Svátky

Příjemnou noc,
dnes je neděle 14.7.2024
svátek má Karolína
zítra Jindřich

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

MARCUS TULLIUS CICERO
Neznalost příštích běd je zajisté užitečnější než jejich znalosti.

Reveň lékařská (Rheum officinale )

Používá se oddenek jako droga, starý 3-5 let.
Hlavní použití:
Droga je tradičně užívána jako projímadlo i jako protiprůjmový prostředek. Průjmový účinek antrachinonů je dobře znám a protiprůjmové působení tříslovin také. Při malých dávkách se uplatňuje účinek tříslovin, staví průjmová onemocnění, při větších pak antrachinonů působí za 8 hodin projímavě.
V malých dávkách bývá také doporučováno použití reveně jako chuť upravujícího prostředku, korigens chuti.Hořičiny obsažení v oddenku povzbuzují trávení, podporuje vstřebávání potavy, je žlučopudná, zabraňuje nadprodukci žaludečních šťáv, je proti překyselení žaludku, je proti dyspeptická.Droga 0.2-1.0 g . 0.2 g ve formě prášku nebo odvaru (150ml vody zalít dávku drogy, 5 minut vařit, scedit 10 minut po ukončení varu.) dvakrát denně jako chuť upravující prostředek. 1 g ve formě odvaru maximálně třikrát denně, jako projímadlo.
Používá se jako přísada do krev čistících čajů. Koupele se doporučují při revmatických bolestech z velkých listů. Obklady kašovité, z drceného a prohřátého listu se dávají na krajinu ledvin, při močových kaméncích. Tinktura z litů reveně 1 díl listů a 8 dílů pálenky se užívá po 8 dnech odstátí 3x denně čajovou lžičku před jídlem na nadměrné překyselení žaludku.Také se užívá jako zelenina.Některé druhy reveně jsou používány jako zelenina např. reveň kadeřavá (rebarbora). Při její konzumaci je také třeba dbát na omezení pro některé osoby vzhledem ke zdravotní dispozici.
Významné obsahové látky:
Atrachinony - aloe-emodin, emodin, chrysofanol a fyscion s jejich deriváty, třísloviny, šťavelan vápenatý.Není vhodná při poškození ledvin, pro malé děti, těhotné a kojící ženy. Obsahuje šťavelany, vyplavuje z těla vápník při nadměrném užívání.
Reveň je trvalka s velkými okrasnými listy. Vysazujeme ji jako solitérní rostlinu do polostínu a do vododržné půdy. V případě nedostatku vody klopí reveň listy. Reveň dorůstá do výšky 150 až 200 cm. Kvete od května do července růžovými, červenými nebo zelenobílými květy.
 
Při zpracování tohoto článku byly použity informace a foto z Kotvičníkové farmy Sedlecko manželů Janoutových. www.kotvicnikovafarma.cz
 
 
 

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..