Svátky

Dobrý večer,
dnes je čtvrtek 30.11.2023
svátek má Ondřej
zítra Iva

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

GEORGE GORDON BYRON
Nechte nám víno a ženy, radost a smích

Otázka č.33

Milý Pavle, nejste ani zdaleka jediný kdo se trápí tímto problémem, který v převážné většině případů vzniká nepochopením smyslu desinfekce a nesprávnou volbou desinfekčního prostředku. Pokud provádíte katetrizaci v režimu tzv.“Čisté Intermitentní
Katetrizace“ (ČIK)- viz jedna z odpovědí asi před měsícem v mé poradně, tak vlastně žádnou desinfekci nepotřebujete a dokonce může být i škodlivá. Stačí pouze omytí vlažnou vodou před cévkováním, jehož účelem je redukce počtu mikrobů, které s Vámi jinak žijí v rovnováze a uplatní se pouze tehdy, rozmnoží-li se nad únosnou míru. V případě užití desinfekce je sice redukce mikroorganizmů vydatnější, avšak může dojít k narušení přirozené bakteriální flory a usídlení mikroorganizmů, které jsou agresivnější - tj. patogenních bakterií či kvasinek. Užití desinfekce v režimu ČIK je však na místě tam, kde v důsledku zhoršených hygienických podmínek nelze provést řádné opláchnutí
ústí močové trubice, případně tam, kde hrozí znečištění jinými bakteriemi - na cestách, na veřejných koupalištích, záchodcích a pod. Podobně je třeba užívat desinfekci při hospitalizaci v nemocnicích a léčebných a rehabilitačních ústavech, kde je navíc nutno přejít do režimu „Sterilní intermitentní katetrizace“ tak, jak jsem o tom psal v minulých odpovědích.
Jaký desinfekční prostředek je vhodný ? Všechny desinfekční prostředky na trhu lze rozdělit na prostředky obsahující alkohol a prostředky bezalkoholové. Alkoholové desinfekční prostředky jsou sice většinou účinnější, zejména díky odmašťující schopnosti alkoholu avšak pro povrch penisu jsou velmi agresivní. Proto například při užití Jodisolu – což je prostředek velmi účinný, avšak s oblsahem alkoholu, dochází k destrukci povrchových buněk na penisu a k jeho olupování, povrch ztrácí své ochranné schopnosti a při opakovaném užití vzniká zánět způsobený vlastní desinfekcí s následným možným vznikem alergie na samotný desinfekční prostředek. U pacienta se zachovanou citlivostí penisu vyvolá aplikace alkoholu na penis silné pálení, u pacienta s míšní lézí toto varování odpadá. Jako základ je třeba nastudovat příbalový leták u každého prostředku případně zkontrolovat zda nepáchne alkoholem a takovému se raději vyhnout.
Vhodné jsou desinfekční prostředky v nichž je jako nosný prostředek užita voda. Je však vhodné, aby desinfekce zahrnovala co nejširší spektrum bakterií. Obecně se lze orientovat dle doporučení výrobce - musí být uvedeno že se jedná o prostředek vhodný k desinfekci
sliznic.
Za nevhodné vodné prostředky, zejména z hlediska šíře bakteriálního spektra je třeba považovat „Borovou vodu“, Peroxyd vodíku, Rivanol, Septonex, Hypermangan.
K užití doporučuji např. Braunol, Betadine, Octenisept, Skinsept mukosa - všechny prostředky jsou volně na trhu. Při jejích nákupu je třeba dát pozor na cenu, u některých se pohybuje až kolem 800 Kč za litr roztoku, větší balení je většinou výrazně cenově výhodnější , je však třeba dát pozor na dobu Expirace výrobku. Braunol a Betadine se nehodí pro alergiky na Jod avšak lze je v určitých případech ředit - například k dekontaminaci katetrů.
Ve Vašem případě doporučuji nyní neužívat žádnou desinfekci, případně navštívit kožního lékaře který posoudí stav kůže penisu a navrhne Vám léčbu .

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..