Svátky

Příjemnou noc,
dnes je neděle 14.7.2024
svátek má Karolína
zítra Jindřich

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

MARCUS TULLIUS CICERO
Dopis se nečervená.

Potočnice lékařská (Nasturtium officinale)

čeleď: brukvovitých (Brassicaceae)je velmi stará léčivá bylina její starší název zní řeřicha potoční.

Její pomocí se léčily kurděje - avitaminóza, nervové bolesti a horečka. Ze semen se připravovala hořčice a s přezimujících částí rostliny salát. Do kultury byla zařazena poměrně pozdě - kolem roku 1800. První plantáže se objevily v okolí francouzské Chantilly, později se začala pěstovat i v Rakousku. Do doby, kdy se začaly zavádět plantáže byla potočnice sbírána ručně na místech jejího přirozeného výskytu.
Potočnice je skoro již jakousi zeleninou, každopádně je salátem. Potočnice je klasickým základem každé polévky. Zamíchaná so salátu nebo na něm jako hezká ozdoba, například na salátu z rajských jablíček, potěší oko i chuť. Několik kousků společně s rybou nebo masem na talíři nebo servírovací míse jsou vrcholem rafinovaného pokrmu.
Ve Francii se jí potočnice jako salát nebo syrová zelenina, pokapaná citronem, přičemž právě citron dodává potočnici tu pravou pikantní chuť.Většina zahrádkářů nemá k dispozici tekoucí vodu, musíte proto pěstovat potočnici ve vlhkých truhlících nebo miskách, ale s odtokem,aby nezahnívala a dáte do stínu.
Poté co výhonky potočnice dosáhli délky 12 cm, mohou se poprvé řezat. Nejlepší listy na salát, který si sami vypěstujete, sklidíte v letních měsících. Můžete však pěstovat potočnici po celý rok.
Zelí sv. Patrika, jak ji lidé označují, ˝zázračná bylinka˝, jíž se po irském vzoru říkává také „zelí svatého Patrika“, je právě touto dobou, kdy se slaví výročí sv. Patrika, nejchutnější.
Hodí se pro organismus, který je znavený dlouhou zimou. Ten po ni pookřeje, protože potočnice je skutečně účinným oživovacím prostředkem. Sice se říká – co je zdravé, to není dobré, ale to neplatí o potočnici. Labužníci ji vždy ocení jako vynikající součást salátů i jiných dobrot.
Ale i přes její skvělé vlastnosti musíme být opatrní a to proto, že podávání čerstvých výtažků může vyvolat zánět sliznice močového měchýře. Proto se šťáva musí užívat jen velmi opatrně!Je to báječné ochucovadlo do polévek nebo pomazánek, sypaly se touto zelenou a zdravou krásou uvařené nové sloupané brambory svítící rozpuštěným máslem. Naseká se na chleba s máslem nebo na jakoukoli tvarohovou pomazánku a chutná výborně. Dokonce báječně dochutí i míchaná vajíčka, vajíčka uvařená na tvrdo nebo vejce do skla. Přidávejte do vařeného jídla v době po dokončení, abyste nepřišli o její vitaminové bohatství zbytečným vařením.
Tato bylina se dorůstá výšky od 30 do 90 cm. Květenství je tvořeno hroznem vrcholíků, květů bílé barvy se žlutými prašníky a semeníky i šešulemi 3 x delšími než širokými. Spodní lístky jsou trojčetné, horní jsou výrazně lichozpeřené, úžlabí spodních listů se mohou vyskytnout kořínky.
Za léčivku je považována, protože obsahuje hořčičné oleje, silice, hořčičinu a vitamín C.Ve volné přírodě se s ní můžeme setkat u pramenů, v příkopech v potocích s chladnou vodou a písčitým dnem, můžeme se s ní setkat i vysoko v horách.
Rostlina je vytrvalá, kvete od května do září.V Čechách a na Moravě je poměrně vzácná, poněkud hojnější je však již na Slovensku, kde je rozšířena od Bratislavy po Košice. Nejsevernějším evropským místem výskytu je Dánské město Gothland.
Potočnice je rozšířena na všech kontinentech vyjma Austrálii a Antarktidu.Podle českých zákonů patří potočnice lékařská mezi silně ohrožené druhy.
 
Při zpracování tohoto článku byly použity informace a foto z Kotvičníkové farmy Sedlecko manželů Janoutových. www.kotvicnikovafarma.cz
 
 
 

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..