát na onkologickou prevenci

Více než milion svých klientů pozve letos VZP na preventivní prohlídky, které u nich mají vyloučit rakovinu prsu, děložního hrdla či tlustého střeva a konečníku. Cílem je zvýšit docházku na vyšetření. Pravidelná návštěva lékaře může lidem v mnoha případech zachránit život. Dopisy začne VZP svým klientům rozesílat v příštích dnech. Jde o pokračování projektu tzv. adresného zvaní na onkologickou prevenci, se kterým VZP začala již v roce 2014 a jehož první fáze skončila loni v červnu.

 

Celkem letos dostane dopis s pozvánkou cca 1,5 milionu klientů VZP, kteří mají ze zákona nárok na preventivní onkologické vyšetření, avšak v uplynulých čtyřech letech tuto prohlídku neabsolvovali a zároveň se neléčí pro nádorová onemocnění, na která jsou screeningy cíleny. Klienti dostanou zvací dopis vždy v tom měsíci, ve kterém se narodili. Každý měsíc tak obdrží pozvánku přes 100 tisíc pojištěnců VZP.

 

Ti z pozvaných, kteří letos ani po obdržení dopisu na prohlídku nepřijdou, dostanou pozvánku znovu v příštím roce.

 

Cílovou skupinou v rámci projektu adresného zvaní jsou
·         u rakoviny tlustého střeva a konečníku muži i ženy ve věku od 50 do 70 let
·         u rakoviny prsu ženy ve věku od 45 do 70 let
·         u rakoviny děložního hrdla ženy ve věku od 25 do 70 let

 

Když nejsilnější tuzemská pojišťovna zvala své klienty na onkologickou prevenci v roce 2014 a v prvním pololetí roku 2015, vykázali jí lékaři přes 3 miliony těchto prohlídek.

 

Nejvíce (o 26,1 %) se díky pozvánkám zvýšila docházka na kolorektální screening. V roce 2013, tedy před zahájením projektu, přicházelo na toto vyšetření měsíčně v průměru 31 837 klientů a klientek VZP. Od ledna 2014 do června 2015, kdy už pojišťovna zvala lidi dopisem, přicházelo měsíčně na tutéž prohlídku v průměru 40 142 lidí.

 

Nárůst docházky (o 5 %) byl zřejmý i u mamografického screeningu. V roce před adresným zvaním na něj měsíčně docházelo v průměru 31 001 žen, pozvánky to zvýšily na 32 548 žen měsíčně.

 

Pětiprocentní nárůst zájmu o mamografické vyšetření byl navíc zkreslený tím, že už v roce 2013 byl počet těchto prohlídek enormně zvýšený díky mimořádné preventivní akci VZP. Při ní pojišťovna nabídla zaplacení mamografu i těm ženám, které by na to ještě vzhledem k nižšímu věku neměly ze zákona nárok a musely by si tedy vše platit samy. Tuto nabídku využilo v roce 2013 skoro 27 tisíc klientek VZP. V letech předcházejících roku 2013 byla docházka žen o desítky až stovky tisíc nižší (rok 2008 – 273 tisíc žen, 2009 – 250 tisíc, 2010 – 318 tisíc, 2011 – 327 tisíc, 2012 – 347 tisíc žen).

 

Z pohledu procentuálního nárůstu nejméně úspěšný, ale z hlediska počtu provedených prohlídek naopak nejfrekventovanější je dlouhodobě screening rakoviny děložního hrdla. Za osmnáct měsíců, kdy VZP zvala klientky dopisem, vykázali lékaři celkem 1 734 569 těchto vyšetření. To je srovnatelné i s průměrem roku 2013. Proč také zde nepřinesl projekt vzestupný trend? Důvodem je především to, že u tohoto vyšetření je docházka dlouhodobě vysoká, gynekologové ho dělají ženám prakticky běžně při preventivních prohlídkách.

 

Podrobnosti o projektu adresného zvaní na onkologickou prevenci najdete ZDE.

 

 

 

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

 

 

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..