Svátky

Dobré ráno,
dnes je pátek 18.1.2019
svátek má Vladislav
zítra Doubravka

Krátce

Somatoformní poruchy

 

Somatoformní poruchy jsou potíže charakteristické přítomností nejrůznějších tělesných příznaků bez prokázaných organických a patologických změn.

Celý článek.

Citáty

GUILLAUME APOLLINAIRE
Kdo nikdy nemiloval, může napsat velký román o lásce, nikoliv však prostou báseň o ní.

Místo velkého činu: samoobsluha

„Ukázal byste mi občanský průkaz?“ zeptal se prodavač v samoobsluze lehce odulého nezletilce.„Já jsem ho zapomněl,“ zněla odpověď.„Až vám bude osmnáct a budete ho mít, tak já vám to prodám,“ odvětil prodavač a poklidně uklidil z pultíku dvoulitrovou plastikovou láhev vína.Nezletilec nasupeně odkráčel.

V oboru návykových nemocí se používá pojem zdánlivě nevýznamná rozhodnutí, zkráceně ZNR. Ta mohou být špatná, např. když si člověk, který krátce před tím přestal kouřit, vybere místo v kuřáckém oddílu vlaku. ZNR mohou být ale i dobrá. Příkladem budiž člověk, jenž překonává problém s alkoholem a prozíravě se vyhne nějaké mokré oslavě, a tím i recidivě a spoustě problémů. Zmíněný pokladní učinil jednoznačně dobré ZNR a odmítl prodat alkohol nezletilému. Co pozitivního z této zdánlivé maličkosti nejspíš vyplynulo:1. Prodavač si ušetřil riziko pokuty do výše 50 000 Kč a zaměstnavateli riziko pokuty do výše půl miliónu.2. Nezletilec byl druhý den schopen přijít v použitelném stavu do učnáku a tam dokonce chvílemi přemýšlet.3 Prodavač ušetřil značné nervy a rozčilování chlapcovým rodičům.4. Nezletilec zjistil, že sehnat laciný alkohol, dá víc práce, než si myslel. Tím se pro něj zvýšila tzv. opatřovací cena alkoholu. Možná díky tomu se v budoucnu nezmrzačí na motorce, někoho nepřizabije opilý ve rvačce nebo si nevytvoří závislost. Také asi začne uvažovat o lepších způsobech, jak trávit volný čas, i když pochybuji, že by se onen jinoch týž den večer vypravil na koncert České filharmonie.Vzhledem ke všemu výše uvedenému volám: „Pane pokladní, bravo, bravo, bravo!“Prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc.Národní koordinátor Evropského akčního plánu o alkoholu Světové zdravotní organizacewww.plbohnice.cz/nespornespor.k@seznam.czTento text vznikl v rámci Evropského akčního plánu o alkoholu a je možné ho šířit bez omezení.

Vyhledávání

Podporují nás

test Stránky se zdravotnickou tématikou jsou podporovány Ministerstvem zdravotnictví v rámci Programu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením


hartmann
 

kopriva

 

Florence

 

ZDN

 

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..