Svátky

Dobré ráno,
dnes je pátek 12.8.2022
svátek má Klára
zítra Alena

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

VÁCLAV HAVEL
Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.

Otázka č.359

Snad každé dítě zatouží v určitém věku po vlastním živém domácím zvířátku, takže ani váš případ není nikterak výjimečný.
Samozřejmě záleží na rozhodnutí rodičů, zda potomkovi přání splní, ale pokud to jejich ekonomická situace jenom trošku dovoluje, měli by o pořízení mazlíčka vážně uvažovat – a to nejen z důvodu, že ho děcko samo požaduje. Živoucí tvoreček totiž probouzí v dítěti pocit zodpovědnosti a vědomí, že se musí o někoho postarat, čímž vlastně pomáhá synka či dcerku vychovávat v pozitivním duchu.
Výběr je v současnosti veliký, ale asi nejvhodnější pro začínajícího malého chovatele se jeví křeček nebo morče. Ti totiž nevyžadují nijak extra složitou péči – obvykle se spokojí s málem, dají se snadno ochočit (zvlášť vlastníme – li zvíře pouze jedno) a pro jejich koupi nemusíme disponovat nijak obrovskými prostředky.
K chovatelství stačí přiměřeně velké terárium s podestýlkou (kterou je samozřejmě třeba pravidelně měnit), dále něco na způsob domečku (aby se tvoreček měl kam schovat), nápojové pítko, kvalitní potrava (tu lze bez problému koupit v každém Zverimexu) a větvička či malé polínko sloužící k okusování a broušení zoubků. Občas malému hlodavci můžeme přilepšit tvrdým chlebem nebo zeleninou (nepohrdne ani jablkem) a také zeleným krmením (trávou).
Morče bývá celkem odolné proti nemocem a dožívá se většinou 5 – 8 let (křeček asi o polovinu méně) – podle stravy a bydlení.
Na přítomnost zvířátka v domácnosti se lze zajisté připravit i zakoupením nějaké literatury o jeho chovu, jež je na našem trhu poměrně dost – stačí si vybrat.
Ale je třeba Vaší dcerce také připomenout, že zvíře není hračka, kterou je možné zahodit, když se přestane líbit – nýbrž že představuje určitý závazek. Proto pro začátek pořizujeme mazlíka nenáročného na čas ani prostor a teprve později můžeme přemýšlet o zakoupení (jestliže to situace dovolí) třeba psa nebo kočky (kteří již vyžadují větší péči a také více peněžních prostředků). Tato varianta však přichází v úvahu až v době, kdy ratolest více rozumově vyspěje a naučí se, že o vše živé je nutné se starat a že nic není v životě zadarmo.
Přeji Vám i Vaší holčičce hodně spokojených chvil se čtyřnohým miláčkem.

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..