Svátky

Dobré dopoledne,
dnes je sobota 25.3.2023
svátek má Marián
zítra Emanuel

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

ČESKÉ PŘÍSLOVÍ
Krk hlavu nesní. 

ETIOPIE 2015

Středa 1. 7. – přesun do Aksumu

Pokračovali jsme směr Aksum a v nejvyšším bodě naší cesty, v centru Simenských hor - Debarku, jsme viděli pohřeb, což bylo taky moc zajímavé. Asi zemřel někdo známý, nebo se schází celé okolí. Bylo to velké shromáždění.

A po tomto přejezdu se asfaltka změnila v pěkně prašnou klikatou cestu, kterou postavili Italové. A opravdu to byly desítky (Bohouš říká stovky) zatáček dolů. Bylo to náročné, hlavně pro řidiče, ale i pro nás. Ale jsme v Aksumu a to je hlavní. Historie Aksumu sahá až do doby před více jak 2 600 lety. Postupně nabýval důležitosti, až se stal hlavním městem nově vzniklé Aksumské říše, která kontrolovala obrovské území sahající do oblasti dnešního Súdánu a Jemenu. Také ovládala velkou část Rudého moře a obchodovala se Severní Afrikou, Arabským poloostrovem i Čínou.

Vytvořila i svůj vlastní psaný jazyk - geez a typickou architekturu - ohromné žulové obelisky, které jsou staré 4 až 7 000 let. Byly to náhrobní kameny vladařů. Nevětší rozkvět spadá do 4 stol. n. l., když král Ezana konvertoval na křesťanskou víru a Etiopie se tak stala po Arménii druhou zemí na světě, která přijala křesťanství jako své státní náboženství. Posléze jeho moc upadá a poslední korunovaný císař vládne v 10. stol., kdy je město zničeno nájezdy židovské královny Judity. Aksum však zůstává dodnes nejsvatějším místem křesťanské Etiopie, místem, kde je v malé kapli uchováván údajně originál Archy úmluvy.

Archa úmluvy je historická truhla na kamenné desky s božím zákonem, které dostal Mojžíš od Boha na hoře Sinaj. Schránku dal Mojžíš zhotovit, podle božích instrukcí, ze dřeva a ozdobit zlatem. Putovala s Izraelity do Palestiny a poté byla uložena v chrámu krále Šalamouna v Jeruzalémě a to až do té doby, než ji Menelik, syn Šalamouna a královny ze Sáby, která vládla říši v povodí Nilu, odnesl do Aksumu. Nikdo ji však nikdy neviděl a tak jsou v křesťanském světě o tom pochyby. Ale Etiopané tvrdí, že je u nich.

 

P1200180.JPG

 

P1200189.JPG

 

P1200219.JPG

 

P1200295.JPG

 

P1200317.JPG

 

P1200321.JPG

 

P1200331.JPG

 

P1200343.JPG

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..