Svátky

Dobré odpoledne,
dnes je středa 27.9.2023
svátek má Jonáš
zítra Václav

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

JEAN GABEN
Pro muže je velmi znepokojující, když začíná na ženy působit uklidňujícím dojmem.

PhDr. Zdeňka Sládečková

PhDr. Zdeňka Sládečková
Klub Diana zaměřený na hubnutí
http://www.klubdiana.cz


Diana, první dívčí a dámský klub, úspěšně pomáhá při hubnutí již 16 let. Co vedlo k jeho založení a díky jaké strategii je tak úspěšný?

Na začátku jsem vlastně vůbec nechtěla hubnout nikoho jiného než sebe. Měla jsem nadváhu a věděla jsem, že mám slabou vůli. Moje psychologické vzdělání mi radilo, že tam, kde je na nějaký problém člověk sám slabý, může být úspěšný, pokud spojí své síly s těmi, kteří mají podobnou motivaci a cíl. A tak jsem na Karlově univerzitě, kde jsem v té době přednášela, shromáždila první skupinku boubelatých žen, asistentek i docentek a pustily jsme se do společného boje s kilogramy. Byly jsme úspěšné. Potvrdilo se, že o zhubnutí kromě dobrých informací a znalostí rozhodují i psychické síly, psychická podpora a udržování motivace. Od té doby v kurzech Diany ženy jakéhokoli věku zhubly dohromady kolem 125 000 kg. Tomu už se opravdu dá říci úspěch.

 

Jeho zrodu kromě Vaší iniciativy pomáhal i Váš manžel, Mgr. Petr Sládeček?

Ano, samozřejmě, že jsme nad programy, které jsme tvořili, přemýšleli oba. Název našeho klubu také vymyslel můj muž. V posledních letech náš rodinný tým rozšířil i syn, MUDr. Petr Sládeček, který dělá všem programům odbornou supervizi.

 

Důvody, proč se ženám nedaří přebytečná kila shodit, jsou různé - slabá vůle, nedostatečný pohyb, nevhodná skladba jídelníčku nebo změny v metabolismu např. v období klimakteria. Jaké jsou Vaše zkušenosti s jejich překonáváním?

Domnívám se, že překonávat vyjmenované problémy dlouhodobě nelze. Proto jsou také veškeré dočasné diety či jiné zásahy pravidelně následovány tzv. jo-jo efektem, tj. nárůstem hmotnosti po upuštění od těchto nepřirozených zásahů do vlastního života. Každý z nás má určitý navyklý životní styl, styl stravování, preferenční potraviny, oblíbené sporty atd. a v jejich rámci by měly být prováděné změny k redukčnímu systému uskutečňovány. Člověku, který má závislost na čokoládě, prostě tu čokoládu nemůžete zakázat. Chuťově by totiž strádal a dlouhodobě by tuto situaci nevydržel. Naše cesta hledání příjemného a pro dotyčného jedince chutného jídelníčku a pohybových aktivit je sice pracnější než univerzální dieta, ale je v souladu se životem hubnoucího. Proto tento nový životní styl může žít trvale a v pohodě.

 

Jaké jsou nejčastější příčiny nadváhy Vašich klientek?

Domnívám se, že tím základním motivem je reakce na stres. Jsme-li pod psychickým tlakem, nejbližší berličkou, která nás posílí fyzicky i psychicky, je jídlo. Samozřejmě, že další příčinou je nadměrná konzumace potravy, protože nám zkrátka jídlo chutná a tak ho jíme kvůli chuti nikoli jen pro nasycení. Náš životní styl je také daleko pasivnější než dříve a výsledky vědeckotechnické revoluce se na nás skutečně podepisují. Je to celosvětový problém, lékaři mluví o pandemii obezity. Hrozivý je též nárůst dětské obezity. Zdá se, že nejíst příliš mnoho je velmi těžké.

 

Kolik žen využilo jeho pomoci a s jakými výsledky?

Upřímně, od jisté doby už jsem přestala ty počty úspěšných absolventek našich docházkových, internetových, korespondenčních či pobytových kurzů sčítat. Vždyť pobočky Klubu Diana fungují v mnoha městech republiky a díky moderním médiím se plynule každý den někdo k nám a našemu hubnutí přidává. Jsou to desítky tisíc šikovných a statečných dívek a žen. Mnohé z nich na začátku nevěřily, že budou tak úspěšné. O to větší je naše společná radost.

