Svátky

Dobré ráno,
dnes je čtvrtek 2.2.2023
svátek má Nela
zítra Blažej

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

FRANCIS BACON
Zdravé tělo je hostitel, nemocné žalářník.

Na Dušičky je připravena komentovaná prohlídka Bohnického hřbitova

O Dušičkách zůstanou pražské hřbitovy otevřené déle, některé chystají mše. Na Bohnickém hřbitově v Praze 8 nabízí místostarosta a historik Jiří Vítek zájemcům komentovanou prohlídku. Sraz je u brány do hřbitova 2.11. v 18 hodin. Praha 8 se snaží tento hřbitov získat do své správy od hlavního města Prahy a více otevřít veřejnosti.

Bohnický hřbitov se nachází v Praze 8 v Bohnicích mezi ulicemi U Skalky a Dolákova. Lidově se tomuto hřbitovu přezdívá hřbitov bláznů, považován je i za nejtajemnější místo v Evropě. Založen byl za již nedostačující hřbitov u kostela svatého Petra a Pavla. Vznikl v roce 1909, tedy jen tři roky potom, co byla uvedena do provozu bohnická psychiatrická léčebna. Původně se jednalo o malý dětský hřbitov, později se zde ale začali pohřbívat i dospělí pacienti nedaleké psychiatrické léčebny. Často se jednalo i o sebevrahy nebo vrahy, kteří kvůli své duševní poruše nemohli být odsouzeni k trestu smrti. Do roku 1963, kdy se zde přestalo pohřbívat, tu našlo místo odpočinku zhruba 5000 lidí. Kromě pacientů zdejší psychiatrické léčebny například i italští občané, kteří byli evakuování během první světové války z Tridentského území. Podle všeho zde leží i Gavrilo Princip, atentátník na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d’Este a jeho manželku.


Na hřbitov se můžete též podívat v reportáži Praha TV https://prahatv.eu/zpravy/praha/praha/11532/hrbitov-blaznu-v-bohnicich

 

Šalek Martin, Mgr

Tiskový mluvčí

Úřad městské části Praha 8

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..