Svátky

Příjemnou noc,
dnes je čtvrtek 18.7.2024
svátek má Drahomíra
zítra Čeněk

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

WOODY ALLEN
Vztahy - čiré šílenství, ale přesto do nich jdeme, protože potřebujeme koření. 

Otázka č.444

Milý Petře!
Pokud pozorně pročtete všechny odpovědi dosud uveřejněné v poradně tak pochopíte, že moje nynější odpověď není ničím jiným než opakováním a shrnutím již dávno řečeného.(viz.odpovědi v roce 2010)
Pokud je nějakým způsobem porušeno nervové zásobení orgánů malé pánve tj. u muže močového měchýře, konečníku a levé části tlustého střeva dochází často k rozvoji zvýšené aktivity močového měchýře a naopak ke snížení aktivity celé levé poloviny tlustého střeva. Tento stav se navenek projeví zejména nechtěnými uniky moči v důsledku zvýšeného tlaku v močovém měchýři. Snížení aktivity střeva se může projevit úpornou zácpou často kombinovanou s nechtěným unikem stolice v důsledku „přetékání“ stolice z přeplněného střeva.
Potlačení zvýšené aktivity, která vede ke zvýšenému tlaku v močovém měchýři je základem terapie. Zvýšený tlak, pokud není léčen, stále narůstá a vede nejen k únikům moči, ale hlavně, časem, k nenávratnému zničení ledvin. Bohužel veškeré léky, které se ke snížení tlaku v močovém měchýři užívají, působí více či méně zácpu a zhoršují již tak špatné vyprazdňování střeva.
Jediným možným řešením je intenzivní a velmi důsledná péče o vyprazdňování stolice na několika úrovních.
Základní je přitom 1/vyprazdňování střeva nálevy
aplikovanými konečníkem a nebo
speciálním otvorem v oblasti slepého střeva vytvořeným operačně – tzv. Malonova procedura.
Nálevy přitom musí být aplikovány důsledně tak, aby došlo skutečně k vyprázdnění celého levého tračníku. Tzn., pokud nestačí nálev jeden je zejména v počátcích či při zhoršení stavu aplikovat nálevy opakovaně několikráte za den a případně postupně zvyšovat objem nálevu.
Současně je nezbytné je dodržení 2/dostatečného příjmu tekutin tak, aby množství moče za den nepokleslo pod 2000ml. Dalším opatřením je 3/velmi důsledný přechod na „vysokozbytkovou stravu“. V praxi si pacienti i mnozí lékaři pod tímto termínem představují velmi různé věci. Často mne pacienti ubezpečují jak důsledně vysokozbytkovou stravu dodržují, abychom následně společně zjistili, že do jídelníčku zařadili pouze lžíci otrub nebo ovesných vloček a jinak setrvávají na svých zavedených zvyklostech tj. maso, brambory a v lepším případě nějaký malý salátek či kompot na závěr. Správný postup je přitom právě opačný – zelenina a ovoce jako hlavní složka stravy a kousek masa a jedna brambůrka jako zákusek. Čím větší těžkosti jsou, tím větší důraz na zbytkovou stravu musí být. Vhodné je i přidání jemné vlákniny v různých přípravcích, které jsou k dostání v lékárnách.
Jejich podávání však nenahrazuje změnu jídelníčku pouze jej vhodně doplňuje.
4/ Důsledná a pravidelná aplikace pomocných látek, jako je např. roztok 20% síranu hořečnatého či lactulozy apod., je vhodná zejména v počátcích správné péče vyprazdňování stolice či právě v období kdy dojde ke zhoršení. (blíže odpovědi z roku 2010)
Tak jako ve Vašem případě se často stává, že pacient o stolici sice pečuje, avšak vlivem různých faktorů ne tak důsledně jak by si stav zasluhoval. Přechodně po zavedení i nedůsledné péče může dojít dokonce ke zlepšení, zejména pokud dosud o stolici předtím nepečoval vůbec. Postupně však dochází ke zhoršování až se stav zcela „zasekne“. Většinou je to v souvislosti s například horečnatým stavem při viróze či v parných letních dnech kdy se zanedbá přívod tekutin, či na dovolené, na kterou pacient nepřibalí irigátor a současně poruší důsledné domácí stravovací zvyklosti.
Vysazení léků ovlivňujících činnost močového měchýře je ve fázi akutního zhoršení vyprazdňování stolice obvykle nutné. Je však třeba co nejdříve přejít na intenzivnější režim vyprazdňování stolice v duchu výše uvedeného a léky na močový měchýř co nejdříve znovu nasadit, event. konsultovat možnost snížení dávky či změnu léku s ošetřujícím neurourologem a to nejlépe podle opakovaných urodynamických kontrol. Dlouhodobé vysazení léků na močový měchýř (močových spasmolytik) je nepřípustné a může Vážně poškodit ledviny pacienta.

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..