Svátky

Příjemnou noc,
dnes je čtvrtek 18.7.2024
svátek má Drahomíra
zítra Čeněk

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

HONORÉ DE BALZAC
Miluj, a abys byl šťasten, musíš si namlouvat, že je to jediný člověk, kterého miluješ!

Otázka č.373

Milý Bohuši! Kombinace spontánního močení a intermitentní katétrizace je dle mého názoru velmi špatným řešením a je přípustná pouze za dvou podmínek: 1/ nesmí být přítomna hyperaktivita močového měchýře s nepřípustně vysokým tlakem v močovém měchýři a současně pacient musí být schopen močení, při kterém nenarůstá tlak v močovém měchýři nad kritickou mez a není přítomna tzv. detrusoro sfinkterická dyssynergie. Zda pacient splňuje či nesplňuje uvedené podmínky, může stanovit pouze specializovaný lékař tzv. neurourolog na základě podrobného nejlépe videourodynamického vyšetření. 2/ Další podmínkou k možnosti kombinace spontánního močení musí být subjektivní spokojenost pacienta při tomto způsobu.
U Vás Bohužel není splněna zejména podmínka subjektivní spokojenosti se současným způsobem vyprazdňování. Vstáváte mnohokráte za noc a spontánní vyprázdnění je vždy se zbytkem, který je kolem 200ml. Současně trpíte urgencemi – tj. náhlým nucením na močení, kterému pokud nevyhovíte, dojde k pomočení.
Dle mého názoru je u Vás s největší pravděpodobností i přítomna i objektivní příčina, pro kterou byste měl dosavadní praxi močení přestat praktikovat tj. hyperaktivita detrusoru a patrně i detrusoro sfinkterická dyssynergie. Současný stav je nebezpečný zejména tím, že při každém spontánním močení dochází k dalšímu posilování svaloviny močového měchýře, což způsobuje její výraznější dráždivost a zhoršování onoho neodvratitelného pocitu nucení na močení.
Dále sílením svaloviny močového měchýře může postupně dojít k porušení mechanizmu, který zabraňuje zpětnému proudění moči do ledvin a jejich rychlému zničení.
Docévkování rezidua močového po spontánním vymočení sice alespoň prodlouží interval mezi jednotlivým močením, ale neodstraní výše uvedené neblahé jevy.
Jako první opatření se začněte cévkovat tak často, aby k nucení a spontánnímu močení vůbec nedocházelo. Již tímto opatřením může dojít ke zklidnění močového měchýře a zvýšení jeho kapacity. Pamatujte, že každé spontánní močení u Vás stav zhoršuje. Jako další opatření patrně bude nutno nasadit léky, tzv. močová spasmolytika, o kterých jsme již v minulosti v poradně hovořili. Jejich nasazení a dávkování by však měl řídit odborník.
C o nejdříve proto vyhledejte lékaře – urologa, který se věnuje neurourologii (tj. stavům po poškození nervového zásobení močových cest) a nechejte se vyšetřit a respektujte jeho doporučení. Důrazně upozorňuji, že řadový praktický ambulantní urolog většinou nemá ve své péči takový počet pacientů s neurogenní poruchou močení, aby byl schopen správně vyšetření provést a zhodnotit.

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..