Svátky

Dobré odpoledne,
dnes je sobota 13.7.2024
svátek má Markéta
zítra Karolína

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

JAN WERICH
Mít rád lidi a milovat lidi to je celé tajemství a snad jediný recept na štěstí.

Otázka č.56

Vážená Jano!
Příčin častého močení může být celá řada. Pokusím se v krátkosti nastínit ty nejčastější z nich a to i s vědomím toho, že Vás možná některými vyděsím.
Regulace procesu močení je složitá činnost, která je řízená nervovým systémem.
Centrum močení je v bederní části míchy. Toto centrum přijímá impulzy, které vznikají podrážděním nervových zakončení ve stěně močového měchýře. Čím větší podráždění, tím větší pocit nucení na močení a tím dříve se pocit na nucení či močení samo dostaví. Zároveň je podráždění centra a pocit nucení na močení a s ním spojená aktivita močového měchýře tlumena povely, které přicházejí z mozku. Mozek vysílá povely, které závisí jednak na vůli každého z nás a dále impulzy, které vznikají vlivem celkového naladění našeho nervového systému.
Z toho co jsem výše vysvětlil vyplývá, že na tom jak často močíme a jak často nás to k močení nutí se může podílet od shora dolů:
1/ Celkové naladění mozkových struktur - zde se uplatňují pouhé změny nálady, nervozita, stressu, psychiatrická onemocnění, hormonální poruchy, choroby postihující vedení impulzů z mozku do míšního centra jako jsou např. některá onemocnění poškozující mydlin což je jakási izolace nervových vláken, která umožňuje jejich bezchybnou funkci.
2/ Dále může dojít k přerušení nervového vedení v důsledku například špatného zásobení míchy krví, přerušení míchy úrazem či na podkladě pouhého stárnutí nervových struktur a to jak periferních tj. nervů či míchy nebo stárnutí struktur mozku.
Výsledkem obou poruch je nedostatečné tlumení míšního centra, které pak na normální podněty přicházející z citlivých zakončení ve stěně močového měchýře reaguje intenzivněji a pocit na močení se tak dostavuje dříve.
3/ Cítívá zakončení v močovém měchýři jsou za normálních okolností drážděny narůstajícím objemem moči. Čím více se moči tvoří tím častěji močíme. Zvýšený přívod tekutin tedy vede k častějšímu močení. Pod vlivem adiuretického hormonu si však tělo například během noci zadržuje vodu tak, abychom nemuseli v noci vstávat na močení. Ráno se pak vlivem aktivace organizmu a denního světla vylučování hormonu utlumí a tekutina se uvolní, močení je pak častější i bez současného příjmu tekutin.
Postižení močového měchýře zánětem, nádorem, kámen v močovém měchýři, útlak močového měchýře okolními orgány postiženými zánětem či nádorem, jsou dalšími faktory, které mohou podráždit cítívá zakončení ve stěně močového měchýře. V neposlední řadě je to sama moč která, pokud je nadměrně koncentrovaná (u lidí, kteří omezují příjem tekutin) nebo obsahuje dráždivé látky (z koření, kávy, čaje apod.), může vést k zvýšenému dráždění cítivých zakončení močového měchýře a tak vyvolat časté močení.
K objasnění příčiny častého močení je často třeba velmi důkladného urologického vyšetření, které ve složitějších případech musí zahrnovat i tzv. videourodynamické vyšetření. I když se v řadě případů nedaří určit přesnou příčinu častého močení, léky, které máme k dispozici k utlumení nadměrné aktivity močového měchýře jsou ve většině případů natolik účinné, že i bez stanovení přesné příčiny pacientu pomohou. Předchozí vyšetření jsou však nezbytná vždy, protože je třeba vyloučit nádorová onemocnění a nemoci poškozující nerovový systém, které vhodnou léčbou můžeme zastavit či vyléčit, zatím co podání léků tlumícího pouze močový měchýř by vedlo k zanedbání jejich léčby. Podobně je to se záněty močových cest, kde je třeba léčit původce zánětu a teprve poté či současně tlumit močový měchýř.
Pokud máte obtíže s častým močením neváhejte s návštěvou svého urologa, vyloučí závažnější příčiny a předepíše Vám léky, které Vás obtíží zbaví.

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..