Svátky

Příjemnou noc,
dnes je sobota 13.8.2022
svátek má Alena
zítra Alan

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

KONSTANTIN NIKOLAJEVIČ BAŤUŠKOV
Nic není tak snadné, ale zároveň tak nedůstojné člověka jako klamat v lásce.

Otázka č.546

Po úraze jednoho z páru mají tendenci k rozpadu ty svazky, ve kterých pár měl problémy již před úrazem.
Rozhodně není pravidlem, že by ochrnutí muži či ženy byli po úraze svým partnerem opouštěni! Roli na straně ochrnutého hraje i schopnost adaptace (přizpůsobení se) na následky úrazu a zapojení se do běžného pracovního, společenského a i partnerského života. Ochrnutí mohou trpět sníženým sebehodnocením a sníženým sebevědomím ve vztahu k sexualitě. Mají obavy a stud obnovit nebo zahájit sexuální život.
Součástí adaptace na důsledky spinálního postižení může být deprese. Deprese představuje závažnou komplikaci pro partnerské soužití a sexualitu. Proto je nezbytná její časná diagnostika a léčba moderními léky. Pokud muž měl partnerský vztah před úrazem, může takový svazek procházet zátěží. Na povrch vyplynou dříve neřešené problémy partnerského sexuálního nesouladu. Vlivem pobytu ochrnutého v nemocničním a později v rehabilitačním zařízením prochází pár zkouškou vyplývající z několikaměsíčního odloučení. Krizi může vyvolat i změněná sociální a ekonomická situace, daná úrazem. Výrazná psychická zátěž vyvolaná úrazem vede u některých mužů k agresivnímu jednání, které adresují nejen zdravotníkům, ale i rodinným příslušníkům a partnerkám, dochází tak k často zbytečným konfliktům.
Některé páry se po úraze rozcházejí, aby se partneři po překonání krize k sobě vrátili. Jindy si ochrnutý muž najde novou partnerku. Úraz spojený s ochrnutím nebývá nikdy jediným ukazatelem, který rozhoduje o rozpadu partnerského svazku. Vždy se přidružují nevyřešené problémy a konflikty, které pár trápily před úrazem Muži po poranění míchy, pokud o sebe pečují, se zapojují do společenského života a hledají pracovní uplatnění, obvykle nemívají problém s sociosexuální adaptaci. Komunikace mezi partnery je zásadní, vede k uvolnění napětí v páru a zvýšení důvěry.
Není vhodné, aby sexuální partner pečoval o handicapovaného v oblasti intimní hygieny, prováděl vyprazdňování močového měchýře a konečníku a ošetřoval partnera, vede to velmi brzy ke ztrátě sexuální touhy. Některé ochrnuté páry na aktivní sexuální život rezignují, jiné se bezproblémově adaptují na nekoitální sex.
Většina však touží žít sexuální život tak, jako jejich nepostižení vrstevníci. Dnešní medicína disponuje léčebnými možnostmi, jak mužům vrátit úrazem narušenou schopnost mít erekci či navrátit sebevědomí a touhu ke znovuobnovení sexuálního života po poranění míchy.

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..