Svátky

Dobré odpoledne,
dnes je úterý 26.9.2023
svátek má Andrea
zítra Jonáš

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

LUDWIG VAN BEETHOVEN
Neuznávám jiné vznešenosti, mimo lidskou dobrotu.

Otázka č.65

Ztopoření (erekce) a výron semene (ejakulace) jsou na sobě nezávislé reflexní děje. Erekce je parasympatický děj, naopak ejakulace probíhá pod kontrolou sympatiku (sympatikus i parasympatikus =vegetativní nervový systém). Znamená to, že dobrá schopnost ztopoření po úraze míchy neznamená automaticky schopnost dosáhnout výronu semene. Ejakulace u mužů s úplnou míšní lézí je naopak velmi vzácná!
Zatímco porucha erekce trápí 75% mužů s úplným přerušením míchy, ztrátou schopnosti výronu semene trpí až 94-98% mužů s poúrazovou transverzální míšní lézí.
Obecně můžeme říci, že k vývoji s možným zlepšením může dojít do roku až půldruhého roku po poranění míchy, ale jen v případě, nejedná-li se o transverzální, tedy úplnou míšní lézi. Avšak i někteří muži s transverzální míšní lézí jsou schopni navodit si reflexním drážděním výron semene (při dráždění hráze, konečníku, prostaty…). Pozor však na možné poranění při ztrátě cítivosti!!! Výronu semene ale nedosahují při styku, ale při dodatečné stimulaci. Většina mužů s úplným přerušením míchy zůstane po zbytek života bez schopnosti dosáhnout výronu semene. Nepomohou léky, nepomůže delší doba sexuálního styku.Problém je neurogenní, v přerušení míchy. Ztrátu schopnosti ejakulace řešíme v případě, že si postižený muž a jeho partnerka přejí mít biologicky vlastní děti. V tom případě navozujeme tzv. arteficiální (tedy umělou) ejakulaci. K tomu je běžně ve světě používána vibrostimulace a elektroejakulace. Dalším způsobem, jak získat pohlavní buňky spermie, je operační odběr (TESE – operační odběr spermií z varlat). Takto získané spermie se mrazí a uchovávají libovolně dlouhou dobu v kryoboxech. Po rozmražení se používají k umělému, mimotělnímu oplození vajíček partnerky nejčastěji metodou ICSI – injekce spermie do vajíčka. Na našem pracovišti provádíme odběr spermií elektroejakulací a operační odběr. Úspěch (těhotenství na stimulovaný cyklus) máme okolo 40%.
Pokud se týká orgasmu, tak jedinec po poranění míchy může prožívat tzv. psychogenní orgasmus (navodí si pocity, jaké měl před úrazem), jiným druhem psychogenního orgasmu je paraorgasmus, to je psychogenní orgasmus prožitý současně s partnerkou.

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..