Současnou síť Center duševního zdraví doplní další čtyři
Sedmnáct aktuálně fungujících Center duševního zdraví doplní od ledna příštího roku postupně další čtyři. Ta vzniknou v rámci Programu podpory Center duševního zdraví II / 2, do kterého se v průběhu září 2019 hlásili poskytovatelé sociálních a zdravotních služeb. Každé ze čtyř Center duševního zdraví vybraných pomocí náročného několikastupňového hodnocení může čerpat dotaci ve výši až 14,9 milionu korun po dobu 18 měsíců.
„Postupně se nám v podobě Center duševního zdraví daří napříč republikou budovat síť komunitní péče a úspěšně přesouvat pacienty z velkých léčeb do jejich domácího prostředí. Více než 700 pacientům jsme již umožnili návrat do běžného života. Našim cílem je vytvořit v následujících letech síť až 100 center. V centrech pracují zdravotníci a sociální pracovníci v terénních týmech, dojíždějí za pacientem a pomáhají mu třeba i s každodenními situacemi, jako je hledání práce či vyřizování na úřadech,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Novými Centry duševního zdraví budou CDZ Jihlava, CDZ Podskalí, CDZ Tábor a CDZ Psychiatrická nemocnice Brno.Ve výběrovém řízení byla ověřena oprávněnost žadatele a dodržení pravidel Programu, následně pak žádosti posoudila Komise pro hodnocení žádostí o dotaci z Programu podpory Center duševního zdraví II / 2 složená z představitelů Ministerstva zdravotnictví a nominovaných zástupců Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, Ministerstva práce a sociálních věcí, Asociace krajů, Svazu zdravotních pojišťoven a Všeobecné zdravotní pojišťovny.
Seznam žádostí o dotaci spolu s výsledky jejich hodnocení je zveřejněn na stránkách ministerstvazde.
Podpora vzniku Center duševního zdraví je jedním ze základních pilířů reformy psychiatrické péče (www.reformapsychiatrie.cz). Jedná se o zcela novou službu v systému péče o osoby s duševním onemocněním, která je založena na převážně terénní práci multidisciplinárního zdravotně-sociálního týmu, který minimálně polovinu času pracuje v terénu, tj. v přirozeném prostředí lidí s duševním onemocněním. Pacienti tak fungují samostatně a mohou být aktivně zapojeni do společnosti. Cílem Ministerstva zdravotnictví je vytvořit v následujících letech síť až 100 Center duševního zdraví, která budou rozmístěná rovnoměrně po celé republice.
Ing. Gabriela Štěpanyová
ředitelka Odboru komunikace s veřejností