Svátky

Příjemnou noc,
dnes je pátek 1.12.2023
svátek má Iva
zítra Blanka

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

MARCUS TULLIUS CICERO
Co se sluší, je čestné, a co je čestné, to se sluší.

Zájem o interaktivní workshopy na 1. LF UK stále roste

Se začátkem nového akademického roku 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy znovu spouští program interaktivních workshopů pro středoškoláky a jejich učitele biologie, chemie či fyziky.

„Rozhodli jsme se v projektu pokračovat, protože jsme měli v uplynulém pololetí i v tomto ohledu skutečně napilno a protože zájem o naše vzdělávací programy neustále narůstá,“ říká děkan 1. LF UK prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc. Jen od ledna do června 2019 se na 1. LF UK uskutečnilo 34 workshopů, tedy více než dvojnásobek kurzů, které proběhly v celém uplynulém kalendářním roce.
Letos tedy Jedničku dosud navštívilo takřka 450 studentů a jejich učitelů z různých částí republiky. Přijeli středoškoláci z Příbrami, Čelákovic, Prachatic, Mělníka, Poličky, Jesenice, Chodova, Kadaně a také z mnoha pražských gymnázií a středních škol. „I přes rozsáhlou výuku našich mediků jsme byli schopni pokrýt veškeré požadavky středních škol a těší nás, že si pozornost vysloužily workshopy ze všech nabízených oblastí,“ chválí děkan Šedo projekt, jehož partnerem je již druhým rokem společnost Veolia.


Největší zájem byl přitom o chemii, kde se studenti mj. dozvěděli více o chromatografii, dialýze nebo principech elektroforézy, tedy rozdělení krevních bílkovin i dalších látek podle jejich pohybu v elektrickém poli, což je základní princip diagnostických i výzkumných technik. Zájem studentů se ale dostává také Muzeu normální a srovnávací anatomie Anatomického ústavu fakulty, kurzům histologie, fyziologie, mikrobiologie a první pomoci. Medici 1. LF UK ukazují studentům středních škol, jak na masáž srdce a dýchání z úst do úst, ale učí je i měření krevního tlaku a ti odvážní si na umělých modelech vyzkouší, jak se odebírá krev.

„Jsme velice rádi, že jsme se i letos mohli stát partnerem tak záslužné akce, jako je vzdělávací program pro střední školy, který pořádá 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Velice nás těší fakt, že zájem studentů o tento program roste, což je jistě dáno tím, s jakou kreativitou jsou semináře organizovány. Přejeme organizátorům, aby zájem studentů rostl i nadále,“ uvádí Ing. Martin Brůha, ředitel regionu Čechy a člen představenstva společnosti Veolia Energie Praha, a.s., která je dodavatel tepla na levém břehu Vltavy.

Nově 1. LF UK připravuje také kurzy zaměřené na nelékařské profese, konkrétně na ergoterapii, která je jedním z bakalářských studijních programů fakulty.

Aktualizované termíny kurzů pro období října 2019 až února 2020 najdete na stránkách 1. LF UK ZDE.

Všeobecné podmínky využití vzdělávacích programů pro střední školy nalezneteZDE.


O workshopech
Jednotlivé workshopy s podrobnějším popisem si lze prohlédnout na webu www.lf1.cuni.cz/programy-pro-stredni-skoly. Program si mohou učitelé poskládat tak, aby vyhovoval výuce a mohli optimálně využít čas
k návštěvě moderně vybavených pracovišť 1. LF UK – ať už v oblasti Albertova, tak Karlova. Pro konkrétní termín a další informace lze napsat na
stredoskolaci@lf1.cuni.cz nebo jana.tlapakova@lf1.cuni.cz. Všeobecné podmínky využití vzdělávacích programů pro střední školy jsou k dispozici https://www.lf1.cuni.cz/vseobecne-podminky
.

 

 

Petra Klusáková, DiS.
Oddělení komunikace 1. LF UK
tisková mluvčí 1. LF UK, redaktorka

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..