Svátky

Dobré odpoledne,
dnes je sobota 1.10.2022
svátek má Igor
zítra Olívie a Oliver

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

WALTER BENJAMIN
Láska vychází z touhy lidské bytosti být jiné bytosti nenahraditelnou i za předpokladu, že vše na tomto světě je nahraditelné. 

ETIOPIE 2015

Milí návštěvníci našich stránek. Mnozí z Vás si zvykli na zážitky cestovatelů, kteří navštívili, pro většinu z nás, málo známá místa.
Počínaje dnešním dnem budeme každý týden přinášet nová dobrodružství z Etiopie.
Ale už dost planých slov a dejme prostor tomu, kdo pro Vás připravil vyprávění doplněné řadou fotografií - Bohunce Kopřivové.
 
Další, hodně zajímavá a moc nenavštěvovaná zem, kterou jsme projeli v roce 2015, byla Etiopie. Jeli jsme opět v našem sehraném týmu Honza – průvodce, Bohouš manžel a navigátor a já Bohuna, práce všeho druhu.

Nejprve vás ve stručnosti seznámím s několika fakty o zemi.

Etiopie (Etiopská federativní demokratická republika) je vnitrozemní stát ve východní Africe. Sousedí na severu s Eritrejí, na východě s Džibutskem a Somálskem, na jihu s Keňou a se Súdánem a Jižním Súdánem, na západě. Žije zde přes 82 mil. lidí (v roce 2010), hl. město je Addis Abeba a úředním jazykem je amharština.

Na etiopském území se dochovaly pozůstatky jednoho z nejstarších předků člověka. První zdokumentovaný historický státní útvar na etiopském území je I.aksumská říše, zhruba 3. stol. př.n.l., ve které vládla šalamounská dynastie, založená podle legend potomkem krále Šalamouna a královny ze Sáby Menelikem, který nastoupil na trůn 982 př.n.l. Akumští vládci přijali ve 4. stol. křesťanství. Následující staletí, především v důsledku ztráty obchodních kontaktů a islámské expanze, zaznamenala úpadek a izolaci. V pol. 19. stol. začala postupná modernizace soupeření s evropským kolonialismem, nikdy se však kolonií nestala, byla vždy svobodná.

Od první svět. války , byl až do roku 1974, s pětiletou přestávkou v době italské okupace za II. světové války , císařem Haile Selassie I. Byl svržen Mengistu Haile Mariamem, který v zemi nastolil komunistický režim. Konec tohoto režimu přišel spolu se zhroucením sovětského bloku a Mengistu musel v roce 1991 uprchnout ze země. Etiopie se federalizovala a v čele nové vlády, pod vedením Etiopské revoluční demokratické fronty, stanul Meles Zenawi, který postupem času zavedl autoritářský režim a je u moci dodnes.

Etiopie patří mezi nejchudší země světa. Zemědělství je závislé na podnebí, průmysl je nevyvinutý, služby nepříliš kvalitní. Jen Ethiopian Airlines patří mezi 3 nejlepší společnosti v celé Africe. Slovo etiopie pochází z řečtiny a dá se přeložit jako "země opálených lidí". Dříve se také nazývalavala Habeš. Tento termín Habeša se používá v Etiopii dodnes, především pro označení etiopské rasové skupiny a zároveň se jím nazývají i tradiční etiopské výrobky, pokrmy i nápoje.

Nejvyšší hora Ras Dašen měří 4620 m, nejníže je Danakilská proláklina, která je 126 m pod úrovní moře a je jedním z nejteplejších míst na světě (i tam mimo jiné míříme). V této oblasti (Velké příkopové propadlině) je mnoho jezer, největší je jezero Tana na severozápadě. Nejvodnatější řekou je Modrý Nil, který vtéká na území Súdánu do Nilu.

Etiopie je i domovem typických afrických zvířat, jako jsou lvi, leopardi, gepardi, sloni, hroši, zebry a různé druhy opic, gazel i žiraf i mnoho druhů ptáků.

Měna je etiopský Birr (ETB) a jeho hodnota vůči koruně je zhruba 1.30 Kč.

 

ET1.jpg

 

P1220208.jpg

 

 

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..