Svátky

Příjemnou noc,
dnes je pátek 1.12.2023
svátek má Iva
zítra Blanka

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

RENÉ DESCARTES
Ženy netouží ani tak po kráse, ale potom, aby se líbily

As. MUDr. Jan Vacek

Vedoucí katedry Fyzioterapie, balneologie a léčebné rehabilitace IPVZ Praha
pedagog oboru Fyzioterapie na 3. Lékařské Fakultě UK v Praze
předseda Výboru odborné lékařské společnosti SRFM ČLS J.E.Purkyně,
předseda akreditační komise MZ ČR pro obor RFM
vacek@fnkv.cz

 

 
Můžete nám přiblížit činnost Vaší katedry Fyzioterapie, balneologie a léčebné rehabilitace?
Katedra FBLR se zabývá vzděláváním lékařů ve specializačním i celoživotním vzdělávání, podílí se i na dalším vzdělávání fyzioterapeutů.

Čím se zabývá Společnost myoskeletální medicíny, jejímž jste členem?
Společnost myoskeletální mediocíny se zabývá komplexním přístupem k funkčním poruchám pohybového systému, fyziologickou nefarmakologickou léčbou kloubních blokád, svalových dysbalancí, spasmů, hledá cesty jak zlepšit svalovou souhru, a to vše jak v léčbě tak i prevenci bolestivých stavů pohybové soustavy.

Dříve povinné školní zdravotní prohlídky pomáhaly napravovat vhodným cvičením vadné držení těla. Neuvažuje se o jejich vzkříšení?
To se musíte zeptat pediatrů, o tom nemáme žádné informace.

Vypnout prsa, břicho zastrčit! - pokyn známý nejen z hodin tělocviku. Jaký je vlastně správný postoj?
Správný ideální postoj neexistuje – postoj je vždy dán aktuálním nastavením naší psychiky, ukazuje, v jaké kondici a napětí jsou naše svaly. Jinak stojí člověk jdoucí na nepříjemné jednání v roli obžalovaného, jinak žalující. Jinak stojí zamilovaná, jinak stojí vzteklá, jinak voják z povolání, jinak pubescent dávající svým postojem najevo, jak ho všechno nebaví. Lepší než delší stoj je chůze.

Co zádům zejména nesvědčí (průvan, plavání stylem „paní radová“, vysoký polštář pod hlavou při spánku, klimatizace, průvan, zánět vaječníků = bolesti v bedrech, nemoci močových cest…)?
Zádům zejména nesvědčí jednostranné přetěžování v dlouhodobých vynucených pracovních polohách. U všeho ostatního máte pravdu, že může spouštěcím mechanismem. Ale ne u každého. Základní je primární stav svalového a kosterního aparátu. Nemůžete stavět k sobě zánět vaječníků, který vyvolává bolesti pociťované v pánvi, břiše, páteři a třeba průvan, který má roli spouštěče dekompenzace chronicky zanedbaného motorického aparátu.

Mohou být potíže se zády také jako nemoc z povolání? Jaké bývají příčiny?
Viz výše – chronické dlouhodobé statické jednostranné zatěžování svalů a kloubů. Ať je to práce u výrobního pásu či stroje, tak i osmihodinová práce u počítače.

Jsou-li bolesti voláním duše o pomoc, jak je to v případě bolesti zad?
Jsou voláním o pořádné podrobné odborné vyšetření, vyloučení nejprve závažného onemocnění, které se může nejprve projevovat bolestmi pohybového aparátu, pak vyšetřit svalový a kloubní systém a pak zvážit, kde je původce rozkladu celého systému. Ale ta duše je tam velmi častým zdrojem či prvotním spouštěčem obtíží.

Které sporty a cviky obecně jsou pro dobrý stav páteře vhodné s ohledem na věk a jakým je lépe se raději vyhnout?
Záleží na stavu pohybového aparátu, záleží na neuromuskulární koordinaci, na zralosti nervového systému. To vše může přispívat k zhoršení pohybové koordinace a tím i k opakovanému přetížení kloubů i šlach a bolestem či úrazům. Jiné sporty mohou naopak toto počáteční nepříznivé nastavení kompenzovat a vylepšit jak pohybovou koordinaci, tak i držení těla, správné postavení ve velkých kloubech. Považuji bojová umění za optimální pro komplexní vývoj pohybového aparátu, zádům svědčí lezení po stěnách atd. Švihové prudké rotace trupu nejsou určeny každému.

Jako první pomoc při bolesti páteře si zpravidla vezmeme utišující lék. Pomáhají také obklady? (teplé, studené? ), případně uvolňovací cviky?
Osobně při bolestech svalů volím dostatečnou dávku alkoholu, který je pro mne nejlepším lékem snižujícím svalové nadměrné napětí. Jinak mne živí právě pacienti, kteří si ordinují nejrůznější cviky a protahují se způsobem „čím víc síly, tím rychleji se zdraví vrací“.

Pokud cvičení bolí, máme ho raději zanechat?
Bolest není nemoc, bolest je ochranný signál, že něco není v pořádku. Pakliže nějaký pohyb či poloha bolest vyvolává, tak by se měl cvičenec zamyslet, kde dělá chybu a jít se poradit s někým, komu věří. 

