Svátky

Dobré dopoledne,
dnes je sobota 25.3.2023
svátek má Marián
zítra Emanuel

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

ČUANG-C´
Nejlepším využitím jazyka je mlčení. 

ETIOPIE 2015

Pátek – 3. 7. – Kláštěr Debre Damo

Klášter Debre Damo je jedním z nejznámějších skalních klášterů v Etiopii a pochází již z 6. století. Je vybudován na skalní stolové plošině. Vchod je ve stěně asi 15 m vysoko nad zemí. Naši chlapci tam i zpět měli ozbrojený doprovod, který jsem spíš potřebovala já. V současné době je tam asi 60 mnichů, nedávno jich tam bývalo asi 300. Žijí v jednoduchých kamenných staveních. Je tam skalní kostel, který je hrázděný z olivového dřeva a vyplněn kamením, hřbitov i nádrže na vodu. Ale ve všech je prý voda zelená. Sice tam ženy nesmí a píše se, že ani zvířata ženského pohlaví, ale není to v současnosti pravda, chlapci v jedné skrovné světničce viděli mnicha, který tam žil se 2 slepicemi, kohoutem a asi 10 - ti malinkatými kuřaty. Debre Damo je významných poutním místem a začátkem října sem míří tisíce poutníků z celé Etiopie.


Cestou z Aksumu jsme viděli skutečně různorodou krajinu. Od větších polí po úplně malinkaté ve stráních, všechny obdělané, ale taky samý kámen. Myslím, že na některých bylo víc kamenů než půdy, vypadalo to spíš jako obdělaný kamenolom. Na některých malinkatých políčkách se sotva obrátili voli, se kterými orali. Na zvířata tu jsou docela zlí, hrozně je mlátí a nedají jim oddych ani v poledne. Pít taky asi nemají, co a tak jsme viděli i několik naprosto vyčerpaných zvířat, která jen tak ležela na poli. Ale viděli jsme i supy, jak si už pochutnávali na mršině.


No a zase jsou všude lidé, hlavně děti, které se okamžitě objeví, když chceme fotit, ale bohužel i když si potřebuji odskočit. Domečky jsou už jen kamenné, neskutečně hezky postavené. I zídky jako ploty i terasy na polích. Kamene je tady opravdu dost a po staletí s ním pracovali a tak se ve stavění vypracovali k naprosté dokonalosti. Cestou jsme se ještě zastavili na trhu, který byl krásně barevný. Od různobarevné soli, po zápalky (které jsem koupila), po zeleninu (nejvíc měli cibule, k radosti Jendy, který ji nemůže) a různá semínka a koření.


Dorazili jsme do Mekele, které je překvapivě velké. Máme hezké ubytování a zítra nás čeká asi 5 hodin po neudržované prašné cestě, tak se máme na co těšit. Necháváme si tu převážnou část věcí, k mé velké radosti se do tohoto docela pěkného hotelu vracíme pozítří znovu.

 

P1200795.JPG

 

P1200824.JPG

 

P1200824.JPG

 

P1200834.JPG

 

P1200839.JPG

 

P1200878.JPG

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..