Svátky

Příjemnou noc,
dnes je sobota 1.4.2023
svátek má Hugo
zítra Erika

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

MARCUS TULLIUS CICERO
Horlivá snaha i ta nejlepší má být umírněná a klidná.

Otázka č.87

Milý Bohuši
V žádném případě si nemyslím, že by problémy, které uvádíte, nemohly mít souvislost. Naopak
z největší pravděpodobností souvislost mají. Močové cesty bezprostředně souvisí s cestami pohlavními. Pokud je infekce v močovém měchýři, snadno může dojít k přestupu na tzv. žlázu předstojnou (prostatu) či cestou chámovodu na varlata. Tato infekce může vyvolat akutní zánět spojený s teplotou a zhoršením celkového stavu. Může však přejít i do chronického stavu, kdy teplotu dělat nemusí a pouze při vámi uváděném pohlavním vzrušení může dojít k jejímu rozjitření s takovými příznaky, které uvádíte.
Epicystostomický katétr je na svém povrchu osídlen bakteriemi, které číhají na příležitost, aby se například při zvýšeném tlaku v močovém měchýři, prochlazení či jiném stresu, pomnožily a pronikly do prostaty či jiných částí močového traktu a způsobily tam zánět. To je i hlavní nevýhoda tohoto způsobu drenáže močových cest. Pokud nemáte epicystostomický katétr trvale sveden do sáčku a/nebo není-li epicystostomický katétr dostatečně často vyměňován, může, právě při pohlavním vzrušení, dojít reflexně ke zvýšení tlaku v močovém měchýři, k rozvíření infekce a současně zatlačení do prostaty.
Nepíšete, jak jste sledován u urologa, ale rozhodně kromě pojídání brusinek by Vám mělo být provedeno minimálně jednou za rok tzv. Urodynamické vyšetření a podle jeho výsledku byste měl užívat léky na utlumení močového měchýře tak, aby měchýř neměl sílu tlačit moč a infekci do prostaty. Upozorněte svého urologa na problémy, které máte, pokud žádného nenavštěvujete tak nějakého vyhledejte (nejlépe takového, který má zkušenosti s vozíčkáři). Začne pátrat po příčině Vašich těžkostí, upraví Vám režim vyprazdňování, provede případně další vyšetření a dle nich naordinuje protizánětlivou terapii, případně dá antibiotika, jejichž užívání je často dlouhodobé. Přesto je úplné vyléčení infekce prostaty zejména u pacientů po traumatické míšní lézi s trvale zavedeným katétrem do močových cest prakticky nemožné. Komplexní léčba však může obtíže uklidnit a úprava režimu vyprazdňování moči pak zamezí dalším škodám. Odkládání léčby naopak může způsobit nenapravitelné škody jak v pohlavních cestách (ztráta tvorby spermií a tím plodnosti), tak cestách močových, které pod vlivem zánětu mohou reagovat nadměrným zvýšením tlaku v močovém měchýři, což může v některých případech i v krátké době vést ke zničení ledvin.

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..