Svátky

Dobré odpoledne,
dnes je sobota 13.7.2024
svátek má Markéta
zítra Karolína

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

Platón
Všechno, co chceš, budeš mít, nešťastniče!

Otázka č.257

Milý Pavle, narazil jste na nesnáze, které vycházejí ze skutečnosti, že u pacientů s dlouhodobými vyprazdňovacími těžkostmi, zejména tam, kde se stav náhle zhorší, dochází k masivnímu vyplnění tračníku a konečníku stolicí.
Pokud se v tomto stavu pokoušíte o vyprázdnění nálevem, pak při zavedení katétru do konečníku dojde k tomu, že se hrot katétru zapíchne do stolice, která ucpe otvory v katétru a aplikace nálevu pak není možná.
Řešení tohoto stavu je přitom jednoduché. První možností je vybavení části stolice z konečníku prstem ještě před aplikací nálevu tak, aby byl vytvořen dostatečný prostor pro hrot katétru. Druhou možností případně možností kombinovatelnou s předchozí je propláchnutí katétru po jeho zavedení asi 60 m vody pomocí speciální stříkačky, jejíž zakončení umožňuje napojení na zakončení katétru (stříkačka typu Janete – vyslovuje se „žanet“). Stříkačku je možno zakoupit v prodejně se sanitárním zbožím. Po provedení těchto opatření je již možno nálev aplikovat bez komplikací. Pokud by snad přeci jenom během aplikace docházelo k nechtěnému přerušování toku nálevové tekutiny je možno proplach opakovat či krátce opakovaně zatahat za katétr směrem ven, čímž se případná ucpávající stolice uvolní a nálev pokračuje.
Na začátku aplikací nálevů je střevo většiny pacientů doslova napěchováno stolicí. Nálevová tekutina proto nemá takový prostor k rozprostření se po celém konečníku a tlustém střevu. Proto se většinou nedaří podat v jednom nálevu více jak 500ml tekutiny a dojde tak k vyprázdnění pouze malé části stolice z konečníku. Zbytek stolice je nálevem pouze „narušeno“ tak, že se mírně naředí na kašovitou konzistenci. Střevo však na počátku zůstává málo pohyblivé, tak že není schopno stolici vypudit a tak se stává, že stolice pak po malých částech nekontrolovaně odchází a po zbytek dne dělá pacientu nepříjemnosti, tak jak popisujete.
Řešení je opět velmi jednoduché. Nálev je třeba opakovat a to třeba i vícekrát po sobě tak, aby došlo k dokonalému vyčištění veškeré uvolněné stolice. Toto opakování nálevů v jednom sezení není přitom trvalou záležitostí - většinou dojde po několika dnech vytrvalého podávání opakovaných nálevů k vyčištění střeva tak, že v dalším již vystačíte s jedním nálevem denně, jehož množství se zvýší na 1 – 1,5 l.
Jinou alternativou zahájení nálevové terapie je jednorázové vyprázdnění střeva pomocí roztoku užívaného k přípravě střeva před operacemi či před endoskopickým vyšetřením. V jednom odpoledni se postupně vypije v průběhu asi 4 hodin 2x200ml 20% roztoku síranu hořečnatého či 2-4 lahví minerální vody Šaratice či Zaječice. Výsledkem je podstatné jednorázové vyprázdnění střeva. Následná aplikace nálevu, pokud je zahájena nejpozději následují den po vyprázdnění, je již bez podstatných obtíží.

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..