 

Pokud by zájemkyně potřebovala pouze poradit, může se na Vás obrátit? Je možné takovou konzultaci poskytnout zdarma? Kdy a kde?

Pravidelně několikrát ročně nabízíme v mnoha městech bezplatné poradny pro všechny ženy, které to ještě nevzdaly a mají chuť se nadbytečných kilogramů natrvalo zbavit. Již v září
lektorky a cvičitelky klubu Diana zvou všechny zájemkyně o TOP postavu na bezplatná poradenská a informační i přihlašovací odpoledne pro veřejnost o zdravém hubnutí. Poradí vám, podají veškeré informace, v případě zájmu vás přihlásí do kurzů. Můžete si dát zdarma změřit množství tělesného tuku a určit stupeň nadváhy či zakoupit pomůcky na hubnutí, specielní kazety se zeštíhlovacím cvičením pro ženy i se cvičením proti bolestem zad. Poradny jsou připraveny vždy od 16,30 – 18,00 hod.:

10. září - v Brně ZŠ Křenová 21 (296 180 024), v Českých Budějovicích ZŠ L.Kuby Rožnov (606158453), ve Frýdku – Místku SPŠ, 28. října 1598 (605858984), v Kolíně 7.ZŠ Masarykova 412 (296180024), v Kroměříži Obchodní dům Štrof , Vodní 52 (723088233), v Liberci Soukr. škola Hergestell, Na Žižkově 21, Liberec 6 (602 101 552), v Olomouci SŠP, Střední Novosadská 55 (739 833 131), v Ostravě DT Mariánské nám. 5, Mar. Hory (737 059 222), v Pardubicích ZŠ Bratranců Veverkových 866 (728 211 627), v Plzni 19. ZŠ Resslova (777 741 047), v Poděbradech ZŠ TGM Školní 556 (777 781 007), ve Zlíně SPŠP Nad Ovčírnou 2528 (607 675 021).

10., 11. a 13. září - v Praze, ZŠ Mikulandská 5, Praha 1 (informace 296 180 024)

11. září - v Hradci Králové ZŠ Bezručova 1468 (728 314 184).
Chystají se i v dalších městech, informace na www.klubdiana.cz. Pokud se na poradny nedostanete, volejte Redukční linky.

 

Má Váš klub působnost i v dalších městech kromě Prahy?

Ano, v těch městech, kde jsou poradny, jsou organizovány i docházkové kurzy. Stále školíme nové lektorky, které projeví zájem o tuto práci a chtějí pak další pobočku Diany ve svém bydlišti otevřít.

 

Můžete zmínit, co vše Klub Diana nabízí - jaké metody cvičení k formování postavy, semináře či redukční ozdravné pobyty?

Základním cvičením, které je součástí hubnoucího systému, je speciální cvičení pro ženy s nadváhou nebo obezitou. Má svá specifika, např. s nadváhou se nesmí běhat či skákat, aby se nepoškozoval kloubně kosterní systém. Tímto cvičením se též má zrychlit spalování tuků a podpořit tvarování pěkné postavy. Pro posledně jmenované tak máme otevřeny další druhy cvičení. Jde především o skvělé cvičení Pilates a o oblíbené břišní tance. Cvičíme též s gumami a overbally, na pobytech si dopřáváme báječný aquaerobic.


Na relaxačně redukčních pobytech vítáme ženy ze všech koutů republiky. Nemusejí to být absolventky našich kurzů, které si sem jezdí odpočinout a přidat ke shozeným kilogramům ještě další. Je výborné jet sem nastartovat správným způsobem zdravé a účinné hubnutí a naučit se, jak na to správně jít. Tento týden péče o sebe si zaslouží každá žena. Proto s námi často jezdí i ty, které problém s váhou nemají.

 

Ženy, které absolvovaly Vaše kurzy společného hubnutí si pochvalují, že jim to vyhovovalo mnohem více, než snaha hubnout samy. Jak dlouho kurz trvá, co obsahuje a jaká je jeho cena?

