Svátky

Dobrý podvečer,
dnes je sobota 1.10.2022
svátek má Igor
zítra Olívie a Oliver

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

DIOGENÉS
Člověk je učeň

Otázka č.239

Staří lidé většinou bývají velmi citliví a emocionálně zranitelní, takže při jakékoli komunikaci s nimi musíte být poněkud obezřetnější a opatrnější (ale to už určitě víte a v průběhu času jste se to jistě naučila).
Hlavně je důležité, aby i takový člověk měl své zájmy a koníčky, kterým by se věnoval. Někteří například luští křížovky, hrají šachy nebo karty, jiní poslouchají rádio anebo koukají na televizi, další se zajímají o politiku, pracují na zahrádce či se věnují vnoučatům… Možností je nepřeberně.
Velice vhodné je také dbát o kontakt staršího člověka s jeho vrstevníky a kamarády, protože tito lidé mají často pocit, že jim mladí nerozumí. Není výjimkou, že jedinci důchodového věku spolu jezdí na výlety či jiné akce pořádané různými organizacemi, nebo se setkávají v klubech důchodců.
Ve vašem případě také není od věci úvaha, že byste pořídila tatínkovi nějakého domácího mazlíčka (většinou se osvědčila kočka nebo nepříliš velký pes), kterému by se mohl (spolu s Vámi) věnovat. Je totiž vědecky doloženo, že hlazení srsti těchto čtyřnohých přátel a péče o ně pomáhá od depresí a zvyšuje chuť do života. S případným pejskem by navíc musel chodit pravidelně ven (samozřejmě pokud by to dovolil jeho zdravotní stav), čímž by pomohl i své tělesné schránce – třeba kloubům či srdci (pobyt na čerstvém vzduchu, jestliže svítí sluníčko, dělá divy).
Dříve narození občané mají navíc spoustu zkušeností a životních zážitků, o kterých umějí hezky vyprávět a předávat je mladší generaci. Nezapomeňte také na oslavy různých svátků a výročí, aby tatínek neměl pocit osamělosti. Možná máte i své společné rituály, které dodržujete – například odpolední kávu nebo nedělní obědy se širší rodinou. I tak mu lze dát zapomenout (byť jen na krátkou dobu) na jeho starosti.
Váš otec by se však měl zasloužit i sám o to, aby se nějak zabavil, protože když nebude on osobně chtít, pak je Vaše sebelépe míněná snaha marná. Pokud trpí zvýšenými obavami, hlubším smutkem a stále mluví o tom, že umře, je na místě i porada s odborníkem a možné užívání antidepresiv či léků proti úzkosti. To je ale až poslední varianta, jelikož senioři většinou berou několik druhů různorodých prášků (které se vzájemně ovlivňují a mají odlišné vedlejší účinky), tak proč jim ještě přidávat další.
Přeji Vám, abyste situaci zvládala k tatínkově i Vaší spokojenosti.

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..