Svátky

Dobré dopoledne,
dnes je sobota 25.3.2023
svátek má Marián
zítra Emanuel

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

OTTO VON BISMARCK
Jenom idiot se učí z vlastních zkušeností. 

ETIOPIE 2015

Úterý 30. 6. - Fasilidesovy lázně

Fasilidesovy lázně se nacházejí mimo Fasilidův hradní komplex a jsou obehnány vysokou zdí.

 

Zahrnují obdélníkový bazén s kamennou stavbou v přední části nádrže a spojenou kamenným mostem a dříve asi sloužily k rekreaci královské rodiny. Původně prý byly lázně propojeny s hradním komplexem krytou chodbou, aby mohla královská rodina nerušeně přecházet mezi palácem a lázněmi. Dnes je vysoká zeď propletena kořeny stromů a připadá mi to trochu jako Ankor Wat v Kambodži, kde si celé město vzala džungle zpět i se všemi chrámy. Jen díky archeologům a restaurátorům je dnes možno tento největší chrámový komplex světa spatřit, i když na mnoha místech je rozbořen právě díky síle rostlin, hlavně stromů, které doslova objímají jednotlivé stavby.
Dnes se bazén napouští pouze jednou v roce a to 19. ledna na největší svátek etiopské ortodoxní církve Timkat, který oslavuje Kristovo pokřtění v řece Jordánu. Timkat v Gondaru je nejznámější a sjíždějí se na něj tisíce návštěvníků nejen z Etiopie, ale i poutníků z celého světa.
Historie Timkatu neboli epifanie však prý sahá až doby krále Šalamouna, tudíž do 10. století před Kristem. V době křesťanství se tento prastarý rituál ještě obohatil o oslavu Krista - jeho křtu. Oslava má po celé Etiopii stejný průběh. Ráno se před kostelem schází lidé, tančí, zpívají a bubnují. Poté kněží z kostela vynášejí kopii Archy úmluvy zabalenou ve vyšívaných látkách a jsou nad ní neseny zlatě zdobené deštníky a po koberci se dostane Archa až na místo oslavy. Archa symbolizuje Krista, blížícího se k Jordánu. Lidé zde zůstávají celou noc a před východem slunce začínají kněží své modlitby a nakonec vše vrcholí požehnáním vody a stříkáním na okolní věřící. Po ukončení slavnosti se Archa opět vrací do kostela a lidé se rozejdou.

 

Jak nám řekl místní průvodce, lidé se zde mají možnost i seznámit. Prý se dokonce dělá to, že si mladíci přinesou limetky, které hází po dívkách a pokud ji některá chytne nebo zvedne ze země, je to znak zájmu. No náš průvodce říkal, že si jich příště musí vzít ještě víc (prý letos měl 3 kg), zatím prý se žádná „nechytla“. Zajímavé, tedy ne, že se nechytla (vypadal divně), ale ten zvyk.

 

e16.jpg

 

e16a.jpg

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..