Svátky

Příjemnou noc,
dnes je pátek 1.12.2023
svátek má Iva
zítra Blanka

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

MURPHY
Čím krásnější je žena, která vás miluje, tím jednodušší je opustit ji bez toho, aniž byste příliš ranili její city.

Otázka č.102

Milý Michale a mnozí jiní, kteří se mě takto velmi často ptáte a na základě jediného příznaku požadujete rozbor všech možností, které mohou nastat, a požadujete výčet všeho co musíte podstoupit, aby se ve věci udělalo jasno a to ještě dříve, než se vypravíte k lékaři.
Člověk je velmi složitý tvor a diagnostika různých poruch lidského těla není jednoznačnou záležitostí. Uvádíte jediný příznak tj. změnu barvy spermatu a občasnou hrudkovitost. To je trochu málo pro diagnostiku, ke které je kromě subjektivních příznaků, ze kterých uvádíte pouze jeden, potřeba i objektivních vyšetření. Ze subjektivních příznaků musíte uvést například: jak dlouho poruchu pozorujete, máte-li při ejakulaci bolesti, má-li nějaké obtíže partnerka, nemáte-li obtíže s močením, jak často močíte, máte-li pálení a řezání přimočení, měl-li jste teplotu, zda-li je každé sperma zbarveno či je zbarvení pouze občas, kolik je Vám roků, jak často máte ejakulaci, zhoršují-li se obtíže nějakou činností - například po prochlazení, máte nějakou jinou nemoc, užíváte nějaké léky a jaké, trpíte nějakou alergií, máte-li obtíže se stolicí, bolesti ve varlatech .... - to vše jsem uvedl pouze namátkou. Další otázky Vám položí cíleně lékař na základě Vašich odpovědí a po tzv. objektivním vyšetření, které zahrnuje: základní tělesné vyšetření, které začíná již pouhým pohledem na Vaši celou tělesnou schránku a pokračuje dalšími vyšetřeními především - proklepáním, prohmatáním atd. Na základě nálezů případně připojí tzv. pomocná vyšetření tj. například vyšetření pomocí sonografu, laboratorní vyšetření, vyšetření pomocí rentgenu, změření proudu moči, nahlédnutí do tělesných dutin pomocí speciálních ohebných hadiček – endoskopů (dnes již naprosto nebolestivé) a pod.
Správně tušíte, že Vás návštěva lékaře nemine. Nemá cenu se stresovat tím, co vše by to mohlo být - výčet všeho možného a popis případných vyšetření by obsahoval mnoho stran a patrně by Vás spíše od včasné návštěvy, která je jediným rozumným řešením, odradil. Přitom není nutné vždy absolvovat všechna možná vyšetření. Podle obtíží a výsledku základního vyšetření lékař zvolí nejvhodnější další vyšetření. Přitom jako pacient máte právo na to, aby Vám lékař před každým vyšetřením řekl, v čem vyšetření bude spočívat a jaký je jeho předpokládaný přínos, případně Vám dá písemné poučení o výkonu či vyšetření - tzv. Informovaný souhlas, na který svým podpisem potvrdíte, že jste všemu porozuměl a měl jste možnost se na vše zeptat a vše Vám bylo zodpovězeno. Pokud nebudete jeho formulaci rozumět, máte opět právo na další poučení tak, aby Vám bylo vše skutečně jasné. Na základě takového poučení pak máte právo se svobodně rozhodnout zda s výkonem budete souhlasit či ne.
Nemějte tedy žádné obavy a pokud máte obtíže, tak raději dříve než později vyhledejte lékaře. Ve Vašem případě rozhodně Urologa, před návštěvou si třeba i sepište své těžkosti tak, aby jste měl sám jasno co a jak Vás tíží a nic nezůstalo opomenuto.

zdraví M.S.

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..