Tříměsíční kurzy zdravého hubnutí začínají následně po bezplatných poradnách. V docházkovém skupinovém kurzu o 12 lekcích po 2 hod. týdně je1 hod. povídání s lektorkou a 1 hod cvičení . Všichni se zde naučí trvale hubnout a regulovat váhu. Součástí kurzu je i výuka tvorby dokonalého image krok za krokem, Cena tříměsíčního kurzu je 1499 Kč, Diana svou péčí garantuje průměrný úbytek 7 – 15 kg.

 

Zohledňuje se při sestavení hubnoucího programu také věk a zdravotní stav?

Samozřejmě, že veškeré okolnosti týkající se zdravotního stavu musejí být zohledněny. Naše kurzy jsou určeny téměř všem ženám, ale jsou některé nemoci, při nichž redukční postup bez lékařského dozoru není možný. Patří sem např. těžší formy diabetu atd.

 

Je možné absolvovat kurz i dálkově? Jak to pak probíhá?

Ano. Je možné zvolit si buď internetovou či korespondenční formu kurzů. V obou případech jde o komunikaci s osobní odbornou lektorkou, která dotyčnou osobu vede a instruuje, pomáhá s úpravami jídelníčku i všech dalších okolností, které jsou při tvorbě redukčního životního stylu potřeba. Jde o formy podpůrné a velmi přátelské. Většina odborných lektorek též v minulosti řešila problém svých nadbytečných kilogramů, proto vědí vše o křehkosti duše, o slabé vůli, o prohrách i vítězstvích nad kily. To, co pomohlo nám, které v Klubu Diana tvoříme tým lektorek, to chceme předat i těm, jež o to mají zájem.

 

Některé ženy odradí od úmyslu zhubnout, stálé propočítávání kalorií, sacharidů, tuků, jiné zase tzv. „jojo efekt“ již vyzkoušených diet. V čem je Váš přístup odlišný?

Již jsem náš postup trošku popsala výše. Musím říci, že pro zdravé hubnutí je potřeba mít alespoň základní informace o obsahu a skladbě potravin, pro trvalé hubnutí je nezbytné mít stálou posilu psychiky a vůle, pro udržení úspěchu je nutno uvědomit si i svou vlastní cenu, hodnotu. Naučit se vážit si sebe a pečovat o sebe, to je stejně důležité jako jíst více zeleniny. Tohle všechno je obsahem našich kurzů a našeho přístupu.

 

Jaký je Váš názor na léky na hubnutí, např. Meridia? Nejsou jeho vedlejší účinky příliš velkou daní touze po štíhlé linii?

Kvalitní léky na hubnutí jako je Meridia bych v žádném případě nezavrhovala. Jsou to léky jako všechna ostatní léčiva, která předepisují lékaři, prověřená výzkumně a velice složitým procesem schvalovaná. Ze všech těchto léků si právě Meridie vážím nejvíce. Obvykle nemá žádné negativní vedlejší účinky. Doporučila bych ji třeba pacientům, kteří mají jít v krátké době na nějaký operační zákrok, pro nějž by měli snížit svou váhu a neumějí to. Ani tento lék však není předepisován bez toho, aby byl pacient lékařem velmi podrobně veden ke zdravému redukčnímu jídelníčku. Jsem zásadně proti tomu, aby si obézní tyto léky sháněli nějak pokoutně, pak opravdu hrozí poškození zdraví.

 

Máte nějaké zkušenosti s často inzerovanými "zaručenými" recepty, jak snadno a rychle zhubnout po užívání určitých pilulek?

Téměř všechny mé klientky tuto zkušenost nejprve učiní a ujistí se, že zázračné pilulky či jakákoli jiná rozpouštědla lidského tuku zatím nikdo na světě nevynalezl. Kdyby takováto pilulka existovala, pravděpodobně by Amerika nebyla tak obézní, jak je.

 

Stres a oslabená psychika na chvíli ustoupí při jídle. Následná nadváha však způsobuje pocit beznadějnosti a začarovaného kruhu. Je možné poskytnout také psychologickou pomoc, zvýšit sebevědomí?

