Svátky

Dobrý podvečer,
dnes je sobota 1.10.2022
svátek má Igor
zítra Olívie a Oliver

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

WOODY ALLEN
Sex bez lásky je prázdný zážitek. Ale ze všech prázdných zážitků je to jeden z nejlepších.

ETIOPIE 2015

Středa 1. 7. – přesun do Aksumu

Pokračovali jsme směr Aksum a v nejvyšším bodě naší cesty, v centru Simenských hor - Debarku, jsme viděli pohřeb, což bylo taky moc zajímavé. Asi zemřel někdo známý, nebo se schází celé okolí. Bylo to velké shromáždění.

A po tomto přejezdu se asfaltka změnila v pěkně prašnou klikatou cestu, kterou postavili Italové. A opravdu to byly desítky (Bohouš říká stovky) zatáček dolů. Bylo to náročné, hlavně pro řidiče, ale i pro nás. Ale jsme v Aksumu a to je hlavní. Historie Aksumu sahá až do doby před více jak 2 600 lety. Postupně nabýval důležitosti, až se stal hlavním městem nově vzniklé Aksumské říše, která kontrolovala obrovské území sahající do oblasti dnešního Súdánu a Jemenu. Také ovládala velkou část Rudého moře a obchodovala se Severní Afrikou, Arabským poloostrovem i Čínou.

Vytvořila i svůj vlastní psaný jazyk - geez a typickou architekturu - ohromné žulové obelisky, které jsou staré 4 až 7 000 let. Byly to náhrobní kameny vladařů. Nevětší rozkvět spadá do 4 stol. n. l., když král Ezana konvertoval na křesťanskou víru a Etiopie se tak stala po Arménii druhou zemí na světě, která přijala křesťanství jako své státní náboženství. Posléze jeho moc upadá a poslední korunovaný císař vládne v 10. stol., kdy je město zničeno nájezdy židovské královny Judity. Aksum však zůstává dodnes nejsvatějším místem křesťanské Etiopie, místem, kde je v malé kapli uchováván údajně originál Archy úmluvy.

Archa úmluvy je historická truhla na kamenné desky s božím zákonem, které dostal Mojžíš od Boha na hoře Sinaj. Schránku dal Mojžíš zhotovit, podle božích instrukcí, ze dřeva a ozdobit zlatem. Putovala s Izraelity do Palestiny a poté byla uložena v chrámu krále Šalamouna v Jeruzalémě a to až do té doby, než ji Menelik, syn Šalamouna a královny ze Sáby, která vládla říši v povodí Nilu, odnesl do Aksumu. Nikdo ji však nikdy neviděl a tak jsou v křesťanském světě o tom pochyby. Ale Etiopané tvrdí, že je u nich.

 

P1200180.JPG

 

P1200189.JPG

 

P1200219.JPG

 

P1200295.JPG

 

P1200317.JPG

 

P1200321.JPG

 

P1200331.JPG

 

P1200343.JPG

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..