Svátky

Dobrý večer,
dnes je sobota 28.1.2023
svátek má Otýlie
zítra Zdislava

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

BOŽENA BENEŠOVÁ
Pedagogika je umění - hlavně umění nedat na sobě znát nesnáze povolání. To je někdy opravdu kumšt.

NOVÁ GUINEA


12. 9. pondělí


Po snídani opět rychle do „domečku“, tentokráte za světla. Sice to nemělo už takové kouzlo, ale bylo alespoň vidět, jaká je to obdivuhodná a obrovská stavba. Je celá vyřezávaná, včetně sloupů a konstrukce je svázaná jen ratanem.
Chlapci byli u vytržení, ale i mě se to moc líbilo. Potom jsme se šli podívat na krokodýla, kterého včera chytila v řece jedna domorodka. Bylo to krásné, asi 1,5 m dlouhé zvířátko, které následujícího dne sní. Byl chudák svázaný, včetně noh a tlamy.
Prý už je dost nebezpečný. No podle zoubků jsem docela věřila, ale chtěla jsem si ho ještě „pohoupat“. Lovkyně tohoto krokodýla chytá běžně tak dva denně. Je to pro ně běžné jídlo. I vedle našeho domečku měli zvláštní stavbičku, kde pěstují krokodýly na maso, jako my pěstujeme králíky. Od malých, po větší, samozřejmě, že odděleně. Ty mrňousky chytají v řece a vykrmí si je. Problém je, když se do sítí chytí „větší miminko“. Strašně řve a pak „přijede“ krokodýlí matka a rybáře převrhne a kousne nebo překousne. Tu lodičku by asi zvrhnul i náš kapr. Nedovedu si představit, jak se na těch loďkách se vozí malé děti.

Tak jsme se museli rozloučit s „naší vesnicí“, jejíž obyvatelé se s námi přišli rozloučit a bylo mi nějak smutno. Už se sem jistě nikdy nepodívám a bylo to zde překrásné. Ještě, že ti komáři stále bodají, jinak bych snad ani neodjela. Byl to jeden z nejsilnějších zážitků z našich cest vůbec.

Krásná plavba po řece ukončila tento silný zážitek. Cesta dále pokračovala autobusem zpět do Wewaku, ale to už tak idylické nebylo. Celé 4 hodiny to drncalo, spát se nedalo, protože by si člověk rozbil hlavu. Už jsem se viděla pod sprchou, jak se vydrbu. Ve vesnici žádná hygiena vyjma zubů nebyla, v řece jsou krokodýli. Ale místní se tam i koupou, prý k vesnici připlouvají jen občas. Ale kdo ví a ještě byla voda dost hnědá.
Žerty, které měl manžel včera, že v hotelu, který máme zarezervovaný, neteče voda, jsem si nepřipustila. Ale byla to bohužel pravda, opravdu netekla. Musela jsem si sednout, byla jsem doslova paralyzovaná. Odjeli jsme se ubytovat naproti letiště, stejně jsme brzy odlétali. Sice pokojíček jako klícka nebyl, občas přeběhl nějaký šváb, ale voda tekla.

 

 

43_a_náš_dom._duchů.JPG

"Náš" dům duchů

 

43_b_maska_jako_batoh_na_záda.JPG

Maska jako batoh na záda

 

49_smutná_cesta_zpět.JPG

Smutná cesta zpátky

 

 

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..