Samozřejmě, že jídlo působí jako nejrychlejší antidepresivum. Pomáhá též proti strachu nebo úzkosti či při citovém strádání. Jídlo přirozeně podporuje výrobu takových látek v mozku, které euforizují a uklidňují. U lidí bez problémů s váhou je to cesta, jak se posílit fyzicky i psychicky. Obézní však po konzumaci ve velmi krátkém čase začnou prožívat pocity viny, že opět na váze přiberou, že porušili pravidla diety, že jsou slaboši bez vůle, atd. V Klubu Diana proto probíráme i mnohé věci z psychologie, hledáme jiná řešení problémů, které nás v životě potkávají, učíme se čelit stresům, depresi i frustraci jiným způsobem než přejedením.

 

Dá se deprese mírnit také například přiměřenou dietou?

Přiměřenou dietou, nebo lépe řečeno jejím efektem, tedy úspěchy v hubnutí se pravidelně všichni hubnoucí dostávají z deprese, kterou pociťují z kil navíc. To je ale jen jeden druh deprese či lépe řečeno pocitu bezmoci a beznaděje. Je nahrazován pocitem úspěchu, který je dosahován sice za odborné pomoci, ale jen a jen vlastním úsilím. Místo deprese nastupuje radost a víra ve své síly. Jsou však deprese způsobené i jinými příčinami a někdy jde o deprese tzv. endogenní, které mají neznámý původ v snížené produkci některých látek v mozku. V těchto případech je nutné tyto látky organismu dodat, je třeba antidepresiv.

 

Může se na Vás obrátit i ten, kdo má naopak problém přibrat?

Samozřejmě, je to jen druhá stránka téže mince. V tomto případě nabízíme spíše individuální poradenství, ale principy postupu jsou stejné – kvalitní, propracovaný jídelní systém.

 

Zabýváte se také anorexií?

Psychoterapií anorexie se v Klubu Diana zabývám pouze já. I v této léčbě je nesmírně důležitá psychologická podpora a spolupráce s dotyčným postiženým jedincem. Mám už mezi svými klientkami dívky a ženy, které i proti této velmi zlé a těžké psychické poruše statečně bojují. Úplným základem je tu důvěra. Já sama se snažím být vůči pacientkám s anorexií maximálně pravdivá a ony to obvykle cítí. To je základ, bez něhož není možné pomoci. Skvělým příkladem je moje milovaná Barunka Dibelková, světová šampionka, studentka medicíny i milující maminka. Před její statečností a vytrvalým soubojem se hluboce skláním a mám z ní velikou radost.

 

Pokud by se některá žena chtěla sama stát lektorkou, co by pro to měla udělat?

Veškeré informace nejen o všech akcích, které pořádáme, o poradenství a pomoci, kterou nabízíme, ale i o spolupráci s námi, tedy i o vyškolení a založení nové pobočky Klubu Diana mohou zájemkyně najít na webových stránkách www.klubdiana.cz. Zde jsou též přihlášky do školících akcí pro nové lektorky. Musím upozornit, že je to velmi krásná, ale velmi náročná práce. Je potřeba mít v sobě přátelský přístup k lidem, pokoru i pochopení pro lidské slabosti.

 

Jaké základní doporučení byste poskytla ženám, které chtějí zhubnout?

Doporučila bych jim, aby si více věřily, přestaly se za svá kila stydět a přestaly odkládat jejich odstranění. Na základě své mnohaleté zkušenosti vím a vzkazuji všem, které kila trápí, aby si šly pro odbornou pomoc a posilu tam, kde jsou kvalitní odborníci. Ručím za to, že v této spolupráci ke štíhlosti dojde každý. Vlastní neodborné pokusy příliš neuznávám a proto i dál tvrdím, že ve vzájemné posile musí být úspěšný i člověk se slabou vůlí. Není třeba se hubnutí bát, zažijeme při něm spoustu legrace.

 

A přesto, jsou ženy, které nepodléhají „ideálu krásy“ modelek a jsou spokojené a vyrovnané, i když mají velikost XXL…

Přiznám se, že těmto tvrzením příliš nevěřím. Obvykle je to póza pro veřejnost, v mé poradně tito lidé upřímně a otevřeně vypovídají o tom, že je to i jejich problém. Ideál krásy, extrémní štíhlost je nepřirozená a doufám, že jej většina žen, stejně jako já, nepřijímá za normu. Pěkná ženská postava ale není o extrémní štíhlosti. Je o přiměřené váze, o lepším zdraví i o větším sebevědomí.

 

 

Děkuji za rozhovor.
 

 

 

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..