Svátky

Dobrý večer,
dnes je úterý 30.5.2023
svátek má Ferdinand
zítra Kamila

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

Murphy
S věkem se nic nezlepšuje.

Do podzemní jeskyní bez bariér?

 
Tajemné podzemí Moravského krasu

Moravský kras se rozprostírá severně od Brna a je největší a nejlépe vyvinutou krasovou oblastí České republiky. Na ploše 94 kilometrů čtverečních je v současné době evidováno přes 1100 jeskyní a mnoho dalších povrchových krasových jevů. Území má bohatou historii a některé jeskyně sloužily jako sídliště a útočiště pravěkému člověku před více než 100 tisíci lety.

Již od 18. století jsou historicky zaznamenány první speleologické průzkumy některých jeskyní a propastí Moravského krasu. V roce 1723 sestoupil na dno světoznámé propasti Macocha brněnský minorita Lazarus Schopper a podal první popis. V roce 1748 byl pověřen císařem dvorní matematik a fyzik z Vídně Johan Antonius Nagel, aby zkoumal jeskyně na Moravě. Sestoupil mimo jiné do těžce přístupných částí spodního patra Sloupských jeskyní a podal podrobný popis. V 19. století již působily na území Moravského krasu organizované skupiny zaměřené na průzkumy jeskyní. Od počátku 20. století tu systematicky bádal a dokumentoval nejznámější český speleolog profesor Karel Absolon. Se svými kolegy objevil a popsal řadu nových jeskyní a zpřístupnil veřejnosti jeskyni Kateřinskou a jeskyně Punkevní. Podílel se na objevu známé vodní plavby po ponorné řece Punkvě, která je od roku 1933 zpřístupněna na motorových člunech.

Největším speleologickým objevem byl průnik do jeskyně, která se nachází pod Ostrovskou plošinou a je napojena na řadu dalších významných jeskyní včetně propasti Macocha. Protože byla objevena amatérskými jeskyňáři, byla nazvána Amatérská. První objevitelé do ní pronikli v roce 1969. Celý jeskynní systém je nejdelší v České republice a má délku přes 35 kilometrů. Mezi další zajímavé jeskyně patří např. Býčí skála, kde bylo odkryto halštatské obětiště. Za zmínku stojí i jeskyně Piková dáma, jejíž část bývá několik měsíců v roce zaledněna.

V Moravské krasu je veřejnosti zpřístupněno pět jeskyní:

Sloupsko – šošůvské jeskyně, jejíž část je zpřístupněna bezbariérově. Součástí prohlídky je i sídliště neandrtálského člověka jeskyně Kůlna.

Jeskyně Balcarka má velmi bohatou a barevnou krápníkovou výzdobu.

Punkevní jeskyně s vodní plavbou a propastí Macochou je největším turistickým lákadlem. Od loňského roku je suchá část až na dno Macochy zpřístupněna bezbariérově.

Kateřinská jeskyně může nabídnout mohutnou prostoru – největší zpřístupněný jeskynní dóm v ČR s rozměry 96 x 44 x 20 metrů a také unikátní uskupení hůlkových stalagmitů.

Jeskyně Výpustek je významná nálezy kostí pravěkých jeskynních živočichů (medvědů, lvů či hyen) a součástí prohlídky je také vojenský protiatomový kryt, který zde byl vybudován ve druhé polovině minulého století. Také tato jeskyně je bezbariérová

 

Moravský kras patří k nejkrásnějším oblastem České republiky a v jeho podzemí je ještě mnoho bílých míst, která čekají na své objevitele.

 

 

Text a foto: Petr Zajíček

 

 

Amaterska_jeskyne_01.jpg

 

 

Amaterska_jeskyne_02.jpg

 

 

Amaterska_jeskyne_03.jpg

 

 

Jeskyne_Balcarka_01.jpg

 

 

Jeskyne_Balcarka_02.jpg

 

 

Jeskyne_Katerinska_01.jpg

 

 

Jeskyne_Katerinska_02.jpg

 

 

Jeskyne_Pikova_dama_ledova.jpg

 

 

Jeskyne_Vypustek_01.jpg

 

 

Jeskyne_Vypustek_02.jpg

 

 

Macocha_01.jpg

 

 

Macocha_02.jpg

 

 

Punkevni_jeskyne_01.jpg

 

 

Punkevni_jeskyne_02.jpg

 

 

Sloupsko_sosuvske_jeskyne_02.jpg

 

 

Sloupsko_sosuvske_jeskyne.jpg

 

 

 

 

 

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..