Svátky

Příjemnou noc,
dnes je sobota 13.8.2022
svátek má Alena
zítra Alan

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

ALEXANDRE DUMAS mladší
Často mě rmoutí myšlenka, že pro genialitu existuje hranice, kdežto pro hloupost nikoliv. 

Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o zdravotních službách

 
Poslanecká sněmovna dnes (9. 3.) ve třetím čtení schválila návrh zákona, kterým se mění zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování.

 

„Zákon umožní vybudovat funkční Národní zdravotnický informační systém, který poskytne přehled o dostupnosti a kvalitě léčebné péče v celé České republice. Jeho důležitou součástí bude také Národní registr zdravotnických pracovníků, který přispěje ke zvýšení efektivity poskytování zdravotních služeb a který bude mít pozitivní dopad na pacienty,“ komentoval normu ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

 

Po zrušení Národního registru zdravotnických pracovníků nálezem Ústavního soudu v roce 2012 v praxi chybí jednotný celostátní registr zdravotnických pracovníků. Je tak obtížné sledovat demografický a kapacitní vývoj populace zdravotnických profesionálů, analyzovat dostupnost jejich služeb pro občany ČR, nebo předvídat potřebné vzdělávací kapacity. „S pomocí NZIS zjistíme přesně, kolik nás stojí konkrétní diagnóza, kolik stojí konkrétní věková skupina v této diagnóze – tedy co je dražší a co je efektivnější. Návrh novely byl velmi výrazně upravován ve spolupráci s Úřadem na ochranu osobních údajů,“ vysvětluje podstatu věci ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a dodává: „V žádném případě se nebudou do NZIS posílat veškeré informace ze zdravotní dokumentace, které důvěrně sdělí pacient lékaři. Už řadu let se posílají a i nadále se budou posílat pouze vybrané údaje, jejichž souhrn už nyní vymezuje a nadále bude vymezovat zákon o zdravotních službách.“

 

 V rámci novely zákona o zdravotních službách se, kromě zmiňovaného Národního registru zdravotnických pracovníků, dále zřizuje Národní registr hrazených zdravotních služeb, Národní diabetologický registr a Národní registr intenzivní péče. Údaje z nich získané rovněž přispějí ke zkvalitnění zdravotní péče a ke zpřesnění stanovování úhrad z veřejného zdravotního pojištění. Národní zdravotnický informační systém spravuje Ústav zdravotnických informací a statistiky. Novelou se nyní bude zabývat Senát.

 

Plné znění návrhu novely zákona naleznete zde http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=7&CT=614&CT1=0

 

 

DANA ŠALAMUNOVÁ
zástupkyně ředitele

 

 

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..