Svátky

Dobré poledne,
dnes je neděle 16.6.2019
svátek má Zbyněk
zítra Adolf

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

CICERO
Štěstí nebývá samo slepé, ale zpravidla oslepuje ty, s nimiž se spojilo.

Kam na mamograf

OTÁZKA TÝDNE:

Hlídám si dvouleté intervaly mamografického vyšetření, ale přestěhovala jsem se a nevím, kam mám na mamografii jít – musím tam, kam jsem chodila dosud?

ODPOVĚĎ:

Mamografické screeningové vyšetření nemusíte absolvovat na stejném pracovišti. Navštěvovat byste ovšem měla jen některé z center, která mají akreditaci ministerstva zdravotnictví. Jistě snadno najdete nové, je jich k 1. 3. 2016 68 po celé republice a se všemi má VZP uzavřenou smlouvu.
 
Tato centra, splňující kritéria moderní specializované, efektivní a komplexní mamární diagnostiky, jsou zárukou kvality i bezpečnosti vyšetření. Jejich činnost je průběžně monitorována a kontrolována, musí splňovat kritéria týkající se vybavení pracoviště, personálního zajištění a odborné praxe lékařů i laborantů, bezpečnosti atd. Seznam akreditovaných pracovišť je průběžně aktualizován a najdete ho jak na našich webových stránkách www.vzp.cz/szz, tak společně s mnoha dalšími informacemi na oficiálních stránkách mamografického screeningu v ČR www.mamo.cz, a samozřejmě je i na stránkách garanta – MZ ČR.

Je také nezbytné, aby nové pracoviště, které si vyberete, mělo k dispozici mamogramy z vašich předchozích screeningových vyšetření. Původní pracoviště je proto povinno na vyžádání toho, které péči o vás přebírá, zajistit předání potřebných informací o vašem dosavadním screeningovém vyšetření.

 

Žádanku na mamografický screening vám dá praktický lékař nebo gynekolog. S žádankou se obraťte na pracoviště, které jste si vybrala, a oznamte, kam jste dosud na mamografii chodila. Samo nové pracoviště by si pak mělo potřebné informace vyžádat. Je třeba domluvit se dostatečně dlouho předem, aby už v době vyšetření byly včetně mamogramů (tj. snímků) k dispozici a bylo možno posoudit dynamiku případných změn v čase. Právě ta totiž může hrát rozhodující roli u časnosti záchytu nádoru prsu, nejen samotný nález.

 

Připomínáme, že preventivní vyšetření mamografií, které může odhalit nádor prsu v časném a tedy dobře léčitelném stadiu, je pro vás zcela bezplatné – je plně hrazeno zdravotní pojišťovnou. Na toto čistě preventivní vyšetření má nárok jednou za dva roky každá žena od 45 let, bez horní věkové hranice.Ženy, které na něj mají nárok, avšak v uplynulých čtyřech letech prohlídku neabsolvovaly, dostávají nyní od pojišťovny zvací dopis vždy v tom měsíci, ve kterém se narodily. Cílovou skupinou v rámci projektu adresného zvaní na mamografický screening jsou ženy v nejvíce rizikovém věku od 45 do 70 let. Zvány na screening nejsou ženy, které se léčí a jsou sledovány pro nádorové onemocnění prsu. Na ně se vztahuje jiný režim prohlídek.

 

 

 

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

 

 

Vyhledávání

Podporují nás

test Stránky se zdravotnickou tématikou jsou podporovány Ministerstvem zdravotnictví v rámci Programu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením


hartmann
 

kopriva

 

Florence

 

ZDN

 

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..