Svátky

Dobrý večer,
dnes je čtvrtek 30.11.2023
svátek má Ondřej
zítra Iva

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

PHIL BOSMANS
Abys měl aspoň kapičku štěstí, alespoň trochu toho nebe na zemi, musíš se smířit se životem, se svým vlastním životem - takovým, jaký je.

Otázka č.64

Honzo,
obtížné zavádění katétru přes svěrač je způsobeno tím, že se velmi často u pacientů po poranění míchy rozvíjí křečovité sevření (spasmy) těch oblastí příčně pruhovaného svalstva, které jsou postiženy poruchou volní kontroly. V oblasti močových cest tak dochází k jevu, který se nazývá detrusoro-sfinkterická dyssynergie tzn. čím více je močový měchýř naplněn a snaží se vypudit moč ven, tím více je svěrač sevřený a tím působí jak překážku odtoku moče, tak překážku pro zavedení močového katétru. Je více cest jak zavedení katétru usnadnit, mezi jednu z nich patří i správná volba katétru.
V praxi se v podstatě užívají dva druhy jednorázových katétrů podle tvaru zakončení - 1.Nelatonův katétr má symetricky zaoblený konec – jako polokoule 2.Tiemanův katétr - je zakončen zahnutou špičkou zakončenou zaoblením, u některých výrobců jako by malou kuličkou. Každý z katétrů má svou výhodu i nevýhodu. Zaoblená tupá špička Nelatonova katétru je považována za bezpečnější - neporaní tak snadno stěnu močové trubice. V případě že je však svěrač křečovitě sevřený je průnik tupé špičky obtížnější a je lépe užít katétr Tiemanův, který svým zobáčkem na konci lépe sleduje zakřivení močové trubice a špička na konci lépe vklouzne do štěrbiny sevřeného svěrače. Volba katétru záleží na individuální zkušenosti každého pacienta a jeho lékaře, přičemž pokud je to jen trochu možné je lépe se přiklonit ke katétru Nelatonovu – je bezpečnější a vzhledem k tomu, že jeho výroba je jednodušší, je asi o třetinu levnější - což není nepodstatné.
Dalším sporným bodem je síla katétru. Je obecnou tendencí užívat katétry co nejtenčí. Panuje totiž představa, že tenký katétr méně poškozuje močovou trubici a lze snadněji zavést. Toto platí pouze tehdy, když je přítomna zúženina močové trubice. Ve všech ostatních případech je užití nejtenčího katétru vždy horší alternativou. Tenký katétr je ostřejší a tím snadněji může poranit, při zavádění se kroutí a jeho směrování je obtížnější. Moč jím odváděná odtéká pomaleji. Proto je vhodné užívat katétry stření síly tj. označené 14-16 CH. V případě, že zavádění katétrů této síly dělá těžkosti je lépe zkusit nejprve katétr spíše silnější. Ten je tužší a umožňuje tak lepší směrování tlaku na katétr a jeho špičku k překonání odporu svěrače.
Posledním rozhodnutím je zda užít katétru „klasického“ či katétru kluzkého – tj. takového, který má již z výroby na svém povrchu nanesený kluzný gel, který umožňuje jeho zavedení i bez aplikace dalšího kluzného prostředku. Obecně se zdá a bylo to i experimentálně prokázáno, že užití takového katétru je mnohem snadnější a šetrnější k močové trubici. Někteří pacienti, jej však odmítají, protože jim při manipulaci klouže z rukou a tak znemožňuje správně směrovat tlak na katétr při zavádění. Pravdou je i to, že cena těchto katétrů je asi 10x vyšší než u katétrů obyčejných.
Souhrnně je tedy možno říct, že typ katétru a jeho síla je individuální u každého pacienta a řídí se jeho vlastními zkušenostmi při zavádění katétru a konsultacemi s ošetřujícím urologem.

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..