Jak rozpoznat dobrého a zkušeného fyzioterapeuta?
To je těžké říci. Mám zkušenost, že dobrý fyzioterapeut nepřesvědčuje slovy a neohromuje stoprocentně zaručenými postupy, ale spíš pracuje a hledá a přemýšlí. Je to vždycky detektivka. V reálném životě se každá detektivka nevyřeší a ne vždy i ten nejlepší fyzioterapeut pomůže.

Kdy a do jaké míry pomáhají různé infračervené lampy, biostimulační světla a jim podobné pomůcky?
Nevím, já jsem kromě prohřátí žádný efekt z toho neviděl. Ale třeba je to jen moje chyba.

Když fyzioterapeut čas od času napraví – odblokuje obratle, člověku se hned uleví. Některý to praktikuje u pacienta postiženého například DMO každého čtvrt roku s tím, že to prospívá a kromě uvolňovacích cviků se s tím moc dělat nedá. Má pravdu? Nevadí, že se páteř odbloková tak často?
Celosvětově se uznává, že nárazová manipulace se nemá provádět v jednom segementu častěji než po čtrnácti dnech. Takže vámi udaná frekvence je v pořádku. Mobilizace respektující fyziologické bariéry může provádět fyzioterapeut denně.

Kdy se záda napravovat nesmějí?
Když zjistíte, že jsou kontraindikace – ty znají všichni, kteří kurz myoskeletální či manuální medicíny absolvují. Kdo jej neabsolvoval, ať to nedělá vůbec.

Mohou manipulační techniky i uškodit?
Na nesprávném terénu, nesprávným způsobem ano. Ale to každý řádně vzdělaný terapeut dobře zná.

Jaký je Váš názor na kraniosakrální terapii, působící mj. také na bolesti zad, hlavy a krku, skolióze, pomáhající i při pooperačních a poúrazových stavech a celkově posilující imunitu organismu?
Na kongresu myoskeletální medicíny v roce 2001 v Chicagu jsem se dostal na workshop zástupců této metody. Mne jejich povídání o pružení lebečních kostí nepřesvědčilo. Když jsem se zeptal, jak pruží lebeční kosti, když u nás dospělým švy srůstají, moc se se mnou nebavili a pak mne vybídli k odchodu. Takže já tomu nevěřím. Ale třeba to funguje a já se pletu.

Kdy je vhodná elektroléčba a elektrostimulace, masáž, magnetoterapie, rázová vlna?
Každá z těchto metod má svou specifickou indikaci. Fyzikoterapeuti i lékaři rehabilitační medicíny se je učí v poměrně dlouhém učebním programu.

Pomáhá rovněž akupunktura, jóga, masáže shiatsu a reiki?
Jistě, akupunktura má svoje místo, jako každá jiná reflexní metodika. Mám kurz akupunktury a občas jsem byl až překvapen, jaký efekt ty jehly vyvolají. Ale když potřebuji kvalifikovanou akupunkturu, obracím se na své kolegy, kteří se akupunktuře věnují dlouhodobě, a vím, že ji opravdu umějí. Jóga pod vedením zkušeného učitele je skvělá, ale někdy moji pacienti neodhadnou svoje možnosti a za každou cenu silově provedená „kobra“ podráždí vyhřezlou ploténku a já mám o práci postaráno. Shiatsu a reiki – s tím zkušenost nemám.

Používá se u nás samoléčba pomocí Alexanderovy metody, osvědčené a tradičně oblíbené hlavně ve Velké Británii? Také každodenní cvičení Feldenkraisovo metodou, zlepšující koordinaci mezi mozkovou činností a pohybem, přináší brzy dobré výsledky a to bez většího úsilí. Doporučil byste ho?
Na obě předchozí otázky mám jednu odpověď – máte-li v dané metodice zkušeného fyzioterapeuta, určitě Vás povede tak, aby Vám ta metodika svědčila.

Jaká strava je vhodná pro zdravá záda?
Pestrá – dostatek vitamínů nutných pro stavbu tkání, dostatek bílkovin včetně živočišných, mléčné výrobky atd. Každá zbytečná přehnaná dieta je nesmyslná.

Při představě volného večera, který byste chtěl strávit poslechem hudby u sklenky vína – jaký by byl Váš výběr – hudby i vína?
Poslouchám hlavně léta šedesátá, ale minulý týden jsem si na služební cestě koupil CD s písničkami sboru studentů lékařské fakulty v Coimbře a to je muzika, z které čiší chuť a radost a i když nerozumím ani slovu, točím to stále dokola. A víno mám nejraději vlastní – máme v Kobylí na Moravě vinohrad a sklep a nikdy mi tak nechutnalo žádné víno jako to, které jsme si udělali sami. A kdybych neměl svoje, dám si od Kobylských vinařů.

Jak se daří Vašim bonsajím?
Díky paní sekretářce, která má na kytky cit, tak dobře. Kdyby to bylo na mně, asi bych měl pěkné slaměnky.

Na co se těšíte?
Pořád se na něco těším, teď na chvíli, až se vyklubou zelené lístky a všechno se zazelená, těším se na práci ve vinohradu, na výlety na kole, vůbec na jaro.
 

Děkuji za rozhovor.
Dana Vondrášková
 

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..