Svátky

Příjemnou noc,
dnes je sobota 1.4.2023
svátek má Hugo
zítra Erika

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

PIERRE CORNEILLE
Nejopojnější jsou ty sny, sněné s otevřenýma očima.

Otázka č.218

Dobrý den, Dano. Chovám hlubokou úctu k lidem, kteří mají těžký osud. Život
s roztroušenou sklerózou do této kategorie rozhodně patří. Více než polovinu svého
života s touto nemocí žijete každý den, bez přestávky, bez možnosti si oddechnout. Popisujete, že jste přišla o možnost jezdit sama autem. Napadají vás myšlenky, co bude dál. Budoucnost je nejistá. Máte strach, že by se mohlo manželovi něco přihodit. Hledáte ztracený smysl života, nějakou novou cestu.
Smysl života není lehké najít, ale stojí za to nevzdat se a hledat jej. Dá se říci, že neexistuje žádný „univerzální smysl pro všechny.“ Smysl života si také nelze naordinovat, nelze jej uměle vytvořit, ale je možné jej objevit, objevit smysl, který je skrytý v dané situaci. Každý člověk je ve své konkrétní situaci. Život se navíc vyvíjí, situace se mění a s nimi i jejich smysl. Proto nám už jednou nalezený smysl života paušálně nevydrží do konce. Je tedy možné, že okolnosti a zážitky, které Vás naplňovaly smyslem v minulosti, se teď zdají být beze smyslu. O hledání smyslu života v těch nejtěžších životních situacích velmi lidsky píše Viktor Emanuel Frankl, vídeňský lékař, který se za 2. světové války dostal do koncentračního tábora.
Zmínila jste se také, že berete antidepresiva, která Vám předepisuje neurolog. Antidepresiva pomáhají regulovat emoční ladění. Léky Vám ale nepomohou změnit obsah myšlenek. K tomu je třeba i dalších věcí. Přínosná pro Vás může být například psychoterapie. V rámci psychoterapie můžete prozkoumat a pracovat na řadě aspektů, které Vás tíží. Pokud by jste se rozhodla pro psychoterapii, je důležité najít psychologa, s kterým si budete rozumět, a kterému budete moci důvěřovat.
Píšete, že máte strach o vašeho manžela. Strach patří k životu. Hrdinové mají také strach. Je jedna věc, kterou můžete aplikovat. Kdykoli Vás napadne nějaká negativní, katastrofická myšlenka, řekněte si nahlas přání, které máte – např.: „Přeji manželovi, aby se šťastně vrátil.“ „Přeji mu, aby byl v pořádku.“ A myslete na jeho šťastný návrat. Šťastný návrat to sice negarantuje, ale starosti také nic nevylepší. Přání dobrého dne a různá konkrétní přání můžete manželovi říkat přímo, a to každý den.
Na konec bych se s Vámi chtěla podělit o jedno prastaré bulharské přísloví, které říká, že když dojdeme na konec cesty a zdá se, že už není východisko, tak jsou ještě alespoň tři cesty. Doufám a z celého srdce Vám přeji, aby jste nějakou našla.
Mgr. R. Fajtová

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..