Svátky

Dobré dopoledne,
dnes je sobota 25.3.2023
svátek má Marián
zítra Emanuel

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

GIOVANNI GIACOMO CASANOVA
Duše se léčí smyslností a smyslnost duší.

Chci dát v zaměstnání výpověď a vyjet za prací do zahraničí. Vím, že se mám tady odhlásit ze zdravotního pojištění, jestliže budu zaměstnaný v jiné zemi EU. Jak mám ale postupovat, když v době odjezdu nebudu mít zajištěné žádné místo, takže nevím, od kdy

Evropské právní předpisy platné v ČR stanoví, že čeští občané mají podléhat právním předpisům o zdravotním pojištění pouze v jednom státě; tímto státem pak je stát výkonu výdělečné činnosti. Proto se musíte odhlásit z českého zdravotního pojištění, jestliže budete zaměstnán a v té souvislosti i zdravotně pojištěn v jiné zemi EU. Lze to udělat i dodatečně. Pozor ale v daném případě na to, že nemůžete dát výpověď a jen tak odjet do zahraničí – dokud jste českým pojištěncem, musí za vás být placeno pojistné. To znamená přihlásit se jako osoba bez zdanitelných příjmů a pojistné si začít platit sám; teď ho hradí zaměstnavatel.

Jestliže vycestujete a až s odstupem času zahájíte výdělečnou činnost v jiném státě EU, musíte tuto skutečnost oznámit neprodleně, tj. do osmi dnů své české zdravotní pojišťovně a odhlásit se k datu zahájení výdělečné činnosti v zahraničí z českého zdravotního pojištění. Od následujícího měsíce byste přestal platit pojistné. Zároveň s odhlášením musíte vrátit průkaz zdravotního pojištění – jako účastník systému zdravotního pojištění jiného státu EU nesmíte čerpat zdravotní péči na účet své české pojišťovny. Dostanete tamní průkaz pojištěnce. Pro samotné odhlášení není nezbytné přikládat doklady o výkonu výdělečné činnosti nebo pojištění v jiném státě, budete je ovšem potřebovat, až se po ukončení výdělečné činnosti do ČR vrátíte. Musíte jimi doložit dobu podléhání právním předpisům jiného státu EU.

Pojištěnci, kteří vědí předem, od kdy začnou vykonávat výdělečnou činnost v jiném státě EU, se většinou ještě před odjezdem odhlásí z českého systému zdravotního pojištění k datu zahájení výdělečné činnosti. Zároveň rovnou vrátí průkaz zdravotního pojištění a místo něj na místě dostanou Potvrzení dočasně nahrazující Evropský průkaz zdravotního pojištění, platné na dobu do ohlášeného data zahájení výdělečné činnosti v jiném státě.

Musíme ještě upozornit, že existují výjimky, kdy je člověk sice v některé zemi EU výdělečně činný, ale vzhledem k místní legislativě tam není na základě této výdělečné činnosti i zdravotně pojištěn – např. brigádníci nebo au-pair. V tom případě byste zůstal účastníkem českého systému veřejného zdravotního pojištění a musel byste zde platit pojistné (jako OBZP). V dané zemi EU byste pak měl na základě svého českého průkazu pojištěnce (EHIC) nárok na poskytnutí nezbytné péče. Pouze pokud by se jednalo o dlouhodobý pobyt v zahraničí, mohl byste se za splnění stanovených podmínek v Česku z pojištění odhlásit. To sice znamená, že neplatíte pojistné na zdravotní pojištění, ale zároveň nemůžete na účet své dosavadní zdravotní pojišťovny čerpat žádnou zdravotní péči a musíte ji mít krytou komerčním cestovním pojištěním.

Vlastimil Sršeň
tiskový mluvčí

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..