Svátky

Dobré ráno,
dnes je čtvrtek 2.2.2023
svátek má Nela
zítra Blažej

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

KARL LUDWIG BÖRNE
Začátek moudrosti je ničeho nelitovat. 

Nový výlet, tentokrát do exotických končin

 

Vážení čtenáři. V následujících týdnech se podíváme do málo známých končin - navštívíme Novou Guineu.
Doufám, že se vám zalíbí i styl, kterým bude cesta popisována, a to formou zápisků účastnice této cesty. První část cesty budeme prožívat do poloviny června.Takže dosti slov a hurá za novým dobrodružstvím.
 
Nová Guinea (Papua - Indonéská část ostrova a Papua – Nová Guinea, samostatný nezávislý stát, PNG), Šalamounovy ostrovy, Austrálie.
Tento nevšední výlet probíhall ve dnech 27. 8. – 3. 10. 201.
Nová Guinea (NG)NG je po Grónsku druhý největší ostrov na světě (785 753 km2). Leží severně od Austrálie, od které ji odděluje soustava ostrovů a mělkých průlivů s královými útesy. Je rozdělena cca v polovině svisle na západní část Papuu (do roku 2001 nazývanou Irian), která je součástí Indonésie a východní část Nezávislý stát Papuu – Novou Guineu.

Nachází se zde rozmanité přírodní bohatství a to nejen v nerostných surovinách, ale i fauna a flóra je neuvěřitelně bohatá, je zde mnoho endemických (vyskytujících se pouze na určitých místech země) druhů, a stále se nacházejí nové. Celá oblast je tektonicky aktivní (poslední větší zemětřesení bylo letos (2014) na začátku dubna.

Je zde mnoho sopek, na východě se vyskytují stále aktivní. U slaného pobřeží jsou korálové útesy, mangrovové porosty a směrem do vnitrozemí se bažiny stávají sladkovodními. Na ostrově je mnoho řek se systémem různých druhů deštného pralesa, ve vyšších polohách se nachází prales s mnoha druhy tropických dřevin a výskytem více jak 2 800 druhů orchidejí. Na nejvýše položených místech jsou oblasti ledovců a stálého sněhu a hora Puncak Jaya se svými 4 884 m je nejvyšší horou Austrálie a Oceánie.Vnitrozemí je osídleno mnoha různými kmeny, kterých je přes 250 a každý kmen má svou řeč. Je to šestina jazyků celého světa. Po celá tisíciletí žijí Papuánci naprosto izolovaně od civilizace a donedávna mnozí netušili, že jsou součástí nějakého světa.
Mnozí neví, že existují velká města, ani neví, jak se tkají látky, zpracovávají kovy nebo co je nádobí.
V mnohých oblastech se stále používá jen bambusový nůž (na vše, vlasy i maso) a kamenná sekyra. Základní potravinou je ságový škrob, který se získává za stromů. Opravdu se zde na mnoha místech „zastavil čas“ a my jsme se ocitli v době kamenné.

Dost faktů a pojďte s námi cestovat. Jedeme tři, náš kamarád a průvodce v jedné osobě a já s manželem.

 

18_g_další_vesnička.JPG

 

 

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..