Svátky

Příjemnou noc,
dnes je úterý 24.5.2022
svátek má Jana
zítra Viola

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

PIERRE CORNEILLE
Milující pro sebe nepotřebuje nic, milovaný všechno. 

NOVÁ GUINEA

24. 9. sobota - pokračování

Výroba korálků, to je přímo „pásová výroba“, 1. žena roztlouká mušle na malé kousky, 2. je osekává na přibližně stejné a kulaté tvary, 3. si je namáčkne na dřevo pokryté nějakým blátem z písku a to pak brousí na placatém kameni na přibližně stejnou výšku.
Čtvrtá dělá v kokosovém ořechu a vodě do těch kousků dírky, úžasným předmětem – takovou tyčkou s křemenným hrotem (který se brousí mušlí) na které je provázek tedy asi liána a pohybem ruky nahoru a dolů roztáčí ten klacek a vrtá dírky. Poslední ženskou prací na korálkách je „barvení“ na růžovo, na nahřátých kamenech. Koukali jsme na to naprosto fascinovaně. Pak se to navlékne na dlouhé šňůry (asi 4 m) a dva muži to obrousí dokulata.
Na rovné prkno to natáhnou, sedí proti sobě a takovým „udělátkem“, po tom jezdí a zároveň točí. Neuvěřitelné. V tom „udělátku“ – v takovém kameni, jsou asi tři drážky různých velikostí, podle velikosti právě broušených placatých korálků (takových knoflíků). Ti dva to brousí asi 2 hodiny v jednom kuse, jako se o to přetahují, je to dost náročný tělocvik, něco jako když řežou pilou. Sedí u toho samozřejmě na zemi, ženy také a mají jen rákosové, spíše vlastně palmové sukénky a množství korálků. Zajímavé je také tetování, ve tvářích i na prsou. Na tvářích jim to dělá po narození matka, to mi jezdil mráz po zádech při představě, že takto ubližuji svému čerstvě narozenému miminku.
Tedy ve 2 – 3 měsících. A to jim do toho dávají mateřské mléko s vápnem, aby se jim to hned nezahojilo a zůstaly jizvy napořád. Strašná představa, to jsou ale tradice, které prostě my nemůžeme chápat.

Na závěr nám ženy uvařily ve dřevěných nádobách s horkými kameny sladké brambory a ještě mangrovové výhonky, což byla takové šlichta, ale brambory docela šly, hlad je hlad a urazit je nesmíš a je to lepší, než teplé olejovky Na úplný konec nám oblékly jednu dívenku (pěknou – dceru Thomase) do svatebního, což byla spousta úžasných mušliček včetně ozdoby na hlavu a moc ji to slušelo.

 

 

84_e.JPG

 

 

84_h_konečná_fáze.JPG

 

 

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..