Svátky

Příjemnou noc,
dnes je sobota 1.4.2023
svátek má Hugo
zítra Erika

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

LUCAS DURTAIN
Láska člověka k jinému člověku není obdiv k jeho přednostem ale především k jeho nedostatkům.

Otázka č.150

Milý Vítku, dotkl jste se najednou hned několika problémů. Odpovím Vám postupně v několika následujících poradnách – problém je komplexní a je třeba pročíst vše a Váš stav řešit na více úrovních.
1/ Nejprve k podávání antibiotik. Zvolený způsob odvádění moči, tj. suprapubickou epicystostomií (hadičkou zavedenou do močového měchýře), je sice lepší než trvale zavedený močový katétr močovou trubicí, protože nepůsobí otlaky v močové trubici, avšak v obou případech zůstává působení trvale zavedeného cizího tělesa do močových cest - měchýře. Každé cizí těleso v močových cestách je dříve či později osídleno infekcí. Organizmus si udržuje jakousi rovnováhu s touto infekcí tak, že mu nemusí vadit. Rovnováha však může být narušena různými faktory a infekce pak může vzplanout a způsobit svému nositeli těžkosti. Jedním z faktorů je například výměna katétru či manipulace s ním, kdy dochází k „rozvíření infekce“, která může proniknout oděrkou sliznice do krevního oběhu a způsobit vzestup teploty či jinou komplikaci. Dalším nepříznivým faktorem, který může ovlivnit vzplanutí a udržování infekce je nepříznivý stav tlaků v močovém měchýři. Zvýšený tlak působí vtlačování infekční moči např. zpětně do močovodů, do vývodu pohlavních cest a mezi buňky výstelky močového měchýře atd. Obranyschopnost je tak narušena a infekce může vzplanout.
Jedinou rozumnou alternativou tedy není dlouhodobé podávání antibiotika, jak navrhujete a mnohdy v dobré vůli, avšak se špatným efektem ordinují lékaři nezasvěcení do problematiky, ale odstranění příčiny, která vede ke vzplanutí infekce.
V prvé řadě je nutno zvážit, zda není přeci jen možno změnit dosavadní způsob derivace za jiný, který nebude vyžadovat trvalou přítomnost cizího tělesa v močových cestách.
Pokud je nutná trvalá přítomnost katétru, pak je chronické dlouhodobé podávání antibiotické terapie kontraindikováno. Preventivní podání antibiotika je vhodné pouze několik dní před a po pánované manipulaci s katétrem (výměně). Pokud dojde k masivnímu vzplanutí infekce, pak je nasazení antibiotika (ATB) nutné. Asi po 2 dnech terapie provést za jeho působení výměnu katétru za nový a totéž opět, ještě za podání antibiotika, opakovat asi za další týden tak, aby se snížila možnost předčasného osídlení katétru infekcí a usnadnilo se tak obnovení rovnováhy, o které jsem mluvil na začátku.
K prodloužení terapie antibiotiky musí být vždy nějaký důvod. Takovým důvodem je například podezření na infekci ledvin či prostaty. Avšak i v těchto případech musí být prodloužení terapie provázeno vždy úvahou o změně způsobu odvodu moči a ovlivnění tlaků v močovém měchýři –
dvou nejpodstatnějších faktorů, které infekci udržují.
Samotná opakovaná dlouhodobá terapie bez řešení ostatních faktorů vede pouze ke vzniku bakterií, které jsou necitlivé na antibiotika, a při případném dalším vzplanutí infektu jsme pak bezbranní.
O možných cestách ke změně derivace moči ve Vašem případě a ovlivnění tlaků ve Vašem močovém měchýři si povíme příště.

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..