Svátky

Dobré odpoledne,
dnes je úterý 30.5.2023
svátek má Ferdinand
zítra Kamila

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

ČÍNSKÉ PŘÍSLOVÍ
Když hledáš lásku, hledej ji v sobě.

Otázka č.324

Dobrý den Evo,
po přečtení Vašich dvou dotazů musím říci, že je toho objektivně opravdu hodně. Mnoho změn a problémů najednou. Navíc jde o závažné věci.
Myslím, že je velký úspěch, že jste se dala dohromady, zhubla, našla přítele, přestěhovala se do domovského místa a našla si novou práci, i když v jiném oboru. Máte za sebou velké změny. I když jsou změny v našem životě pozitivní, nesou s sebou určitou míru stresu. Velké změny s sebou nesou vyšší míru stresu. Pokud se změn nashromáždí více naráz, třeba v průběhu jednoho roku, může se stát, že vyčerpáme svoje energetické rezervy. Pokud se k tomu ještě přidají závažné problémy, pak není divu, že se cítíte jak fyzicky tak psychicky na konci svých sil.
Z Vašeho dotazu mám silný pocit, že jste na všechno sama. Podepíráte svého přítele, navštěvujete otce, snažíte se přizpůsobit na úkor sebe. Táhnete i břemena, která by měli táhnout ti, kterým patří. Ano, je důležité si pomáhat, ale vše má své meze. Můžete se o někoho opravdu opřít Vy? Kdo pomáhá Vám?
Charakterizujete se jako úzkostná a přecitlivělá. Osobnosti s těmito vlastnostmi často potřebují určitý druh odborné asistence a podpory, byť i jen občas. Zmiňujete, že máte s odbornou asistencí dobré zkušenosti. Zkuste ji tedy opět vyhledat.
Ptáte se na můj názor na situaci v práci, a proto se zaměřím pouze na tento problém. Z toho, co líčíte, to určitým způsobem vypadá na opakující se vzorec. Všichni na cestě zakopáváme o různě velké balvany. Důležitou otázkou zůstává, zda to není příliš často nebo zda se nejedná o balvany, které jsme už jednou překročili, nebo které nemáme zvedat. Nebo zda se nedá jít po jiné cestě. Myslím, že si to uvědomujete, protože se ptáte, zda máte dát znovu výpověď a začít zase někde jinde, abyjste i tam zase dospěla k pocitu méněcennosti a přecitlivělosti. Máte pravdu, že by se něco podobného mohlo opakovat.
Na pracovišti se nacházíte v těžké situaci zejména proto, že jste některými zaškatulkovaná jako neschopná. To neznamená, že jste neschopná. Obávám se ale, že si to o sobě myslíte, i když sama píšete, že se Váš pracovní výkon změnil k lepšímu. Obávám se, že jste ztratila důvěru ve vlastní schopnosti a jste unavená. To vidím jako klíčový problém. Proto má na Vás kolegyně tak neblahý vliv a, jak popisujete, tak v jedné situaci úplně dorazila Vaše sebevědomí. Proto pláč na WC. Kolegyně to cítí a obula se do Vás o to víc.
Je velmi pravděpodobné, že s Vámi budou kolegyně jednat nespravedlivě už ze setrvačnosti. Nemusí to trvat věčně. Záleží na Vás, jak se k tomu postavíte. Některé kroky by jste podniknout mohla. Píšete, že nemáte ostré lokty a nepoužíváte asertivní techniky, že je pro Vás těžké obstát a bránit se. K dosažení úspěchu nemusíte mít nutně ostré lokty, ale je důležité osvojit si asertivní jednání. Asertivní jednání nemá nic společného s agresivním jednáním. Jde o zachování a komunikování svých hranic a práv. Takové jednání lze natrénovat. Existují kurzy asertivního jednání. Zkuste vyhledat někoho poblíž Vašeho bydliště, kdo Vás to naučí – lze to trénovat individuálně s odborníkem nebo ve skupině. Doporučuji Vám to i v případě, že se rozhodnete podat výpověď a ze současného pracovního místa odejít. Bonusem bude i to, že Vám osvojené asertivní jednání pomůže nejen v pracovním, ale i v osobním životě (jednání s bratry, s otcem). Také potřebujete silnou oporu, někoho, kdo Vám připomene, že jste šikovná, chytrá, že to zvládnete. Potom je důležité zaměřit se na všechny maličkosti, které se vydaří a ty si pro sebe opakovat a říkat si, že jste dobrá nebo třeba alespoň že jste každým dnem lepší a lepší. K trvalému zvýšení sebedůvěry by byla nejvhodnější systematická psychoterapie. Tyto kroky ale vyžadují čas a energii. Je tady také otázka Vašeho zdravotního stavu a doporučení lékařky změnit povolání. To doporučení Vám bylo pravděpodobně dáno proto, že v práci psychicky trpíte. Kdyby se Vám podařily výše uvedené kroky uvést do praxe, nemusela by jste v práci psychicky trpět. Pamatujte, že Vás nikdo nemůže shodit kromě Vás samotné.
Je na Vás, aby jste celou situaci zvážila a učinila rozhodnutí, které je správné pro Vás.
Děkuji za přání pohodových dnů plných radosti a přeji Vám, aby jste je také co nejdříve zažívala.

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..