Svátky

Dobré ráno,
dnes je sobota 23.9.2023
svátek má Berta
zítra Jaromír

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

Oskar Wilde
Když je někdo do sebe zamilován, je to začátek románu, který bude trvat celý život. 

Otázka č.150

Milý Vítku, dotkl jste se najednou hned několika problémů. Odpovím Vám postupně v několika následujících poradnách – problém je komplexní a je třeba pročíst vše a Váš stav řešit na více úrovních.
1/ Nejprve k podávání antibiotik. Zvolený způsob odvádění moči, tj. suprapubickou epicystostomií (hadičkou zavedenou do močového měchýře), je sice lepší než trvale zavedený močový katétr močovou trubicí, protože nepůsobí otlaky v močové trubici, avšak v obou případech zůstává působení trvale zavedeného cizího tělesa do močových cest - měchýře. Každé cizí těleso v močových cestách je dříve či později osídleno infekcí. Organizmus si udržuje jakousi rovnováhu s touto infekcí tak, že mu nemusí vadit. Rovnováha však může být narušena různými faktory a infekce pak může vzplanout a způsobit svému nositeli těžkosti. Jedním z faktorů je například výměna katétru či manipulace s ním, kdy dochází k „rozvíření infekce“, která může proniknout oděrkou sliznice do krevního oběhu a způsobit vzestup teploty či jinou komplikaci. Dalším nepříznivým faktorem, který může ovlivnit vzplanutí a udržování infekce je nepříznivý stav tlaků v močovém měchýři. Zvýšený tlak působí vtlačování infekční moči např. zpětně do močovodů, do vývodu pohlavních cest a mezi buňky výstelky močového měchýře atd. Obranyschopnost je tak narušena a infekce může vzplanout.
Jedinou rozumnou alternativou tedy není dlouhodobé podávání antibiotika, jak navrhujete a mnohdy v dobré vůli, avšak se špatným efektem ordinují lékaři nezasvěcení do problematiky, ale odstranění příčiny, která vede ke vzplanutí infekce.
V prvé řadě je nutno zvážit, zda není přeci jen možno změnit dosavadní způsob derivace za jiný, který nebude vyžadovat trvalou přítomnost cizího tělesa v močových cestách.
Pokud je nutná trvalá přítomnost katétru, pak je chronické dlouhodobé podávání antibiotické terapie kontraindikováno. Preventivní podání antibiotika je vhodné pouze několik dní před a po pánované manipulaci s katétrem (výměně). Pokud dojde k masivnímu vzplanutí infekce, pak je nasazení antibiotika (ATB) nutné. Asi po 2 dnech terapie provést za jeho působení výměnu katétru za nový a totéž opět, ještě za podání antibiotika, opakovat asi za další týden tak, aby se snížila možnost předčasného osídlení katétru infekcí a usnadnilo se tak obnovení rovnováhy, o které jsem mluvil na začátku.
K prodloužení terapie antibiotiky musí být vždy nějaký důvod. Takovým důvodem je například podezření na infekci ledvin či prostaty. Avšak i v těchto případech musí být prodloužení terapie provázeno vždy úvahou o změně způsobu odvodu moči a ovlivnění tlaků v močovém měchýři –
dvou nejpodstatnějších faktorů, které infekci udržují.
Samotná opakovaná dlouhodobá terapie bez řešení ostatních faktorů vede pouze ke vzniku bakterií, které jsou necitlivé na antibiotika, a při případném dalším vzplanutí infektu jsme pak bezbranní.
O možných cestách ke změně derivace moči ve Vašem případě a ovlivnění tlaků ve Vašem močovém měchýři si povíme příště.

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..