Svátky

Dobrý večer,
dnes je úterý 25.6.2024
svátek má Ivan
zítra Adriana

Krátce

TOP 10 druhů potravin,
které jsou zdrojem vápníku.

Citáty

J. W. Gardner
Život je umění kreslit bez možnosti gumovat.

Kdy na očkování proti klíšťové encefalitidě

 

OTÁZKA TÝDNE: 

Máme zájem o očkování proti klíšťové encefalitidě. S jakým předstihem před létem je třeba ho absolvovat a jak je to s příspěvkem od VZP na něj? 

ODPOVĚĎ:

S očkováním proti klíšťové encefalitidě je nejlepší začít v zimě, aby bylo plně účinné už v časném létě, kdy začne naplno aktivita klíšťat. Očkuje se třemi dávkami vakcíny. Potřebná hladina protilátek v organismu vzniká po aplikování prvních dvou, ale je nutné absolvovat celé třídávkové základní očkovací schéma, aby byl zaručen ochranný účinek.

Běžně se podává druhá dávka za 1-3 měsíce po první a třetí pak s odstupem max. 12 měsíců. To znamená, že celé vakcinační schéma končí třetí dávkou vakcíny nejpozději před začátkem následující sezóny klíšťat. Existuje také možnost zrychleného schématu, kdy se druhou dávkou očkuje za 7 dní po první a třetí následuje za dalších 14 dní, ale pokud k tomuto není zdravotní důvod, je lepší absolvovat běžné schéma. Po podání tří dávek základního očkovacího schématu totiž přetrvávají dostatečné titry protilátek alespoň po dobu 3 let u běžného schématu, ale u zrychleného to může být méně.

Po absolvování třídávkového základního očkovacího schématu máte tedy dostatečnou imunitu proti klíšťové encefalitidě po dobu 3 let. Pak se má podat první posilovací dávka. Následná další přeočkování se mají provádět každých cca 5 let, u starších osob se ale doporučuje přeočkování častější, každé 3 roky.

Na trhu jsou proti klíšťové encefalitidě dostupné dvě vakcíny, Encepur a FSME-IMMUN, obě ve variantě pro děti a pro dospělé. Jejich cena je obdobná (orientačně něco málo přes 700 Kč pro děti a přes 800 Kč pro dospělé). Zeptejte se svého praktického lékaře, kterou vám doporučí. Příspěvek od VZP v max. výši 500 Kč můžete dostat na kteroukoli z těchto vakcín, a to jak na jakoukoli dávku základního schématu, tak i na případné přeočkování, pokud už primárně očkovaní jste. Nárok na něj mají děti i dospělí bez věkového omezení. O příspěvek na očkování proti vybranému jednomu infekčnímu onemocnění je ovšem možno v daném roce žádat jen jednou. Vyčerpání příspěvku na ochranu proti klíšťové encefalitidě však nevylučuje možnost požádat si letos o příspěvek na jiné očkování proti vybraným infekčním onemocněním, vždy ve stanovené výši.

Po absolvovaném očkování si nezapomeňte nechat od lékaře potvrdit doklad o aplikaci očkovací látky – je třeba ho přiložit k žádosti o příspěvek, spolu s originálem platebního dokladu o úhradě vakcíny. Podrobné podmínky k čerpání příspěvků z fondu prevence naleznete zde.Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

Vyhledávání

Foto dne

CESTOVÁNÍ

 

Nenechte si ujít povídání o cestách po místech více či méně známých..