Svátky

Příjemnou noc,
dnes je neděle 14.7.2024
svátek má Karolína
zítra Jindřich

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

ČESKÉ PŘÍSLOVÍ
Jazyk bez kostí, ale kosti láme.

Morušovník bílý (Morus alba)

Moruše (Morus alba) – ovocný strom či velký keř příbuzný fíkům, dorůstající 10–15 m.
Od léta nese plody tvarem podobné ostružinám, barvy bílé, růžové nebo černé, 2–4 cm velké, šťavnaté, mdle nasládlé až sladkokyselé, velmi dobré chuti. Oblíbené jsou v čerstvém stavu nebo zpracované na kompoty, marmelády, víno, sirupy i sušené.
Léčivé při zácpě, srdečních a cévních chorobách.
Strom se hodí i pro větrolamy, netvarované živé ploty a aleje. Žádá teplou slunnou polohu, živnou hlubokou půdu, hodí se nižších a středních poloh, do vyšších jen na vhodná stanoviště. Semenáče bývají více mrazuodolné, plodí ale později než pravokořenné rostliny, nejdříve za 3-5 let po výsadbě.K léčbě se používají též listy, větvičky, kůra i plody.
Listy snižují hladinu tuku v krvi i krevní tlak, používají se při suchém kašli, a onemocnění horních cest dýchacích, při závratích, bolestech hlavy a krku i při zánětech spojivek. Doporučená denní dávka je 5-12g suché drogy ve formě odvaru a prášku.Větvičky zmírňují otoky, snižují krevní tlak, užívají se při artritidě, a svalových křečích, svědění kůže a otocích zvláště dolních končetin.
Doporučená dávka suché drogy je 10-30g suché drogy jako odvar nebo zevně ve formě obkladu.Kůra kořene tiší bolesti, léčí otoky, obličeje, snižuje krevní tlak, má antiseptické účinky, léčí dušnost a kašel.
Doporučená denní dávka je 10-15g suché drogy upravené jako odvar nebo prášek.Plodenství se užívají při nespavosti, při poruchách sluchu a zraku, např. Hučení v uších, při rozostřeném zraku, zarudlých a bolestivých očích, závratích, žízní, zácpě způsobené suchostí střev.
Doporučená denní dávka 10-30g suché drogy jako odvar nebo prášek.Jedná se o semenáče 30cm vysoké.
 
Při zpracování tohoto článku byly použity informace a foto z Kotvičníkové farmy Sedlecko manželů Janoutových. www.kotvicnikovafarma.cz
 
 
 

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..