Svátky

Dobré odpoledne,
dnes je pátek 14.6.2024
svátek má Roland
zítra Vít

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

IVAN ALEFEJEVIČ BUBIN
Žárlivost je nedostatek úcty k osobě, kterou milujeme.

Otázka č.256

Dobrý den,
chtěla bych Vám nejdříve napsat, jak moc mě mrzí, že Vašeho tatínka a potažmo celou
Vaši rodinu postihla tak závažná situace. Poranění páteře představuje trauma, které vede k náhlé, silně negativní změně, která se odráží ve všech oblastech života. Pokud došlo následkem úrazu k poškození míchy, záleží na výšce poranění (v případě Vašeho tatínka
krční páteře) a jeho rozsahu. Tyto informace jsou obsaženy v neurologickém vyšetření. Nejlepší je informovat se u ošetřujícího lékaře.
Uvádíte, že Váš tatínek bude s největší pravděpodobností upoután na invalidní vozík.
Z toho usuzuji, že asi došlo k poranění míchy. Jak pacient po poranění míchy, tak jeho
rodina (!) procházejí stádii adaptace (původně byla popsána E. Kubler-Rossovou). Na počátku procesu adaptace se zpravidla objeví psychický šok a popření reality – „to není možné“. Pro tuto fázi je typické uzavření se před světem reality a naděje na uzdravení. Po fázi popření následují fáze hněvu – „kdo za to může“, smlouvání – „třeba to nebude pravda“, smutek/truchlení (u některých pacientů může vyústit v klinickou depresi) – „je to pravda, je to smutné“ a smíření se/přijetí situace – „musím se s tím naučit žít.“ Opravdové smíření se s novou životní situací přichází mnohem později v procesu adaptace, zpravidla nejdříve po ukončení pobytu v rehabilitačním zařízení (často více než půl roku od úrazu). Jednotlivé fáze lze chápat jako rychlosti, které se zařazují při řízení automobilu. Na počátku se zařadí jednička, pak zpravidla dvojka, trojka, ale pak může dojít k situaci, kdy je třeba podřadit atd. V procesu adaptace dochází ke krokům vpřed i ke krokům zpátky. Nejde o přímočarý proces. Časový rámec jednotlivých fází je vysoce individuální a ne všichni pacienti a příbuzní projdou všemi stádii. Podle toho, co jste uvedla, se Váš tatínek může nacházet ve stádiu smutku/truchlení.
Tatínkovi budete oporou už svou přítomností. Buďte sama sebou. Vyhněte se lžím. Stejně později vyplují na povrch. Případný pesimismus na straně druhé také doporučuji neventilovat v přítomnosti Vašeho tatínka. Důležité je pamatovat na skutečnost, že většina pacientů je na tom s rostoucí délkou času od úrazu lépe a lépe.
V České republice je několik spinálních jednotek (oddělení specializovaná na pacienty po poranění míchy). Jedna z nich je právě v Ostravě. Nevím, jestli Váš tatínek leží právě tam.
Na spinální jednotce v Ostravě pracuje jako psycholog Mgr. Zuzana Svobodová. Osobně si jí vážím jak po stránce odborné tak po stránce lidské. Zkuste se na ni obrátit. Níže jsou uvedené kontaktní informace. Na webových stránkách FNsP Ostrava-Poruba jsem našla telefon na Neurochirurgickou ambulanci, kde je Mgr. Z. Svobodová k zastižení.
Uvědomuji si, že informace obsažené v mé odpovědi jsou omezené. Poranění páteře je velmi závažné a má vliv na všechny roviny existence. I přes to doufám, že Vám pomohly.
R. Fajtová
Kontakt:
Spinální jednotka
FNsP Ostrava-Poruba
17. listopadu 1790
708 52 Ostrava
www.fnspo.cz
Neurochirurgická ambulance - psycholog
Umístění - 4. patro
Kontakt
Tel.: 597 375 400
Ordinační hodiny
Po-Pá: 6.30-14.30 hod.
Personální složení
Mgr. Zuzana Svobodová

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..