Svátky

Dobré dopoledne,
dnes je sobota 25.3.2023
svátek má Marián
zítra Emanuel

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

HANS CHRISTIAN ANDERSEN
Z lásky k sobě je si třeba nepřát ničeho.

ETIOPIE 2015

Úterý 30. 6. - Fasilidův hradní komplex

 

Cesta do Gondaru je sice nová, ale vzhledem k několika šplháním do kopců a opět sjezdům do údolí, trvala skoro 4 hodiny (je to asi 200 km).

 

Historie královského Gondaru sahá do začátku 17. století a ještě nedávno to bylo malé zapadlé městečko, které se však stále rozrůstá, všude se buduje, ale stejně mi připadalo dost ušmudlané. Turisté navštěvují toto místo hlavně skrze Fasilidův hradní komplex, který je také zapsán na seznamu UNESCO a láznním Fasil Ghebbi.

 

V druhé pol. 16. stol. čelila Etiopie nájezdům muslimského imáma Ahmeda Levorukého a křesťanský panovník požádal portugalského krále o vojenskou pomoc, která mu byla také poskytnuta. Společnými silami muslimské nájezdníky porazili a muslimský vůdce byl v boji zabit. Spolu s portugalskými vojsky však přišli do Etiopie i katoličtí misionáři, kteří vyvíjeli tlak na vladaře, aby konvertoval na katolickou víru. To se jim skutečně podařilo a začala násilná katolizace. Vedlo to k velkým nepokojům a vyústilo vypovězením vladaře do vyhnanství a opětovnému vyhlášení ortodoxní víry jako státního náboženství Etiopie. Všichni cizinci, včetně misionářů, byli ze země vyhnáni a Etiopie se formálně uzavřela vnějším vlivům na příštích 200 let. Toto mělo zásadní vliv na zachování původní etiopské kultury a hrálo to i roli v zachování kmenových tradic a animistické víry u etnik v oblasti údolí řeky Omo (na jihu země).

 

Etiopský král Fasilides založil roku 1635 hlavní město Gondar . Na území obehnaném kamennou zdí pak vystavěl svůj hrad, který je nejzajímavější ze všech zde postavených. Na tomto pozemku si i několik následujících vladařů nechalo postavit svůj hrad a tak v období zhruba 200 let zde vzniklo 6 hradů a tím i vůbec největší hradní komplex na africkém kontinentu. Naposledy (na konci 18. stol.) zde nechala vystavět hrad matka posledního (neplnoletého) vladaře Gondaru Iassa II, která nakonec musela sídlo opustit a žít v novém paláci, který nechal postavit její syn, ale na okrají města. Ve své době byl považován za honosnější, než palác krále Šalamouna.

 

Celý komplex je dost pobořen, byl za II. sv. války sídlem Mussoliniho armády a tudíž se stal i cílem spojeneckých náletů. Nejvíce zachovalý je kamenný Fasilidův hrad, který je skutečně mohutný a budí úžas i respekt. Je vidět, že stavitel musel mít velkou moc a dost peněz, aby toto postavil.

 

P1200018.JPG

 

P1200021.JPG

 

P1200025.JPG

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..