Svátky

Dobré odpoledne,
dnes je středa 15.7.2020
svátek má Jindřich
zítra Luboš

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

MARCUS TULLIUS CICERO
K hlouposti patří, že cizí chyby vidí, na své zapomíná.

Spilant víceletý (Spilanthes oleracea)

 

Tato zelenolistá rostlina s jasně žlutými květy je v Anglii známá jako rostlina proti bolesti zubu.
Běžně se pěstuje za okny, používá se pro krátkodobé umrtvení v dutině ústní, na zuby a bolavý krk, má analgetické účinky. Snadněji vydržíte čekání na ošetřeníu lékaře.Stimuluje produkci slin, vhodný pro lidi se suchými ústy.
Používají se žluté květy a mladé lístky .Chuťnení výrazná spíše lehce do kysela. Není toxický nepředávkujete se s ním, mohou ho užít i děti. Účinek přichází téměř okamžitě, trvá až 25 min.Na jeho účinky přišly šamané v Jižní Americe a využívají je do dnes.Pomáhá při zánětu dásní i horních cest dýchcích.
Přidává se do přípravků na vyhlazení pleti.Spilant našel uplatnění i v kuchyni, čerstvé lístky se přidávají se jako koření do salátů, má ostřejší chuť. Vašené listy se jedí s chilli papričkama a čenekam, jako příloha k masu. V Indii ho používají na přípravu pikantní kuřecí polévky.
Pětování není náročné. Pěstuje se na záhonku nebo v truhlících, není mrazuodolný. Kvete od května do září, v našich podmínkách se pěstuje jako letnička. Je na kvalitu půdy velmi tolerantní, vyvovuje mu jakýkoliv typ (lehká/těžká/střední), slunečné stanoviště a přiměřenou zálivku.
 
 
Při zpracování tohoto článku byly použity informace a foto z Kotvičníkové farmy Sedlecko manželů Janoutových. www.kotvicnikovafarma.cz
 
 

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..