Svátky

Dobrý podvečer,
dnes je sobota 28.1.2023
svátek má Otýlie
zítra Zdislava

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

INGRID BERGMANOVÁ
Štěstí v manželství záleží na dobrém zdraví a špatné paměti.

NOVÁ GUINEA

9. 9. pátek

Z Vanimo jsme přeletěli do Wewaku (víveku). Zas na nás nikdo nečekal i když to bylo dohodnuto, po urgenci přijeli, ale za hotel chtěli místo slíbených 180 za pokoj, tak 410. Spali jsme tedy ve třech za 230. Bylo to tam ještě rozestavěné, hotel vyhořel a zvětšují ho. Když jsme přijeli nevěřila jsem, že je něco obyvatelné. Měli tu ale krásné staré i nové řezby, od sloupů po nábytek, který byly zatím v jakémsi depozitáři, ale až to bude hotové, bude to asi moc zajímavé.

Vyrazili jsme naivně do města, které bylo na dohled s tím, že půjdeme po pláži. Už v hotelu nás varovali ať nechodíme, že je to nebezpečné, ale my jsme si mysleli, že je to tím, že je na silnici velký provoz, ale když půjdeme po pláži, že to bude pohoda. Jak jsme vyšli z hotelu, hned nám zastavilo auto, a když viděli, že chceme jít na pláž, sdělili nám, že to nelze, že je to nebezpečné, že nás určitě okradou, tak jsme se vrátili do hotelu a chtěli odvoz.

Ve městě byla opravdu směsice různých týpků. Chtěli jsme si najmout loď a jet po řece do vnitrozemí. Náš hotelový řidič nám to domluvil s místním „mafiánem“a ten chtěl za 2 dny 3 500 kina. No to byla strašná cena, ale když už jsme byli zde, tak se nedalo nic dělat. A to jsme ještě přišli na to, že zde máme být ještě o 2 dny déle, tak co tu budeme dělat, jsme opravdu nevěděli. Tak jsme jeli o 1 den navíc – 2 noci u domorodců za 4 500, což je opravdu hodně.

Loďka neměla žádný přístřešek a tak to znamená alespoň velký deštník s sebou. Koupila jsem si velký, v barvách zdejší vlajky – červeno černý se žlutou rajkou, náš skládací byl k ničemu.
Znovu jsme dostali ponaučení, že nesmíme chodit v davu místních obyvatel a tak jsme šli po silnici a riskovali přejetí. Tak jsem uvažovala, co je lepší, zda být okradená nebo přejetá. S výběrem peněz byl opět problém, ale na konec vítězíme. Ceny jsou tak o 60% vyšší než uvádí průvodce v National geografic.

Opravdu lacino se zde nežije ani místním, tedy hlavně místním, my to utáhnem. Na trhu neměli žádné banány, které jsme chtěli na cestu, hlavně že bylo dost betelu. Jak jsem již psala, na vše je zde dost času, při objednání auta z hotelu nám bylo řečeno, že už jede no a byla to hodina a my čekali v 35°C vedru. V bance to samé, trvá vše dlouho a ještě mám divný pocit. Ale alespoň jsme si vyhlédli hotel, kam se chceme přestěhovat, nechat si už tam věci, na loď nebudeme vše brát.
V „našem“ hotelu nám totiž nechtěli nechat cenu 230, chtějí 430 a to tedy ne. Slíbili do telefonu 230 a vzhledem k tomu, že jsme byli na staveništi, „baba“ v recepci byla protivná a ještě nám ukradli ručníček, který jsem sušila na plotu, tak to nemáme za potřebí.

 

 

37_řezby_v_hotelu.JPG

Výzdoba místního hotelu

 

 

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..