Svátky

Dobrý podvečer,
dnes je sobota 28.1.2023
svátek má Otýlie
zítra Zdislava

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

MARCUS TULLIUS CICERO
Stáří… je nutno vzdorovat a jeho vady vyvažovat obezřetností. Proti stáří musíme bojovat jako proti nějaké chorobě.

VZP počítá s tím, že nejvíc přidá domácí péči a ošetřovatelkám v sociálních ústavech

Správní rada VZP v pondělí projednala návrh zdravotně pojistného plánu pro rok 2020. Zatím jde o pracovní materiál, který se ještě může v některých parametrech měnit. Už teď je ale prakticky jasné, že v příštím roce plánuje VZP vydat za péči o své klienty 204,4 miliardy korun. To je o 9,3 % více než letos. Nejvyšší nárůst úhrad – více než dvojnásobný oproti průměru – se předpokládá u domácí péče.

Zdravotně pojistný plán určuje hospodaření pojišťovny pro příslušný rok. Pojišťovna ho předkládá vládě a schvaluje ho sněmovna. Jde tedy o dokument zásadního významu.

 

Návrh počítá s tím, že přidáno dostanou všechny segmenty zdravotních služeb. Například nemocnice mají dostat o 9,6 % více než v roce letošním, u zubních lékařů má být nárůst 10,2 %, u praktiků pro dospělé i pro děti a dorost shodně 9,9 %.

Zcela mimořádné je pak navýšení úhrad pro segment domácí péče. Zde se počítá s nárůstem o 18,8 %. Jde přitom o setrvalý trend – při srovnání předloženého plánu pro rok 2020 s rokem 2016 se úhrady pro segment domácí péče zvýšily celkem o 53 %. Jediným dalším segmentem, kde VZP pro příští rok počítá s nárůstem kolem hranice 20 %, je už jen ošetřovatelská a rehabilitační péče v zařízeních sociálních služeb (20,2 %).

Definitivně bude Správní rada VZP plán schvalovat až na některém z příštích jednání. Nepředpokládá se ale, že by se měnily základní parametry.Vlastimil Sršeň
tiskový mluvčí

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..