Svátky

Příjemnou noc,
dnes je neděle 14.7.2024
svátek má Karolína
zítra Jindřich

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

GEORGE GORDON BYRON
Kdo miluje, blouzní. 

Ledebouriela rozkladitá (Saposhnikovia divaricata)

Kořen této léčivky z TČM se užívá při bolestech hlavy z nachlazení, chřipce, horečce, nočním pocením, revmatismu, bolestech kloubů, a svalů, při křečích končetin, při hypertenzi, anemii, nemocech jater. Užívá se 3 - 10 g suché drogy a to ve formě odvaru, prášku.

Plody se užívají při nechutenství, nemocech zažívacího traktu, astenii a mají tonofikační účinky. doporučená denní dávka 2 - 4g suché drogy v odvaru nebo prášku.Obsahové látky v kořenu jsou triterpenoidy (cimifugin), kumariny (anomalin, xanthotoxin, scopoletin, psoralen, bercapten, impetorin), steroidy (beta - sitosterin. Nať má především silici, kumariny, flavonoidy, třísloviny).Plody obsahují hlavně flavonoidy a kumariny.

Viceletá mrazuodolná rostlina, dorůstá výšky 20-60cm s tlustým vertikálním kořenem. kořen je na povrchu žlutohnědý, na řezu žlutý, sladkohořké chuti. Lodyha jr žebrovaná, vzpřímená. Peřenodílné listy s krátkými řapíky. Květenstvím je okolík s velkým počtem bílých květů.Roste na štěrkovitých dvazích v podrostu keřů, v březových lesích. řídčeji na rumištích, loukách a v údolích řek na suchých a světlých místech. ozšířena je hlavně v severovýchodní a severní Číně, Mongolsku a Koreji, v Rusku na východní Sibiři a v Amurském a Přímořském kraji.

 

Při zpracování tohoto článku byly použity informace a foto z Kotvičníkové farmy Sedlecko manželů Janoutových. www.kotvicnikovafarma.cz

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..