Svátky

Dobré ráno,
dnes je čtvrtek 2.2.2023
svátek má Nela
zítra Blažej

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

BAUDELAIRE
Ze dvou věcí je třeba se vyléčit: z pohlavní nemoci a z ideálu o ženách.

Úraz při pracovní cestě

 

Vážený pane Mirku,
v případě odškodnění pracovního úrazu utrpěného při Vámi nezaviněné dopravní nehodě se Vám nabízí možnost si vybrat, po kom se budete náhrady škody na zdraví domáhat. V úvahu připadá řidič, který nehodu zavinil, provozovatel vozidla, jehož provozem ke škodě na zdraví došlo, Váš bývalý zaměstnavatel z titulu jeho zákonné odpovědnosti za škodu způsobenou zaměstnanci pracovním úrazem nebo pojišťovna škůdce z titulu zákonné odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, tedy z tzv. povinného ručení.
Dle Vašich informací je zřejmé, že jste již odškodňován odpovědnou pojišťovnou z titulu povinného ručení viníka nehody, mohu pouze doporučit, aby i soudní uplatnění Vašeho nároku na mimořádné odškodnění následků úrazu, tzv. ztížení společenského uplatnění, bylo uplatněno přímo proti odpovědné pojišťovně.
Bez ohledu na skutečnost, že věc řešíte přímo s pojišťovnou viníka nehody, máte nárok vůči svému bývalému zaměstnavateli na vyplacení odstupného podle zákoníku práce. Pokud Vás tedy bývalý zaměstnavatel dosud ani o Vašem nároku neinformoval, doporučuji se na něho obrátit přímo s požadavkem na výplatu odstupného. Výše odstupného činí nejméně dvanáctinásobek průměrného výdělku s tím, že promlčecí doba činí tři roky ode dne, kdy Vám měl bývalý zaměstnavatel odstupné vyplatit, tedy po skončení Vašeho pracovního poměru v nejbližším výplatním termínu určeném pro výplatu mzdy, pokud nebylo dohodnuto jinak.

JUDr. Zuzana Špitálská, advokátka v Praze
 

 

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..