Svátky

Příjemnou noc,
dnes je neděle 14.7.2024
svátek má Karolína
zítra Jindřich

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

GAIUS IULIUS CAESAR
Lidé věří ochotně tomu, co si přejí. (LIBENTER HOMINES ID, QUOD VOLUNT, CREDUNT 

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea)

Slouží jako prostředek k obnovení fyzických i duševních sil, jeho stimulační účinky převyšují v případě zátěže převyšují účinky ženšenu i eleuterokoku.
V Tibetské medicíně se její účinky přirovnávají k nejkvalitnějšímu ženšenu a moderní výzkum ukazuje,že je to jedna z nejúčinnějších prostředků proti stresu,ke zvyšování fyzické a síly a k harmonizaci organismu. Je vhodná k zotavení po infekcích, intoxikacích, fyzických a psychických traumatech. Celkově regeneruje, stimuluje a netoxikuje organismus, posiluje imunitu, pohlavní činnost, chrání játra, snižije hladinu cukru v krvi, - slouží k léčbě lehčích forem diabetu II.typu a také parkunsonismu.
Příznivé výsledky jsou u léčby některých forem rakoviny (melanomu B 16, Lewisova plicního karcinomu apod.) Látky rosavin a salidrosid,které rostlina obsahuje, zvyšuje hladinu serotoninu v mozku, a tím zlepšuje paměť, spánek, vnímání, léčí neurozy, usnadňuje vybavování a snižují depresi. K léčení trachomu se doporučuje odvar z nadzemní části rostliny.
Léčí paradentozu.Užívání: z čerstvého či sušeného oddenku se požívá tinktura, vyrábí se z alespoň 60% alkoholu, v poměru 1 : 4 oddenku ku alkoholu, nechá se 14 dní odstát na tmavém místě v pokojové teplotě a každý den se lahvička protřepe, pak se tinktura přecedí a užívá 0,5 – 1 čajová lžička 2 – 3 krát denně.Další možností je odvar, který se připraví tak,že čajová lžička kořenů se vaří 7-10 minuty 1l vody. Odvar se odstaví na 40minut a pijí se 2-3 sklenice denně.
Extrakt rozchodnice společně s vitamínem A rozpuštěný v oleji se využívá ve formě obkladů dásní při léčbě paradentozy,oblady se přikládají na 3-4 hodiny denně, celkem se opakuje 4-7krát, také se může extrakt naředit s vodou 1:10 a na dásně po dobu 15-20minut se stejným počtem opakování ,jako v předcházejícím případě.Kontraindikace:
Nepodávejte v těhotenství a v době kojení! Dodržujte dávkování a užívejte maximálně po dobu šesti až osmi týdnů!Pěstování: Ve volné přírodě je chráněným druhem, u nás se nalézá v Krkonoších a v Jeseníkách, jinak je rozšířena hlavně v horách Sibiře, Dálného východu, Mongolska, Číny, Kazachstánu. V Evropě se nachází v Pyrenejích, Alpách, Karpatech, Tatrách a Malé Fatře.
Z bylinky jsou nejcennější oddenky,které se sklízejí z rostlin starých minimálně 2-3 roky a více.Po vyjmutí ze země se oddenky umyjí,, řežou se na kousky 2-5cm dlouhé a ty se suší při teplotě 50-60 stupňů umělým nebo přirozeným teplem ve stínu. Na stejné místo sázíme rostliny až po 10 letech.Půdu vyžaduje kamenitou s dostatkem vláhy,spíše kyselejší, nevhodné jsou těžké a zamokřené půdy.
Na teplo není náročná, přirozeně roste ve vysokohorských polohách.Na zimu a při suchu se zatahuje. Je to zajímavá skalnička,která bude voňavou ozdobou Vaší skalky, kvete v květnu až červnu.

Při zpracování tohoto článku byly použity informace a foto z Kotvičníkové farmy Sedlecko manželů Janoutových. www.kotvicnikovafarma.cz.

 

 

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..