Svátky

Dobré dopoledne,
dnes je sobota 25.3.2023
svátek má Marián
zítra Emanuel

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

NIKOLAJ GAVRILOVIČ ČERNYŠEVSKIJ
Nenávidím nikoli člověka, ale jeho chyby.

ETIOPIE 2015

Milí návštěvníci našich stránek. Mnozí z Vás si zvykli na zážitky cestovatelů, kteří navštívili, pro většinu z nás, málo známá místa.
Počínaje dnešním dnem budeme každý týden přinášet nová dobrodružství z Etiopie.
Ale už dost planých slov a dejme prostor tomu, kdo pro Vás připravil vyprávění doplněné řadou fotografií - Bohunce Kopřivové.
 
Další, hodně zajímavá a moc nenavštěvovaná zem, kterou jsme projeli v roce 2015, byla Etiopie. Jeli jsme opět v našem sehraném týmu Honza – průvodce, Bohouš manžel a navigátor a já Bohuna, práce všeho druhu.

Nejprve vás ve stručnosti seznámím s několika fakty o zemi.

Etiopie (Etiopská federativní demokratická republika) je vnitrozemní stát ve východní Africe. Sousedí na severu s Eritrejí, na východě s Džibutskem a Somálskem, na jihu s Keňou a se Súdánem a Jižním Súdánem, na západě. Žije zde přes 82 mil. lidí (v roce 2010), hl. město je Addis Abeba a úředním jazykem je amharština.

Na etiopském území se dochovaly pozůstatky jednoho z nejstarších předků člověka. První zdokumentovaný historický státní útvar na etiopském území je I.aksumská říše, zhruba 3. stol. př.n.l., ve které vládla šalamounská dynastie, založená podle legend potomkem krále Šalamouna a královny ze Sáby Menelikem, který nastoupil na trůn 982 př.n.l. Akumští vládci přijali ve 4. stol. křesťanství. Následující staletí, především v důsledku ztráty obchodních kontaktů a islámské expanze, zaznamenala úpadek a izolaci. V pol. 19. stol. začala postupná modernizace soupeření s evropským kolonialismem, nikdy se však kolonií nestala, byla vždy svobodná.

Od první svět. války , byl až do roku 1974, s pětiletou přestávkou v době italské okupace za II. světové války , císařem Haile Selassie I. Byl svržen Mengistu Haile Mariamem, který v zemi nastolil komunistický režim. Konec tohoto režimu přišel spolu se zhroucením sovětského bloku a Mengistu musel v roce 1991 uprchnout ze země. Etiopie se federalizovala a v čele nové vlády, pod vedením Etiopské revoluční demokratické fronty, stanul Meles Zenawi, který postupem času zavedl autoritářský režim a je u moci dodnes.

Etiopie patří mezi nejchudší země světa. Zemědělství je závislé na podnebí, průmysl je nevyvinutý, služby nepříliš kvalitní. Jen Ethiopian Airlines patří mezi 3 nejlepší společnosti v celé Africe. Slovo etiopie pochází z řečtiny a dá se přeložit jako "země opálených lidí". Dříve se také nazývalavala Habeš. Tento termín Habeša se používá v Etiopii dodnes, především pro označení etiopské rasové skupiny a zároveň se jím nazývají i tradiční etiopské výrobky, pokrmy i nápoje.

Nejvyšší hora Ras Dašen měří 4620 m, nejníže je Danakilská proláklina, která je 126 m pod úrovní moře a je jedním z nejteplejších míst na světě (i tam mimo jiné míříme). V této oblasti (Velké příkopové propadlině) je mnoho jezer, největší je jezero Tana na severozápadě. Nejvodnatější řekou je Modrý Nil, který vtéká na území Súdánu do Nilu.

Etiopie je i domovem typických afrických zvířat, jako jsou lvi, leopardi, gepardi, sloni, hroši, zebry a různé druhy opic, gazel i žiraf i mnoho druhů ptáků.

Měna je etiopský Birr (ETB) a jeho hodnota vůči koruně je zhruba 1.30 Kč.

 

ET1.jpg

 

P1220208.jpg

 

 

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..