Svátky

Příjemnou noc,
dnes je čtvrtek 18.7.2024
svátek má Drahomíra
zítra Čeněk

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

CHARLES THÉODORE HENRI DE  COSTER
Synu, neber nikdy člověku ani zvířeti jeho svobodu, je to nejdražší statek na tomto světě.

Písek jako komplikace katetru

Milý Stano, jedním z nepříznivých projevů dlouhodobě zavedeného cizího tělesa do močových cest (balonkového katétru) je vznik písku případně kamení v močovém měchýři či na katetru samotném. Dochází k tomu zejména vlivem infekce, která se dříve či později na katétru usídlí. Dalším faktorem je zvýšená koncentrace (hustota) moči při nedostatečném přívodu tekutin.
Nejlépe by tedy bylo katétr nemít tj. přejít na jiný způsob vyprazdňování moči tak, aby cizí těleso trvale zavedeno být nemuselo. Domnívám se, že za příznivých okolností by pro Vás mohlo být řešením přetětí svěračů a trvalá derivace moči urinálem – viz odpověď z 11. 2. 2011
Pokud by však bylo nadále nezbytné ponechání balonkového katetru, pak je vhodné dodržovat následující zásady:
1/ výměnu katétru provádět častěji tak, aby k tvorbě písku nedocházelo. Zpravidla jednou za 2-3 týdny.
2/ výměnu katetru provádět v krátkodobé antibiotické cloně.
3/ přijímat tolik tekutin, aby množství moči za24 hod bylo minimálně 2000ml.
4/ katétr ponechat trvale svedený do sběrného sáčku - neuzavírat kolíčkem.
5/ provést cystometrické (urodynamické) vyšetření a dle jeho výsledku, zejména při nálezu hyperaktivity detrusoru, ale i bez ní, začít užívat léky, které potlačují aktivitu močového měchýře.
Dodržením výše uvedeného se většinou podaří tvorbu písku (inkrustací) potlačit.
Pokud problémy přetrvávají, je možno provést přeléčení infekce, které však nikdy nevede k jejímu úplnému vyléčení, ale společně s častějšími výměnami katétru infekci omezí. Trvalé „preventivní“ podávání antibiotika však smysl nemá a je dokonce zakázané.
V poslední době se na trhu objevil pomocný prostředek k odstraňování hlenu a inkrustací z močového měchýře při dlouhodobě zavedeném permanentním močovém katetru. Jeho použití však nenahrazuje nutnost aplikace všech výšeuvedených opatření.
Jedná se o roztok speciálního složení, který je namíchán v plastikovém vaku o objemu 100ml. Hadička od vaku se po desinfekci konce katetru připojí místo sběrného sáčku a tekutina se nechá pomalu, z výšky asi 50 cm vtékat do močového měchýře, kde se ponechá působit asi 10 min. Následně se vak umístí pod úroveň spony stydké a obsah, který rozpustil hlen či drobný písek, vyteče zpět do vaku. Katetr se poté napojí zpět na sběrný sáček. Aplikace se provádí 2-3x do týdne. Preparát se jmenuje Urotrainer a v českých zemích jej v indikovaných případech, na potvrzení revizního lékaře, hradí zdravotní pojišťovny.

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..