Svátky

Příjemnou noc,
dnes je sobota 13.8.2022
svátek má Alena
zítra Alan

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

MARCUS TULLIUS CICERO
K hlouposti patří, že cizí chyby vidí, na své zapomíná.

Kam na mamograf

OTÁZKA TÝDNE:

Hlídám si dvouleté intervaly mamografického vyšetření, ale přestěhovala jsem se a nevím, kam mám na mamografii jít – musím tam, kam jsem chodila dosud?

ODPOVĚĎ:

Mamografické screeningové vyšetření nemusíte absolvovat na stejném pracovišti. Navštěvovat byste ovšem měla jen některé z center, která mají akreditaci ministerstva zdravotnictví. Jistě snadno najdete nové, je jich k 1. 3. 2016 68 po celé republice a se všemi má VZP uzavřenou smlouvu.
 
Tato centra, splňující kritéria moderní specializované, efektivní a komplexní mamární diagnostiky, jsou zárukou kvality i bezpečnosti vyšetření. Jejich činnost je průběžně monitorována a kontrolována, musí splňovat kritéria týkající se vybavení pracoviště, personálního zajištění a odborné praxe lékařů i laborantů, bezpečnosti atd. Seznam akreditovaných pracovišť je průběžně aktualizován a najdete ho jak na našich webových stránkách www.vzp.cz/szz, tak společně s mnoha dalšími informacemi na oficiálních stránkách mamografického screeningu v ČR www.mamo.cz, a samozřejmě je i na stránkách garanta – MZ ČR.

Je také nezbytné, aby nové pracoviště, které si vyberete, mělo k dispozici mamogramy z vašich předchozích screeningových vyšetření. Původní pracoviště je proto povinno na vyžádání toho, které péči o vás přebírá, zajistit předání potřebných informací o vašem dosavadním screeningovém vyšetření.

 

Žádanku na mamografický screening vám dá praktický lékař nebo gynekolog. S žádankou se obraťte na pracoviště, které jste si vybrala, a oznamte, kam jste dosud na mamografii chodila. Samo nové pracoviště by si pak mělo potřebné informace vyžádat. Je třeba domluvit se dostatečně dlouho předem, aby už v době vyšetření byly včetně mamogramů (tj. snímků) k dispozici a bylo možno posoudit dynamiku případných změn v čase. Právě ta totiž může hrát rozhodující roli u časnosti záchytu nádoru prsu, nejen samotný nález.

 

Připomínáme, že preventivní vyšetření mamografií, které může odhalit nádor prsu v časném a tedy dobře léčitelném stadiu, je pro vás zcela bezplatné – je plně hrazeno zdravotní pojišťovnou. Na toto čistě preventivní vyšetření má nárok jednou za dva roky každá žena od 45 let, bez horní věkové hranice.Ženy, které na něj mají nárok, avšak v uplynulých čtyřech letech prohlídku neabsolvovaly, dostávají nyní od pojišťovny zvací dopis vždy v tom měsíci, ve kterém se narodily. Cílovou skupinou v rámci projektu adresného zvaní na mamografický screening jsou ženy v nejvíce rizikovém věku od 45 do 70 let. Zvány na screening nejsou ženy, které se léčí a jsou sledovány pro nádorové onemocnění prsu. Na ně se vztahuje jiný režim prohlídek.

 

 

 

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

 

 

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..