Svátky

Dobré odpoledne,
dnes je středa 7.6.2023
svátek má Iveta a Slavoj
zítra Medard

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

ALIGHIERI DANTE
Takový v smrti jsem, jak žil jsem dříve. 

Preventivní prohlídky nově

ZPMVR211      aktuality

Od pondělí 17. října se při preventivní prohlídce u praktického lékaře můžete setkat s větším rozsahem vyšetření, které máte hrazené pojišťovnou z veřejného zdravotního pojištění. Je to díky změně vyhlášky o preventivních prohlídkách č. 70/2012 Sb

Dospělí pacienti budou mít nárok na vyšetření glykémie (obsahu cukru v krvi) už při prohlídce ve 30 letech. Zatím měli nárok na vyšetření glykémie při první prevenci u praktického lékaře pro dospělé, tedy někdy v 18 až 19 letech, a pak až od 40 let.

Nárok na preventivní prohlídku u praktického lékaře mají dospělí jedenkrát za dva roky.

Další zajímavou novinkou pro dospělé je možnost nechat si od 50 let vyšetřit ledviny, pokud pacient trpí cukrovkou (diabetem), vysokým krevním tlakem (hypertenzí) nebo kardiovaskulárními onemocněními. Laboratorní vyšetření sérového kreatininu a odhad glomerulární filtrace u pacientů trpících vyjmenovanými onemocněními je možné provádět ve čtyřletých intervalech. Všechna tato opatření by měla vést k včasnému odhalení rizik závažných civilizačních onemocnění.

Změny u prohlídky novorozenců
U dětí se rozšířil především obsah první preventivní prohlídky, která se provádí zpravidla do dvou dnů po propuštění z porodnice, a to pokud možno doma - v jeho vlastním sociálním prostředí. Přibyla zde kontrola dotazníku ohledně rizika tuberkulózy a doporučení dalšího postupu podle vyhlášky upravující očkování proti infekčním nemocem.

Asi největší novinkou v obsahu preventivních prohlídek malých dětí je provedení vyšetření za účelem včasné diagnostiky poruch autistického spektra v 18 měsících věku. Takové vyšetření se dosud plošně nedělalo.

Nově má také lékař maminku poučit o péči o novorozence a o kojení, případně o umělé mléčné výživě, a také o preventivním podávání vitamínu D. Preventivní podávání vitaminu D proti křivici se pak zahajuje ve 14 dnech věku dítěte a podává se po celý první rok. Lékař má při preventivních prohlídkách jeho podávání kontrolovat.

Stejně tak má lékař maminku už při první prohlídce dítěte poučit o potřebě opakování preventivního podání vitaminu K. Vitamín K slouží jako prevence krvácení vyvolaného jeho nedostatkem, které se může vyskytnout i u zcela zdravě se jevících novorozenců a kojenců. Může jít o nitrolebeční krvácení či krvácení do zažívacího traktu, méně často dítě krvácí z pupečníku nebo po krevních odběrech. Pokud novorozeně dostane v porodnici vitamín K injekčně, není nutno dávku opakovat. Pokud ale po porodu dostane vitamín K formou kapky přípravku Kanavit do úst, je nutné dávku opakovat 1x týdně až do 10-12 týdnů věku.

Mezi informace, které má maminka od lékaře dostat při preventivní prohlídce dítěte, novela vyhlášky výslovně zařadila poučení o výživě dítěte, a to v jeho 4-5 měsících.

U větších dětí, a to ve věku 7, 9, 11 a 13 let, je nově součástí preventivní prohlídky vyšetření koncentrace celkového cholesterolu, HDL-cholesterolu, LDL-cholesterolu a triacylglycerolů, vyskytuje-li se v rodinné anamnéze do 55 let věku ischemická choroba srdeční, infarkt myokardu, angina pectoris, náhlé cévní mozkové příhody nebo hyperlipoproteinemie.

U gynekologických a stomatologických preventivních prohlídek k žádným změnám nedochází.

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..